מאיפה הכסף? הרשויות בארה"ב יחקרו את הונו של ג'פרי אפשטיין לאחר מותו

דויטשה בנק וג'יי. פי. מורגן, שניים מהבנקים ששירתו במשך שנים את אפשטיין, חוקרים בימים אלה למה בדיוק שימשו חשבונות הבנק שלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים מפגינות נגד ג'פרי אפשטיין מחוץ לבית המשפט

ג'פרי אפשטיין, הפדופיל ועבריין המין המורשע שהקיף את עצמו ברשת של מנהיגים, אנשי עסקים ואישים אחרים בעלי השפעה, נהנה מעושר גדול שכלל מטוסים פרטיים, אחוזות ואי פרטי. אבל הרבה עדיין לא ידוע לגבי מקורות העושר שלו. בסוף השבוע שם אפשטיין קץ לחייו בתאו שבכלא.

עשרות מיליוני דולרים זרמו בין עשרות חשבונות הבנק וחברות הקש של אפשטיין - ולפעמים גם דרך קרנות צדקה הקשורות לחבריו הרבים בעלי ההשפעה. לאן הכסף הזה הגיע? למה הוא היה מיועד ומי באמת שלח וקיבל אותו? עורכי דין, בנקאים ורואי חשבון מנסים בשבועות האחרונים לענות על השאלות האלה, והניסיונות האלה לא צפויים להיפסק עם מותו של אפשטיין. התשובות עשויות לסייע להבין כיצד ניהל אפשטיין, לכאורה, רשת לסחר בנשים, אם קיבל עזרה מאחרים, ומי – כולל הקורבנות שלו – יקבל את הנכסים שהותיר אחריו. עדיין לא ידוע אם לאפשטיין היתה צוואה.

בכירים בחברות שלהן היו קשרים עמוקים לאפשטיין צופים כי התביעה הפדרלית תתמקד מעכשיו עוד יותר בענייניו הפיננסיים. ג'פרי ברמן, התובע הפדרלי של מנהטן, אמר בשבת כי החקירה של משרדו בנוגע לאפשטיין והאנשים סביבו תימשך על אף מותו.

גורמים בג'יי. פי. מורגן צ'ייס ודויטשה בנק, שני הבנקים ששירתו במשך שנים את אפשטיין, בדקו בשבועות האחרונים את המסמכים שלהם בניסיון להבין למה בדיוק שימשו חשבונות הבנק שלו, לדברי מקורבים לבנקים.

שנים לפני שהחשבונות של אפשטיין נסגרו, קראו קציני אכיפה ועובדים אחרים בשני הבנקים להנהלות להפסיק לשרת את אפשטיין, בשל הסיכונים המשפטיים והתדמיתיים שכרוכים בעבודה איתו, לדברי עובדים בדויטשה בנק וג'יי. פי. מורגן. בכירים בשני הבנקים דחו את הקריאות האלה והמשיכו לעשות עסקים עמו.

דויטשה בנק, שאפשטיין היה לקוח שלו מ-2013 ועד יוני 2019, מסר מידע לגבי כל העסקות שלו לרשויות, לדברי שני מקורבים לעניין. אחד מהם אמר כי נראה שאפשטיין השתמש בחשבונות שלו לסחר בנשים וככל הנראה לפעילויות לא חוקיות אחרות. הבנקאי שיזם את הקשרים עם אפשטיין עזב את דויטשה בנק בשנה שעברה, סביב התקופה שבה החליט הבנק להתחיל לסגור את החשבונות שלו, לדברי אחד המקורות. ג'יי. פי. מורגן לא קיבל פנייה מהרשויות הפדרליות, לדברי מקורב לבנק, אך בכיריו מצפים כי יתבקשו לספק מסמכים לגבי קשריהם עם אפשטיין, שנמשכו מסוף שנות ה-90 ועד 2013.

ואולם התעלומה הגדולה ביותר נוגעת לקשריו של אפשטיין עם וקסנר, מנכ"ל תאגיד ההלבשה אל ברנדס, שבמשך שנים הפקיד בידיו את ענייניו הפיננסיים. אל ברנדס, שעם מותגיו נמנה ויקטורי'ס סיקרט, שכר את שירותיו של משרד עורכי הדין דיוויס פולק אנד וורדוול על מנת שיחקור איזה תפקיד, אם בכלל, היה לאפשטיין בחברה, לפי מקורבים לעניין.

וקסנר טען כי ניתק את קשריו עם אפשטיין בסוף 2007, יותר משנה לאחר שהאחרון הואשם לראשונה ביחסי מין עם קטינות. ב-2008, הודה אפשטיין באשמת שידול קטינה לזנות.

במכתב ששלח בשבוע שעבר לקרן המשפחתית שלו האשים וקסנר בן ה-81 את אפשטיין בכך שהשתמש לרעה בסכומי כסף גדולים שלו. מקורבים לעניין אמרו כי אפשטיין יצר רשת סבוכה של כלי השקעה עבור וקסנר, ואז גבה עמלות גבוהות או משך כספים לשימושו האישי. מסמכי מס מראים כי מיליוני דולרים הועברו מאחת מהקרנות של וקסנר לקרן שבה שלט אפשטיין.

עשרות מיליוני דולרים הועברו, למשל, לחברת ייעוץ קטנה בבעלות אפשטיין בסנט תומס שבאיי הבתולה של ארה"ב. בין יוני 2000 ליוני 2001, כשאפשטיין שימש יועץ פיננסי לווקסנר, הופיעו לפתע 88 מיליון דולר בקופת החברה, לפי מסמכים מסנט תומס. זה היה סכום גבוה במיוחד עבור החברה, שבה הופקדו באופן קבוע סכומים קטנים בלבד. בשנים שלאחר מכן נמשך הכסף מהחברה, לפי המסמכים. אין שום רמזים לגבי המקור שממנו הגיע הכסף או לאן הוא הועבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker