בדרך להנפקה: זינוק של 30% בשווי ההזמנות ב-Airbnb

ההזמנות שנעשו באמצעות פלטפורמת ההשכרה הגיעו לסכום של 9.4 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה ■ מספר הלילות שהוזמנו דרכה באותו רבעון הגיע ל-91 מיליון

רויטרס
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
AIRBNB אתר השכרת הדירות
אתר השכרת הדירות Airbnbצילום: JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי

חברת Airbnb רשמה שיא לאחר שההזמנות שנעשו באמצעות הפלטפורמה הגיעו ל-9.4 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה – זינוק של 31% לעומת הרבעון הראשון של 2018, כך מסר מקורב לנושא ביום שישי. מדובר במספר מרשים שיכול למשוך משקיעים נוספים להנפקה הציבורית המתוכננת של החברה.

החברה, שהוקמה בסן פרנסיסקו, רשמה הזמנות של 91 מיליון לילות באתר שלה במהלך הרבעון, מה שהביא לעלייה בערך ההזמנות הכללי שנמדד על פי שווי העסקות בדולרים, לפי המקור. נכון ל-31 במארס, ל-Airbnb יש מזומן של כ-3.5 מיליארד דולר במאזן שלה. החברה דיווחה על צמיחה של 40% בהכנסות ב-2018 לעומת השנה שקדמה לה. לפי כתבה שפורסמה ב"וול סטריט ג'ורנל", Airbnb מתכוננת להנפקה במחצית הראשונה של 2020.

לפי פרסום מיוני, עשר ערים אירופיות דורשות סיוע רב יותר מהאיחוד האירופי במאבק נגד Airbnb ואתרים אחרים להשכרת דירות לחופשות. לטענת הערים, האתרים דוחקים את התושבים המקומיים אל מחוץ לשוק הדיור ומשנים את פניהן של שכונות שלמות. בהודעה משותפת שפירסמו אמסטרדם, ברצלונה, ברלין, בורדו, בריסל, קרקוב, מינכן, פריז, ולנסיה ווינה, טענו הערים כי צמיחה חדה בפלטפורמות גלובליות לאירוח קצר מועד חייבת לעמוד על סדר היום של הנציבות האירופית.

הפרקליט הראשי של בית הדין האירופי לצדק קבע באפריל האחרון בחוות דעת בלתי מחייבת כי על פי חוקי האיחוד האירופי יש להתייחס ל-Airbnb כאל ספקית מידע דיגיטלי ולא כחברת נדל"ן רגילה. מעמד כזה, אם אמנם יאושר על ידי בית המשפט, יאפשר ל-Airbnb ופלטפורמות דומות לפעול בצורה חופשית בכל רחבי האיחוד, וחשוב מכך, יפטור אותן מכל אחריות לוודא שבעלי הנכסים המושכרים יצייתו לחוקים המקומיים לפיקוח על שכירות לטווח קצר.

"ערים אירופיות מאמינות שבתים צריכים לשמש בראש ובראשונה למגורים", נכתב בהודעה המשותפת שפורסמה על ידי עיריית אמסטרדם. "רבות מהן סובלות ממחסור חמור בדיור. במקומות שבהם ניתן להשכיר בתים במחירים גבוהים יותר לתיירים, הם נעלמים משוק הדיור המסורתי".

משרדי Airbnb בקליפורניה
משרדי Airbnb בקליפורניהצילום: Gabrielle Lurie/רויטרס

שנה של הנפקות ענק

השנה נרשמו כבר כמה הנפקות גדולות במיוחד, כולל שתיים של חברות הזמנת הנסיעות אובר וליפט, שדווקא רשמו ביצועים בינוניים לאחר השקתן בשל חשש המשקיעים כי יתקשו להגיע לרווחיות. אובר גייסה 8.1 מיליארד דולר בהנפקה ראשונית לציבור, לפי שווי של 75.5 מיליארד דולר. היא תימחרה את ההנפקה ב-45 דולר למניה.

"שתי החברות נמצאות כעת במצב רוח של 'השתלטות על עוד נתח שוק', והשורה התחתונה פחות חשובה מאשר הכנסות וצמיחה בנתח השוק. אולם ברגע שהן הפכו לחברות ציבוריות, שצריכות לפרסם מדי רבעון את תוצאותיהן הפיננסיות, אנשים יבחנו מקרוב את הדו"חות", אמר במאי רינה אגרוואל, פרופ' לפיננסים בבית הספר למינהל עסקים מקדונו באוניברסיטת ג'ורג'טאון. "יהיה עליהן להעלות מחירים בשל הלחצים האלה", הוא הוסיף.

גם WeWork, שמיתגה את עצמה מחדש תחת השם We Company, צפויה לצאת להנפקה ציבורית עד סוף השנה וייתכן שאף בספטמבר הקרוב. שווי החברה הוערך באחרונה ב-47 מיליארד דולר, לאחר שסופטבנק, המשקיע הגדול ביותר ב-WeWork, השקיע סכום נוסף של 2 מיליארד דולר בינואר האחרון.

בתשקיף שפורסם ביום רביעי האחרון דיווחה החברה על הכנסות של 1.54 מיליארד דולר והפסד נקי של יותר מ-900 מיליון דולר בששת החודשים הראשונים של 2019. נכון ל-30 ביוני, החברה דיווחה על 527 אלף לקוחות (אינדיבידואלים וחברות), עלייה של יותר מ-90% לעומת התקופה המקבילה ב-2018.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום