מריו בלכר, שהיה מועמד לנגיד בנק ישראל: כך הסתבכה ארגנטינה

פרופ' בלכר, שהיה בעבר נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה: "בממשלה חשבו שהדרך לטפל בבעיה היא לקבל הלוואות גדולות. אבל הם הגזימו, והיום לארגנטינה יש בעיה של חוב" ■ "הממשלה נכשלה במאמץ לתקן את העיוותים בכלכלה, ופגעה במעמד החלש"

קורין דגני
קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' מריו בלכר
פרופ' מריו בלכרצילום: Bloomberg

"הצעדים שממשלתו של מאוריסיו מאקרי נקטה - פעלו בסופו של דבר נגדה", אומר הכלכלן מריו בלכר, על רקע המשבר בארגנטינה. בלכר היה בעבר מועמד לתפקיד נגיד בנק ישראל, וכן כיהן בקרן המטבע וכנגיד הבנק המרכזי בארגנטינה במשך כמה חודשים, בתקופת המשבר הכלכלי הקשה ב-2002. כיום משמש בלכר דירקטור בקבוצת אי.די.בי של איש העסקים אדוארדו אלשטיין, שספג הפסדים בעקבות המשבר בארגנטינה. 

אתמול קרסה הבורסה בארגנטינה ב-48% (היום היא עולה בכ-4%). לדברי בלכר, "הממשלה של מאקרי תיכף מסיימת את הקדנציה והיא עדיין בעיצומה של תוכנית ייצוב שמטרתה לתקן את הנזקים שגרמה הממשלה של כריסטינה קירשנר. מאקרי רצה לשפר את המצב באופן מיידי, אבל זה היה מאוד קשה. בסופו של דבר הממשלה נכשלה במאמץ לתקן את העיוותים בכלכלה, והניסיון שהם עשו פגע במיוחד במעמד החלש. האבטלה עלתה, האינפלציה עלתה, מחיר הדולר עלה.

נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקרי
נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקריצילום: אי־אף־פי

"הממשלה היתה צריכה להעלות את מחירי השירותים הציבוריים, מחיר החשמל למשל, שהיה מגוחך. אבל זה פגע מאוד באנשים שגם ככה נפגעו מהעלייה באבטלה וכו'. המדיניות היתה נכונה אבל היא פעלה נגדם. אפשר לומר שמאקרי היה במלכוד, אבל חלק מהמלכוד הוא גרם בעצמו, כי לא היתה לו תוכנית מדויקת, עם סדר פעולות".

למרות המצב הכלכלי הקשה שהשאירה הממשלה הקודמת, דבר אחד היה חיובי, אומר בלכר. כאשר קירשנר עזבה, החוב הלאומי היה קטן. זו הסיבה שהממשלה של מאקרי חשבה שהיא לא צריכה לפחד מהנפקת אג"ח כדי לממן גירעון. "הבעיה היתה לא רק מחסור בהשקעה פרטית, אלא גם ממשלתית – מימון של תשתיות למשל. בממשלה חשבו שהדרך לטפל בבעיה היא לקבל הלוואות גדולות. אבל הם הגזימו, והיום לארגנטינה יש בעיה של חוב.

כריסטינה פרננדז דה קירשנר
כריסטינה קירשנר צילום: AP

"עם הזמן החוב גדל והריבית עלתה. ברגע מסוים היה קשה לחדש את החוב בשוק הבינלאומי, ולכן הממשלה היתה צריכה לפנות לקרן המטבע הבינלאומית. הקרן מעניקה הלוואה בריבית נמוכה, אבל גם מציבה תנאים. דווקא הפעם התנאים לא היו קשים כמו בדרך כלל, אבל לארגנטינה יש היסטוריה קשה עם הקרן (בגלל הקריסה של 2001). בכל מקרה, התנאים שהציבה פגעו באיכות החיים של מעמד הביניים, ומאקרי הפסיד את התמיכה שלו".

עם זאת, בלכר אומר כי התוכנית הנוכחית של ארגנטינה עם הקרן אינה כמו תוכניות קודמות. "ארגנטינה עכשיו היא הלקוח החשוב ביותר של הקרן. לכן יש אשליה מסוימת שלארגנטינה יש בעיה עם הקרן. הן שותפות בעניין הזה. לקרן יש תפקיד במצב הנוכחי, אבל הטיעונים נגדה אינם מוצדקים. הלחץ של הקרן חלש הפעם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker