לקראת חדלות פירעון? ארגנטינה מגבילה את רכישות הדולרים של האזרחים

ממשלת ארגנטינה הודיעה על צעדים למניעת בריחת הון מהמדינה ■ אזרחים פרטיים לא יוכלו לרכוש יותר מ-10,000 דולר בחודש ■ בסוף השבוע איבדה המדינה 3 מיליארד דולר מיתרות המט"ח שלה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקרי
נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקריצילום: אי־אף־פי

ממשלת ארגנטינה פועלת למניעת חדלות פירעון. הבנק המרכזי של ארגנטינה קבע כי יצואנים צריכים להמיר מטבעות חוץ לפסו תוך חמישה ימים. בנוסף, משקיעים מוסדיים יצטרכו לקבל את אישור הבנק המרכזי כדי לקנות דולרים בשוקי המט"ח, ומשקיעים פרטיים לא יוכלו לרכוש יותר מ-10,000 דולר בחודש.

הודעת הבנק המרכזי מגיעה לאחר שמשבר המטבע של ארגנטינה יצא מכלל שליטה. ערך הפסו ירד, וארגנטינה איבדה 3 מיליארד דולר מיתרות המט"ח שלה בימים חמישי ושישי. בתוך כך, הממשלה נאבקת לשלם את חובותיה לטווח הקצר, והיא מסתכנת במיצוי עתודות המט"ח שלה, שמסתכמות כרגע בכ-15 מיליארד דולר, תוך מספר שבועות.

הפסו קרס ביותר מ-25% בחודש שעבר, לאחר שתוצאות הבחירות המוקדמות בארגנטינה אותתו על כך שהממשלה הידידותית יותר לשווקים צפויה להפסיד לאופוזיציה. בתגובה, הריבית במדינה זינקה וכעת הבנק המרכזי מנסה לגלגל חובות. ביום רביעי האחרון הוחלט לדחות תשלום אג"ח בשווי 7 מיליארד דולר שמועד פדיונן הוא השנה.

האופוזיציה קראה להשיג שליטה על שער המטבע בטענה כי הממשלה נמצאת במצב של "חדלות פירעון וירטואלית". יום לפני הבחירות המוקדמות, יתרות המט"ח של ארגנטינה ירדו מ-66.4 מיליארד דולר ל-54.1 מיליארד דולר.

פסו, ארגנטינה
שטרות פסו, ארגנטינהצילום: אי־פי

החלטת הממשלה להטיל מגבלות על שער המטבע פעם נוספת, היא אירוע מביך עבור הנשיא מאוריסיו מאקרי, שבעת כניסתו לתפקיד לפני שלוש שנים הבטיח מינימום התערבות בשווקים. בתחילת כהונתו זרם כסף למדינה, אבל התרחבות הגירעון התקציבי והגירעון בחשבון השוטף של ארגנטינה עוררו את חששות המשקיעים, מה שהוביל לכך שהפסו הוא כעת המטבע בעל הביצועים הגרועים ביותר השנה בקרב השווקים המתעוררים.

כעת, כשמאקרי עומד בפני תבוסה בבחירות באוקטובר הוא החליט לוותר על הניסיון להחזיר את ביטחון המשקיעים וחזר למדיניות קודמיו בתפקיד – מדיניות שאותה ביקר בחריפות. בנוסף לדחיית מועד תשלום אג"חים לטווח קצר, ארגנטינה מסרה כי תבקש מהמשקיעים שמחזיקים באג"ח לטווח ארוך בסך 50 מיליארד דולר לקבל מרצונם החופשי ארגון מחדש של תשלום החובות. כמו כן, המדינה מתכננת לנהל משא ומתן חדש על תשלום החזרי הלוואה בסך 44 מיליארד דולר שקיבלה מקרן המטבע הבינלאומית.

"קרן המטבע הבינלאומית תמשיך לתמוך בארגנטינה בתקופה מאתגרת זו", אמר דובר הקרן ביום ראשון. "הגבלות זרימת ההון נועדו להגן על יציבות שער המטבע ועל החוסכים בארגנטינה".

חברת דירוג האשראי פיץ' מדרגת את האג"ח של ארגנטינה בדירוג RD (חדלות פירעון מוגבלת). חברת דירוג האשראי S&P מדרגת אותן ב-CCC ומודי'ס מדרגת אותן ב-Caa2. עלות הרכישה של חוזי ביטוח נגד חדלות פירעון (Credit Default Swaps) על אג"ח ארגנטינה מעידה על סיכוי של יותר מ-90% לכך שהמדינה תיכנס לחדלות פירעון מלאה תוך חמש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker