בני זוג רק רצו לקחת מזכרת מהחופשה - עכשיו הם עלולים להיכלא לשש שנים

הרשויות בסרדיניה מגבירות את האכיפה בעקבות עלייה בגניבות החול מחופי האי האיטלקי ■ לטענת הרשויות, התיירים מזלזלים ואינם מבינים כי זו פגיעה סביבתית חמורה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
סרדיניה
סרדיניהצילום: travelwild / Shutterstock.com

זוג תיירים צרפתים עשוי לשבת בכלא שש שנים - לאחר שהואשם בגניבת 40 ק"ג של חול מחופיה הבתוליים של סרדיניה. משטרת הגבולות מצאה את החול הלבן, שנלקח מחוף צ'יה בדרום האי האיטלקי, מוחבא ב-14 בקבוקי פלסטיק בתא המטען של המכונית של הזוג. השניים נעצרו לפני שחצו את הגבול במעבורת מפורטו טורס בסרדיניה לטולון בצרפת.

הם סיפרו כי לקחו את החול כמזכרת, ולא הבינו שזו עבירה על החוק. ואולם כעת הם עומדים בפני עונש מאסר בפועל של שנה עד שש שנים, כתוצאה מהחלטת הרשויות בסרדיניה לנקוט יד קשה בנושא שמטריד את תושבי האי במשך שנים.

המשטרה המקומית מסרה כי הקיץ יש יותר ויותר מקרים שבהם נמצאים חול, צדפים וחפצים אחרים במטען של אנשים בשדה התעופה. בשבועות האחרונים נמצאו 10 טונה של חול בעיר אולביה, שקרובה לרצועת החוף קוסטה זמראלדה.

אנשים שלוקחים חול מסתכנים גם בקנס של 3,000 יורו, אך המשטרה מתקשה לגבות את הקנסות, שכן רוב העבירות נעשות על ידי אנשים שמבקרים בסרדיניה ולא מקומיים.

משמר אזרחי אמנם מסייר בחופים, שבהם מוצבים שלטים ברורים שמזהירים מפני לקיחת חול מהחוף, אך תיירים רבים לא מודעים לחומרת העבירה ולוקחים את החול.

החול נשמר בדרך כלל בבקבוקי פלסטיק או בתיקים, שעליהם מדבקות המסמנות מאיזה חוף נלקח החול. אף שנראה כי המעשה לא מזיק לאף אחד, מדובר בפגיעה סביבתית חמורה בחופי סרדיניה.

חלק מהגנבים מתחרטים על מעשיהם – גבר מרומא החזיר באחרונה בקבוק שגנב כילד מסרדיניה. ב-2016 אישה שלקחה חול מחופי בודלי – אי קטן ליד סרדיניה שידוע בחול הוורוד שלו – החזירה את החול לאחר 29 שנה. האישה שלחה את החול בחזרה עם התנצלות: "קראתי בעיתונים ושמעתי בטלוויזיה על החול הזה וכיצד הוא מיוצר. הבנתי כמה סרדיניה ייחודית, והרגשתי אשמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker