יום לפני כניסת מכסים נוספים לתוקף - המפעלים בסין מראים עד כמה הם נפגעו

פעילות המפעלים בסין התכווצה זה החודש הרביעי ברציפות בשל מלחמת הסחר, והמשקיעים ממתינים להתערבות ממשלתית כדי שהצמיחה במדינה לא תיחלש באופן משמעותי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פס ייצור למכוניות חשמליות בסין
פס ייצור למכוניות חשמליות בסיןצילום: CHINA STRINGER NETWORK / REUTERS

פעילות המפעלים בסין התכווצה באוגוסט, בחודש הרביעי ברציפות, על רקע ההכבדה בלחץ האמריקאי על הסחר והביקוש המקומי שנותר חלש. הנתונים האלה עשויים להצביע על האטה חדה בצמיחה של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

ההאטה המתמשכת ברוב חלקי מגזר הייצור בסין עשויה לאלץ את הממשל הסיני להציג במהירות תוכנית תמריצים אגרסיבית כדי שהמדינה תוכל להתמודד עם ההאטה הכלכלית החדה ביותר במדינה זה עשורים.

מדד מנהלי הרכש (PMI) הרשמי שפורסם היום (שבת) על ידי לשכת הסטטיסטיקה הלאומית בסין הגיע ל-49.5 נקודות באוגוסט, אחרי שבחודש שעבר הגיע המדד ל-49.7 נקודות. במדד זה כל נתון מתחת ל-50 נקודות מסמל התכווצות בפעילות לעומת החודש הקודם. הנתונים שפורסמו היום מצביעים על האטה חדה מהמצופה אחרי שבסקר כלכלנים של רויטרס סברו רוב המשתתפים כי המדד יהיה זהה לזה שפורסם ביולי.

נתוני המדד מעידים על כך שסכסוך הסחר עם ארה"ב והירידה בביקוש העולמי המשיכו לפגוע ביצואנים סינים - כשהזמנות היצוא ירדו זה החודש ה-15 ברציפות. ואולם, תת המדד שבוחן את נתוני היצוא הצביע על התמתנות בירידה והגיע ל-47.2 נקודות, לעומת 46.9 נקודות בחודש שעבר.

סך ההזמנות החדשות – מהשוק המקומי ומשוקי יצוא – רשמו שוב ירידה והצביעו על כך שהביקוש המקומי לא מתאושש אף שנעשו צעדים ממשלתיים להגברת הביקוש. "מאמץ מוגבר להשלמת הזמנות לארה"ב לפני כניסת המכסים לתוקף תמכו בפעילות הסחר הכללית, אבל סביר להניח שהאפקט הזה יתפוגג בחודשים הקרובים", נכתב על ידי אנליסטים בגולדמן סאקס.

יצרניות במגזרים שקשורים לביקוש של צרכנים, כמו מגזר הרכב, היו פגיעות במיוחד. יצרניות רכב כמו ג'ילי וגרייט וול הורידו את תחזיות המכירות והרווח שלהן. בנוסף, הנתונים הצביעו על כך שהפעילות בחברות קטנות ובינוניות ירדה משמעותית, אך בחברות גדולות - שרבות מהן זוכות לגיבוי ממשלתי - הפעילות צמחה באוגוסט. מפעלים המשיכו לצמצם את מצבת העובדים שלהם ותת המדד לתעסוקה ירד ל-46.9 נקודות לעומת 47.1 נקודות ביולי.

אף שבשבוע האחרון נרשמה רגיעה בהתבטאויות התקיפות משני הצדדים על מלחמת הסחר, אנליסטים רבים חוזים כי זו לא תסתיים בקרוב, וכמה מהם הורידו את תחזיות הצמיחה שלהם לכלכלת סין ברבעונים הקרובים. כמה אנליסטים חוזים שללא תוכנית תמריצים ממשלתית אגרסיבית, הצמיחה בסין עשויה לרדת השנה אל מתחת ל-6% - נתון נמוך יותר מהיעד הממשלתי לצמיחה שנתית של 6.5%-6%. אנליסטים רבים מצפים שהריבית בסין תרד בספטמבר בשיעור משמעותי – בפעם הראשונה זה ארבע שנים וחצי – בניסיון לייצב את הצמיחה.

מדד מנהלי רכש אחר שפורסם בסין מצביע על כך שלמרות החולשה במגזר הייצור, מגזר השירותים במדינה מתחזק. מדד מנהלי הרכש במגזר השירותים הגיע באוגוסט ל-53.8 נקודות, לעומת 53.7 נקודות ביולי. הממשל הסיני מסתמך על ביצועים טובים של מגזר השירותים כדי לרכך חלק מהפגיעה הכלכלית שנגרמת כתוצאה ממלחמת הסחר. ואולם, אף שפעילות מגזר השירותים התחזקה, הנתונים הרשמיים מצביעים על היחלשות במגזר הנדל"ן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום