לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בעלי המניות היו בעבר עולם ומלואו עבור תאגידים גדולים - אבל נראה שזהו כבר לא המצב. קואליציית המנהלים - שמייצגת את החברות הגדולות ביותר בארה"ב, שבראשה עומד מנכ"ל ג'יי.פי. מורגן, ג'יימי דיימון - פירסמה היום (ב') הגדרה חדשה של "מטרותיו של תאגיד".

מהיום, המטרה המרכזית של תאגיד היא לא לקדם את האינטרסים של בעלי המניות, כתבה הקואליציה, שידועה בשם השולחן העגול של העסקים. כעת, חברות צריכות להשקיע גם בעובדים, לייצר ערך לצרכנים ולעבוד מול הספקים בצורה הוגנת ואתית. ההצהרה חתומה על ידי 200 מנכ"לים, ביניהם מנכ"לי אפל, אמריקן איירליינס, בנק אוף אמריקה, בואינג, AT&T, בלאקרוק ואקסנצ'ר (חברת ייעוץ גלובלי).

"בעוד שכל אחת מהחברות משרתת את המטרה התאגידית שלה, יש לנו מחויבות בסיסית לכל בעלי העניין שלנו", נכתב בהצהרה, "אנו מחויבים לספק ערך לכל הגורמים האלה, עבור ההצלחה העתידית של החברות שלנו, הקהילות שלנו והמדינה שלנו".

בהצהרה לא פירטו כיצד יושגו מטרות אלה. עם זאת, זוהי התחייבות של החברות לשכר הוגן לעובדים ולאספקת תנאי עבודה חשובים, וכן הכשרה וחינוך. ההצהרה גם מבטיחה להגן על הסביבה על ידי אימוץ שיטות עבודה להגברת היעילות בכל תחומי העסקים, וכן לחזק את הגיוון התעסוקתי, ויחסי הכבוד בין עובדים.

השולחן העגול של העסקים, המשמש בעיקר כארגון לובינג של החברות הגדולות בארה"ב, הוציא מאז שנות ה-70 בעקביות מסמכי עקרונות בנושא ממשל תאגידי שמפרטים כיצד חברות צריכות להתנהל. בכל גרסה של המסמך הזה ב-20 השנים האחרונות נכתב כי "התאגיד קיים בראש ובראשונה לשרת את בעלי המניות", כך לפי ההצהרה שפורסמה היום.

"התברר כי השפה הזאת על מטרת התאגיד אינה מתארת במדויק את הדרכים שבהן אנחנו ומנכ"לים אחרים מנסים כל יום לייצר ערך לבעלי העניין שלנו", נכתב בהצהרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker