למרות נתונים המעידים על צמיחה כלכלית - פאואל צפוי להוריד ריבית בחודש הבא

כלכלנים מעריכים כי הבנק הפדרלי יוריד את הריבית בארה"ב בחודש הבא ב-0.5%-0.25%■ ההערכות הן כי נתוני המאקרו שפורסמו אתמול ומעידים על צמיחה יציבה בכלכלת ארה"ב רק ימתנו את הורדת הריבית - אך לא ימנעו אותה, בגלל חשש למיתון גלובלי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ג'רום פאואל
ג'רום פאואלצילום: Yuri Gripas/רויטרס

נתוני מאקרו על כלכלת ארה"ב תומכים בתחזיות של ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, לצמיחה כלכלית יציבה בארה"ב ולעליית האינפלציה. עם זאת, כלכלנים מעריכים כי פאואל יוריד את הריבית בארה"ב בחודש הבא כהגנה מפני האטה גלובלית.

המכירות הקמעונאיות בארה"ב רשמו ביולי את העלייה החדה ביותר מזה ארבעה חודשים, לפי הנתונים שפורסמו אתמול (ה'), שמרמזים כי הצרכנים בארה"ב עמדו בהידרדרות האחרונה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. התפוקה התעשייתית ביולי ירדה, לפי נתוני הבנק הפדרלי, אך שני מדדים אזוריים של הבנק הפדרלי – מדד אמפייר סטייט ומדד הייצור של פילדלפיה – לחודש אוגוסט הציגו תוצאות טובות יותר מתחזיות הכלכלנים.

"מנהלי סיכונים מובילים טוענים בעד הורדת ריבית בספטמבר בגלל הסיכונים הנובעים ממלחמת הסחר והחשש להאטה נוספת בכלכלה הגלובלית", אמר ראיין סוויט, ראש מחלקת מחקר מדיניות מוניטרית במוד'יס אנליטיקס – חברה בת של חברת דירוג האשראי מודי'ס. "הנתונים החדשים ישפיעו על החלטת הבנק האם להוריד את הריבית ב-0.5% או ב-0.25% בספטמבר. כרגע הנתונים טוענים בעד הורדה של 0.25%".

פאואל עשוי לרמוז על כוונותיו בנאום שיישא ב-23 באוגוסט בכנס השנתי של נגידי בנקים מרכזיים בג'קסון הול, וויאומינג. נושא הנאום שלו הוא האתגרים למדיניות המוניטרית, כך לפי לוח הזמנים של הבנק הפדרלי שפורסם אתמול.

המשקיעים כבר תימחרו הורדת ריבית נוספת בישיבת ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק הפדרלי ב-18-17 בספטמבר, כך לפי החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב. בחודש שעבר ה-FOMC הורידה את הריבית בפעם הראשונה זה יותר מעשור. פאואל תיאר את המהלך כ"התאמה של אמצע מחזור" ולא כהתחלה של שורה ארוכה של הורדות ריבית.

החשש ממיתון גבר ביום רביעי האחרון בעקבות היפוך חלקי בעקום התשואות בארה"ב. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לשנתיים עלתה על התשואה של אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים. "לבנק הפדרלי יש דאגות נוספות מלבד תנאי הכלכלה בארה"ב", אמר וורד מקרתי, כלכלן ראשי בבנק ההשקעות ג'פריס. "אחרי 30 שנות גלובליזציה, הבנק הפדרלי לא יכול לדאוג רק לעצמו וחייב לדאוג גם לתנאי הכלכלה העולמית. יש חשש למצב הכלכלה העולמית ובריאות השווקים הגלובליים".

בכירי הבנק הפדרלי אמרו בעקביות כי הם לא רואים סיכון למיתון קרוב, בין היתר בגלל שהצריכה הפרטית מהווה 70% מכלכלת ארה"ב וממשיכה לצמוח. נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס ג'יימס בולארד אמר ביום חמישי כי הוא עוקב אחר המצב בשווקים הפיננסים ואחר נתוני המאקרו, אך אין סיבה לכנס את ה-FOMC לישיבה נוספת לפני ישיבת הריבית.

נשיא הבנק הפדרלי של מינאפוליס, ניל קשקארי, שאינו מצביע ב-FOMC ב-2019, אמר כי הוא נוטה לכיוון המחנה התומך בהורדת ריבית. בנוסף, לחצים אינפלציוניים מתחילים להופיע. לפי הנתונים שפורסמו אתמול, מדד הליבה, מדד המחירים לצרכן שלא כולל מזון ואנרגיה, עלה בקצב שנתי ל-2.2% - הרמה הגבוהה ביותר זה שישה חודשים.

בשבוע הבא ייפגשו נגיד הבנקים המרכזיים בעולם בג'קסון בכנס המדיניות השנתי של הבנק הפדרלי. השנה תהיה לנגידים הזדמנות לדון בהשלכות של ההאטה בכלכלה עולמית. "הם לבטח חושבים כיצד מיתון גלובלי ישפיע על כלכלת ארה"ב והאם תשואות שליליות על אג"ח ממשלתיות ברחבי העולם מושכות מטה גם את אג"ח ממשלת ארה"ב", אמר סאם בולארד, כלכלן בכיר בוולס פארגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker