17 טריליון דולר באג"ח נסחרות בתשואה שלילית - ובגרמניה שוקלים להגביל את הריבית

תופעת התשואות השליליות על אג"ח ברחבי העולם גורמת לשינויים מרחיקי לכת בשווקים הפיננסיים: קרנות הפנסיה מאבדות מקור הכנסה חשוב והאזרחים עשויים להתחיל לשלם על חסכונותיהם

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוחר בוול סטריט
סוכנויות הידיעות

שווי שוק האג"ח בעלות תשואה שלילית בעולם עולה ליותר מ-17 טריליון דולר. זאת על רקע העלייה בתנודתיות בשוק המניות שמחזקת את עליית מחירי האג"ח - עלייה בלתי צפויה שהחלה השנה. בגרמניה שוקלת הממשלה להגביל את הריביות השליליות, נוכח החשש כי האזרחים יחלו להפסיד כסף על הפיקדונות הבנקאיים.

30% מכלל האג"ח בעולם הן בעלות תשואה שלילית, כך שהמשקיעים שרכשו אותן וישמרו אותן עד למועד הפדיון יפסידו כסף. עם זאת, הרוכשים ממשיכים לזרום לשוק האג"ח, כדי להימנע מהפסדים במגזרים אחרים.

תופעת התשואה השלילית גורמת לשינויים מרחיקי לכת בשווקים הפיננסיים – מעלה את הסיכוי לבועה בשוק האג"ח, מרוקנת את קרנות הפנסיה ממקור הכנסה חשוב, ומעודדת חברות בעלות דירוג אשראי גרוע למשכן נכסים. במקביל, הבנקים בעולם צריכים להרגיע את האזרחים ולהבטיח להם כי לא יחלו לגבות לפתע כסף על הפיקדונות שלהם.

אג"ח של ממשלת איטליה זוכות לביקוש גבוה על רקע הקמת הקואליציה החדשה, וכן נוכח תקווה של המשקיעים כי היא תנהיג משמעת פיננסית במדינה. אג"ח תאגידים גם זוכות לביקושי יתר. סימנס הנפיקה באחרונה אג"ח בתשואה שלילית, כשמשקיעים רבים אמרו כי הם מאוכזבים שפספסו את ההנפקה.

החשש ממיתון עולמי בעקבות ההיפוך בעקום תשואות אג"ח ממשלתיות בארה"ב וההחמרה האחרונה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, הם בין הטיעונים לכך ששוק אג"ח בעלות תשואה שלילית ימשיך לגדול.

בנוסף, המדיניות המוניטרית עשויה לשחק תפקיד חשוב כשהבנק המרכזי של אירופה יחליט ב-12 בספטמבר אם להוריד את הריבית לרמה שלילית. הבנק עשוי לסיים את תוכנית ההרחבה הכמותית. גרמניה חוששת מהורדת ריבית של הבנק המרכזי של אירופה. החשש הוא שהבנקים הגרמניים יענישו את האזרחים בריבית שלילית על הפיקדונות. משקי הבית מחזיקים 2.6 טריליון דולר בחסכונות בבנקים, סכום שכמעט משתווה לחסכונות של האזרחים בצרפת ובאיטליה יחדיו.

כך, גם הפוליטיקאים בגרמניה חוששים מאיום הורדת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה. מרקוס סודר, ראש ממשלת בוואריה, אמר כי מפלגתו תגיש הצעת חוק לאסור על ריבית שלילית בפיקדונות קמעוניים שנמוכים מ-100 אלף יורו. אולף שולץ, שר האוצר של גרמניה, מסר כי ביקש ממשרדו לבחון את ההצעה.

הריבית של הבנק המרכזי של אירופה על הפיקדונות של הבנקים היא 0.4%-, כלומר הוא גובה מהבנקים באירופה כסף עבור ההון שהם הפקידו. חלק מהבנקים גלגלו את הריבית השלילית ללקוחות תאגידיים וכן ללקוחות עשירים.

הבנקים עצמם מתעבים את הריבית השלילית שמצמצמת את הרווחים שלהם. איגוד הבנקים בגרמניה מסר כי הבנקים הגרמניים שילמו בשנה שעברה 2.3 מיליארד יורו לבנק המרכזי של אירופה. עם זאת, הבנקים גם חוששים מהאפשרות שהממשלה תגביל את הריבית הקמעונאית. איגוד הבנקים הגרמנים טוען כי הדבר יגביל את יכולת התמרון של הבנקים לגרום לשיבושים פיננסיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker