הבית הלבן מבהיר: טראמפ מתחרט רק על זה שלא העלה יותר את המכסים על סין

נשיא ארה"ב התייחס להחרפה במלחמת הסחר במסיבת עיתונאים שערך לאחר פגישה עם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון ■ יפן וארה"ב קרובים לחתימה על הסכם סחר

לוגו בלומברג
בלומברג
דונלד טראמפ ושי ג'יפינג
נשיא סין, שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: Kevin Lamarque / REUTERS

הבית הלבן הוציא היום (א') הבהרה בנוגע ל"הרהורי החרטה" שהזכיר טראמפ בנוגע למלחמת הסחר עם סין. לפי הודעת הבית הלבן, הרהורי החרטה קשורים לכך שהוא לא העלה אפילו יותר את המכסים על סין.

אחרי פגישה עם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, בפסגת הG-7 שנערכת בצרפת, נשאל טראמפ אם יש לו הרהורי חרטה בנוגע להחרפת מלחמת הסחר. "כן, בטח", הוא השיב. כשנשאל שוב אם הוא מתחרט, ענה: "שיהיה, שיהיה". כשהכתבים שאלו שוב, הוא השיב: "יש לי הרהורי חרטה לגבי כל דבר". דבריו גרמו להרמת גבות ופורשו כאילו הוא מתחרט על מלחמת הסחר.

דוברת הבית הלבן, סטפני גרישם, אמרה כי "התשובה שלו פורשה לא נכון. הנשיא טראמפ השיב לשאלה בחיוב מכיוון שהוא מתחרט על כך שהוא לא העלה את המכסים אפילו יותר". 

ביום שישי הודיע טראמפ כי ארה"ב תטיל מכס נוסף של 15% על סחורות סיניות בשווי של 300 מיליארד דולר - גבוה יותר מהמכס שעליו הכריז הנשיא האמריקאי קודם לכן, שהיה 10%. מהלך זה, שייכנס לתוקף כבר בשבוע הבא, מגיע בתגובה על הודעתה של סין כי תטיל מכסים של 10%-5% על מוצרי יבוא מארה"ב בסך של 75 מיליארד דולר. 

טראמפ נשאל גם אם מנהיגים אחרים בפסגה מפעילים עליו לחץ להפסיק את מלחמת הסחר. "לא שמעתי דברים כאלה בכלל", השיב. דבריו של הנשיא האמריקאי נאמרו אף על פי שג'ונסון אמר כי "אנחנו בעד שלום בתחום הסחר".

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יושב לצדו של ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, בפסגת G7
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יושב לצדו של ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, בפסגת G7צילום: AFP

בתוך כך, טראמפ אמר כי ארה"ב קרובה לחתימה על הסכם סחר עם יפן. נציג הסחר של ארה"ב רמז שההכרזה על ההסכם עשויה להתרחש כבר בשעות הקרובות. "אנחנו קרובים מאוד להסכם גדול עם יפן", אמר טראמפ, "ראש הממשלה (שינזו) אבה ואני חברים מאוד טובים, ואנחנו עובדים על זה כבר חמישה חודשים".

בכלי תקשורת ביפן דווח כי ארה"ב ויפן הגיעו להסכם מסגרת בנושא סחר שיכלול המשך הטלת מכסים של ארה"ב על יבוא מכוניות מיפן. בנוסף, ארה"ב תסיר את האיום להעלות את המכסים על כלי הרכב. בתוך כך, יפן תוריד מכסים על יבוא בקר וחזיר. בעיתון היפני "ניקיי" דווח כי הצדדים צפוים לחתום על טיוטת ההסכם בחודש הבא.

במסגרת ארוחת הבוקר עם ג'ונסון ביקש טראמפ מנציג הסחר של ארה"ב, רוברט לייטיזר, להתייחס לנושא. "אגיד זאת כך: ככל הנראה נכריז על משהו אחרי שניפגש עם ראש ממשלת יפן", אמר לייטיזר. טראמפ תיאר את ההסכם המסתמן כגדול מאוד. לדבריו, "בכנות, אני חושב שמה שקורה עם סין עוזר ביחס ליפן. אבל זה הסכם גדול מאוד. זה יהיה אחד מההסכמים הגדולים ביותר שעשינו אי פעם עם יפן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker