בעקבות המחאה: עליבאבא דוחה את הנפקת הענק בהונג קונג

בקרבת ענקית הסחר המקוון הסינית נטען כי ההנפקה ב-15 מיליארד דולר - שתוכננה לסוף החודש - תידחה בגלל האי-יציבות הפוליטית בהונג קונג ■ "עליבאבא עשויה לעצבן את הרשויות בסין אם תיתן מתנה כזאת להונג קונג"

לוגו רויטרס
רויטרס
משרד של עליבאבא
משרד של עליבאבאצילום: Chance Chan/רויטרס

עליבאבא, חברת הסחר המקוון הגדולה בסין, החליטה לדחות את הנפקת הענק בשווי של עד 15 מיליארד דולר בבורסת הונג קונג, בעקבות המתיחות הפוליטית והמחאה בעיר - כך אמרו שני מקורות הבקיאים בנושא.

קהילת העסקים עקבה מקרוב אחר התוכניות של עליבאבא להנפיק בהונג קונג כאינדיקטור למצב סביבת העסקים בהונג קונג, וכן כסממן לאיך הממשל הסיני מפרש את המחאה בעיר. עליבאבא עדיין לא הודיעה רשמית למתי תידחה ההנפקה, אך עשויה להיערך כבר באוקטובר, כאשר המחאה הפוליטית תדעך ותנאי השוק יהיו טובים יותר, לפי מקורת שמעורים בנושא. עליבאבא מעוניינת לגייס 15-10 מיליארד דולר בבורסת הונג קונג.

ההחלטה על דחיית ההנפקה, שהיתה אמורה להתבצע בסוף אוגוסט, התקבלה בישיבת דירקטוריון החברה לפני פרסום הדו"חות הכספיים של עליבאבא בשבוע שעבר, אמר גורם שמכיר את הנושא.

הדחייה נובעת מאי-יציבות פוליטית ופיננסית בהונג קונג לאחר 11 שבועות של מחאה פרו-דמוקרטית שמזעזעת את העיר. המשטרה משתמשת לעיתים קרובות בגז מדמיע לפיזור ההפגנות ויותר מ-700 איש נעצרו לאחר השבתת שדה התעופה הבינלאומי בהונג קונג בשבוע שעבר. בורסת הונג קונג ירדה לשפל של שבעה חודשים בשבוע שעבר.

"זה יהיה מהלך לא חכם לבצע את ההנפקה כעת או בקרוב. עליבאבא עשויה לעצבן את הרשויות בסין אם תיתן מתנה שכזו להונג קונג בתקופה של אי-יציבות פוליטית בעיר", אמר מקור שמכיר את הנושא.

ההנפקה, שעשויה להיות ההנפקה הגדולה ביותר השנה, תחזק את עליבאבא ותאפשר לחברה להמשיך לבצע השקעות ענק בטכנולוגיה. החברה ראתה בהנפקה הזדמנות לגוון את הגישה שלה לשוקי שהון שונים, אמר גורם שמכיר את הנושא. הוא הוסיף כי "עליבאבא לא רואה בדחיית ההנפקה מכה לחברה".

עבור בורסת הונג קונג מדובר באחת העסקות החשובות. הבורסה מפגרת אחר יריבותיה מניו יורק בקרב על זירת המסחר שתמשוך הכי הרבה הנפקות בשנה. אנהאוזר-בוש אינבוו ביטלה בחודש שעבר את ההנפקה המתוכננת בהונג קונג של חטיבת אסיה-פסיפיק של יצרנית המשקאות. החברה תיכננה לגייס 9.8 מיליארד דולר בבורסת הונג קונג.

הונג קונג הקלה בשנה שעברה ברגולציה כדי למשוך חברות זרות ואת ענקיות ההיי-טק הסיניות לבורסה המקומית. מנכ"ל בורסת הונג קונג, צ'ארלס לי, נמנע מלענות תשובה ישירה לשאלה האם המחאה תשפיע על הנפקת עליבאבא. לדבריו, "חברות כמו עליבאבא ימצאו לעצמן מקום בבורסה, בגלל שזה בכל זאת הבית והן יבואו לפה. השאלה היא רק מתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker