משבר בסחר היהלומים: מכירות דה בירס נפלו ב-44%

החברה מסרה כי המכירות של יהלומים גולמיים הסתכמו באוגוסט ב-280 מיליון דולר ■ דה בירס מתקשה לייצר רווחים בשל היצע גדול ביהלומים מלוטשים, והירידה בביקוש לתכשיטי יהלומים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהלומים
יהלומיםצילום: בלומברג

יצרנית היהלומים דה בירס רשמה החודש ירידה של 44% במכירות יהלומים גולמיים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. העסק, המשפחתי ברובו, מתקשה לייצר רווחים בשל היצע גדול ביהלומים מלוטשים, והירידה הכללית בביקוש לתכשיטי יהלומים. בנוסף, חברות כמו דה בירס מתקשות יותר ויותר להשיג מימון.

כורת היהלומים הגדולה בעולם מסרה אתמול (ד') כי המכירות של יהלומים גולמיים באוגוסט הסתכמו ב-280 מיליון דולר בלבד. הירידה החדה באה בעקבות מכירות חלשות גם ביולי. עד כה השנה, רשמה החברה מכירות של יהלומים גולמיים בסך 2.9 מיליארד דולר - ירידה של 26%, לעומת 3.9 מיליארד דולר בתקופה המקבילה ב-2018.

דה בירס נקטה בצעד יוצא דופן והציעה ללקוחותיה הטבות שונות. לפני המכירה, החברה אמרה כי הלקוחות יוכלו לסרב לקנות מחצית מהאבנים שמוצעות להם שקטנות משלושת רבעי קראט, אמרו מקורות. הקונים גם קיבלו אפשרות למכור בחזרה כמה יהלומים לדה בירס בתנאים טובים, הוסיפו המקורות.

חנות של דה־בירסצילום: בלומברג

"לאור העובדה שהלקוחות ממשיכים לרכוש יהלומים מלוטשים ולאור הירידה ברמות הייצור בכמה מרכזים חשובים, קבוצת דה בירס מספקת ללקוחות גמישות באספקה", אמר אתמול מנכ"ל החברה, ברוס קליבר.

דה בירס מוכרת יהלומים בעשרה אירועי מכירות בשנה בבוטסואנה לקבוצה נבחרת של לקוחות שמצפים לקבל את המחיר ואת הכמויות שהם רוצים. כיום, כמה מחברי הקבוצה מתקשים להרוויח לאור המחירים הגבוהים של דה בירס - שמוכנה למכור פחות אבנים אך לא להוריד את המחיר.

השנה, הלקוחות מתוסכלים עוד יותר מהמחיר של יהלומים גולמיים בדה בירס בעוד המחירים על יהלומים מלוטשים ממשיכים ליפול. דה בירס הגיבה בכך שהיא מאפשרת ללקוחותיה להוריד את המכסות השנתיות שלהם ולדחות רכישות. רווחי החברה במחצית הראשונה של השנה נפלו בכמעט 30% על רקע הירידה במכירות.

תגיות:

תגובות