פייסבוק מקשיבה לכם: הודתה כי נהגה לתמלל קטעי אודיו של משתמשים

פייסבוק לא חשפה בפני המשתמשים כי גופי צד שלישי עשויים להאזין להם ■ החברה אישרה כי נהגה לתמלל קטעי אודיו של משתמשים, אך אמרה כי אינה עושה זאת יותר בעקבות הביקורת שהופנתה אליה ולחברות טכנולוגיה אחרות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, בשימוע בקונגרס בארה"ב
מארק צוקרברג בשימוע בקונגרס ב-2018צילום: Carolyn Kaster/אי־פי

פייסבוק שילמה למאות קבלנים חיצוניים עבור תמלול קטעי אודיו של משתמשים בשירותיה, כך אמרו לבלומברג מקורות יודעי דבר.

המשימה הטרידה את הקבלנים, שלא נאמר להם היכן הוקלטו הקטעים וכיצד פייסבוק השיגה אותם – אלא התבקשו רק לתמלל אותם. הקבלנים נאלצו להקשיב לשיחות של משתמשי פייסבוק, שכללו לעתים תכנים וולגריים, אך לא ידעו מדוע פייסבוק זקוקה לתמלול השיחות.

פייסבוק אישרה כי נהגה לתמלל קטעי אודיו של משתמשים ואמרה כי אינה עושה זאת יותר, בעקבות הביקורת שהופנתה אליה ולחברות טכנולוגיה אחרות.

אפליקציית פייסבוק
אפליקציית פייסבוקצילום: Wilfredo Lee/אי־פי

"כמו גוגל ואפל, הפסקנו לבדוק שיחות אנושיות לפני יותר משבוע", נמסר מפייסבוק אתמול (שלישי). החברה הוסיפה כי המשתמשים שנפגעו בחרו את האופציה באפליקציית פייסבוק מסנג'ר, שתתמלל את השיחות שלהם. הקבלנים בודקים אם הבינה המלאכותית פירשה נכונה את המסרים האנונימיים.

פייסבוק הכחישה כי היא אוספת קטעי אודיו של משתמשים כדי לשפר את הפרסום או כדי לקבוע מה אנשים רואים על קיר החדשות שלהם. מנכ"ל החברה, מארק צוקרברג, הכחיש את הרעיון באופן ישיר בשימוע בקונגרס.

"אתם מדברים על תיאוריית קונספירציה שלפיה אנחנו מאזינים למה שקורה במיקרופונים שלכם ומשתמשים בזה לפרסומות", אמר צוקרברג באפריל 2018, "אנחנו לא עושים את זה". לאחר מכן, אמרה החברה כי היא "רק מאזינה למיקרופונים של משתמשים אם אלה נתנו את רשותם לאפליקציה שלנו ואם הם משתמשים אקטיבית במאפיין שדורש אודיו".

פייסבוק לא חשפה בפני המשתמשים כי גופי צד שלישי עשויים להקשיב לאודיו. על פי המקורות, חלק מעובדי הקבלן חשים כעת כי עבודתם אינה אתית. אחת החברות ששירותיהם נשכרו כדי להאזין לשיחות היא TaskUs Inc, חברת מיקור חוץ מקליפורניה. פייסבוק היא אחת הלקוחות הגדולים והחשובים של החברה, אך העובדים אינם מורשים לדבר בפומבי על טיב עבודתם. הם מכנים את הלקוח בשם הצופן "פריסמה".

פייסבוק משתמשת ב-TaskUs לבחון תוכן שאולי מפר את המדיניות שלה. על פי דיווחים, צוותי החברה עובדים על הכנה לבחירות בארה"ב ב-2020 ובדיקה של פרסום פוליטי, אך חלקם הועברו באחרונה לצוות המתמללים החדש. "פייסבוק ביקשה מ- TaskUs לעצור את הפעילות הזאת לפני שבוע, והחברה צייתה", אמרה החברה בתגובה לדיווח.

פייסבוק איפשרה לראשונה למשתמשי מסנג'ר לבקש תמלול של שיחותיהם ב-2015. "אנחנו תמיד עובדים על דרכים חדשות להפוך את מסנג'ר ליעיל יותר", אמר בזמנו דיוויד מרקוס, מנהל התחום בפייסבוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום