בלומברג
סוכנויות הידיעות

משרד המשפטים של ארה"ב חוקר את מנוע החיפוש של גוגל ופעילות הפרסום הדיגיטלי שלה, במסגרת חקירת הגבלים עסקיים נרחבת של ענקיות ההיי-טק, כך לפי גורמים שמכירים את הנושא. בתוך כך, דווח בתקשורת האמריקאית כי עובד לשעבר בגוגל העביר למשרד המשפטים מסמכים ומחשב נייד שמוכיחים את טענות טראמפ והרפובליקאים להטיה פוליטית במנוע החיפוש של החברה.

שני גורמים שמכירים את הנושא, טוענים כי נציגים של הרשויות האמריקאיות העוסקות בנושא הגבלים עסקיים, נפגשו בחודש האחרון עם חברות שעשויות להיות להן טענות נגד גוגל, ובהן מוציאות לאור וחברות צרכנות. מפרסמים וגורמים העובדים בחברות פרסום דיגיטלי נפגשו גם הם עם הרשויות, כאשר בהמשך צפויות להיערך פגישות נוספות בנושא.

מגוון נציגי החברות שנפגשו עם הגורמים האחראים על נושא ההגבלים העסקיים, התרחב מעבר לחברות שהתלוננו בעבר נגד גוגל, ובהן אורקל, ניוז קורפ וילפ. החקירה צפויה להימשך חודשים רבים.

בלומברג דיווח ביוני כי משרד המשפטים מתכנן לחקור את גוגל, אך הדיווח הנוכחי מהווה אינדיקציה ראשונה להיקף החקירה. "חטיבת ההגבלים העסקיים, בהובלת מקאן דלרהים, משקיעה משאבים רבים בחקירה ומגייסת עורכי דין רבים מחטיבות אחרות במשרד המשפטים כדי לחקור את הנושא", סיפר גורם. "חקירת התנהלות גוגל נמצאת בראשית דרכה, וככל שתימשך היא תתמקד בנושאים מסוימים", הוא הוסיף.

מרבית הטכנולוגיה שבה משתמשים מוציאים לאור ומשווקים על מנת לפרסם באינטרנט, נמצאת בשליטת גוגל. הכנסות החברה נשענות בין השאר על מודעות באינטרנט. בשנה שעברה דיווחה גוגל על הכנסות של 116.3 מיליארד דולר מפרסום – 85% מכלל הכנסותיה. גוגל לא מפרטת מאיזה ערוצים הגיעו ההכנסות.

מוצאים לאור וחברות יריבות של גוגל התלוננו כי הדומיננטיות של ענקית הטכנולוגיה פוגעת בתחרותיות בשוק הפרסום הדיגיטלי. מוקדם יותר השנה, האיחוד האירופי קנס את גוגל ב-1.7 מיליארד דולר בגין הפרת חוקי התחרות ההוגנת בשוק הפרסום המקוון.

מטה גוגל בלונדון
מטה גוגל בלונדוןצילום: Bloomberg

גוגל טענה מנגד כי החדשנות שלה הובילה לירידה במחירי הפרסום והרחיבה את האפשרויות של צרכנים וסוחרים. "יצרנו תחרות חדשה במגזרים רבים, דבר שמוביל לעתים קרובות לחששות מצד יריבים", מסר ביולי עורך הדין של גוגל אדם כהן בשימוע שנערך בוועדת ההגבלים העסקיים בבית הנבחרים. "הצגנו בעקביות כי העסקים שלנו מתוכננים להיטיב עם הצרכנים ופועלים בהתאם".

ויליאם בר, התובע הכללי של ארה"ב, מינה עורך דין מחטיבת ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים להיות נציגו בחקירה, ובכך מאותת כי הוא מעוניין להיות מעורב בה באופן אישי. לורן ווילארד מונה להיות יועצו במטרה לדווח לו על כל התקדמות בחקירה, כך נמסר ממשרד המשפטים של ארה"ב.

עובד גוגל העביר חומרים למשרד המשפטים

משרד המשפטים הכריז בחודש שעבר על פתיחת חקירה נרחבת שמטרתה לבדוק אם ענקיות ההיי-טק פוגעות בתחרותיות, לאחר חודשים של ביקורת על החברות מצד מחוקקים בוושינגטון. רשויות ההגבלים העסקיים חילקו ביניהן את הסמכויות לחקירת החברות, כאשר משרד המשפטים חוקר את אלפבית, החברה האם של גוגל, ואפל. רשות הסחר הפדרלית, ה-FTC, תחקור את פייסבוק ואמזון.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, וגורמים בקונגרס טענו פעמים רבות כי החברות משתמשות בכוחן להשתיק דעות שמרניות. ביולי טען מהנדס בגוגל כי מנוע החיפוש של החברה מוטה פוליטית ומפלה לרעה את טראמפ והרפובליקאים. גרג קופולה, מהנדס שעסק בפיתוח הבינה המלאכותית של החברה, גוגל אסיסטנס, אמר בראיון לאתר Project Veritas כי החברה מקדמת בתוצאות החיפוש אתרים הנוטים פוליטית לצד של הדמוקרטים. "אין לי את האקדח המעשן", הוא אמר בראיון, "אבל אני מתכנת מגיל עשר, אני בעל תואר ד"ר ויש לי חמש שנות ניסיון בגוגל. אני פשוט יודע איך אלגוריתמים עובדים. הם לא כותבים את עצמם, אנחנו כותבים אותם כדי שיעשו מה שאנחנו רוצים".

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: Andrew Harnik/אי־פי

אתר החדשות SaraACarter.com  דיווח היום כי ביום שישי האחרון עובד לשעבר בגוגל העביר לחטיבת ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים של ארה"ב 950 עמודים ומחשב נייד, שייתכן ומוכיחים את הטענות הללו. לטענתו, המסמכים מוכיחים כי גוגל ביצעה מניפולציה באלגוריתם שלה.

"אני חושב שהשוק החופשי יכול לתקן את הבעיות האלה", אמר העובד לשעבר ל-SaraACarter.com, "השוק החופשי עוות בצורה כל כך מגוחכת שכל מה שאנחנו צריכים לעשות זה לחשוף את זה. כשאנשים יראו מה גוגל כתבה במסמכים האלה, ילמדו את זה באוניברסיטאות בתור מה מדינה טוטליטרית יכולה לעשות עם יכולות שכאלה", הוא הוסיף.

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל, אמר בשימוע שנערך בדצמבר בבית הנבחרים כי מנוע החיפוש של החברה אינו מוטה פוליטית. לטענתו, האלגוריתם אינו מפלה דעות שמרניות ובינה מלאכותית קובעת את תוצאות החיפוש על פי פרמטרים רבים, ובהם פופולריות, רלוונטיות והדרך שבה אנשים משתמשים במנוע החיפוש. הוא אמר כי התהליך בנוי כך שלא ניתן לערוך מניפולציה בבינה המלאכותית, וכי היא מסובכת מדי בשביל להפוך אותה למוטה פוליטית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום