לאחר עשור בראש - אפל כבר לא "מלכת המזומנים"; מי תפסה את מקומה?

העיתון "פייננשל טיימס" דיווח כי החברה האם של גוגל, אלפבית, החליפה את אפל בתור החברה עם סכום הכסף הגדול ביותר בעולם בקופת המזומנים שלה

סוכנויות הידיעות
מנכ"ל אפל טים קוק
מנכ"ל אפל טים קוקצילום: בלומברג

ענקית הטכנולוגיה אפל, שהחזיקה במשך עשור בתואר "מלכת המזומנים" העולמית - החברה עם סכום הכסף הגדול ביותר בקופת המזומנים השלה - הודחה מהבכורה על ידי החברה האם של גוגל, אלפבית.

העיתון "פייננשל טיימס" דיווח כי נכון לסוף הרבעון השני של השנה, היו בקופת אלפבית 117 מיליארד דולר במזומן ובנכסים נזילים, לעומת 102 מיליארד דולר בקופת המזומנים של אפל.

לפי הדיווח, בעוד שכמות המזומנים בקופת אפל התכווצה ביותר מ-60 מיליארד דולר משיא של 163 מיליארד דולר שאליו טיפסה בסוף 2017, הרי שכמות הכסף בקופת אלפבית גדלה בכמעט 20 מיליארד דולר באותה התקופה.

הטיימס ציין כי למרות היתרונות המובנים הטמונים בקופת מזומנים גדושה, כיבוש תואר "מלכת המזומנים" מגיע בתקופה לא נוחה פוליטית עבור אלפבית, שנתונה לחקירת הגבלים עסקיים בגלל מעמדה הדומיננטי של גוגל. זאת לאחר שגוגל ואלפבית ספגו בשנתיים האחרונות קנסות הגבלים עסקיים של כ-9 מיליארד דולר מהאיחוד האירופי.

אפל
אפלצילום: © Chance Chan / Reuters/רו

כמות המזומנים הגדולה בקופתה של אלפבית גם עלולה לגרום להגברת הלחץ מצד בעלי מניות, להגדיל את הדיווידנדים המחולקים למשקיעים ואת היקף הקנייה החוזרת של מניות על ידי החברה.

התכווצות כמות המזומנים בקופת אפל בשנים האחרונות היתה תוצאה של מדיניות מכוונת של יצרנית האייפון, שניצלה את הרפורמה במס בארה"ב כדי להחזיר כספים שהחזיקה בחו"ל ואז להחזיר אותם למשקיעים באמצעות דיווידנדים ורכישה חוזרת של מניות.

אובדן תואר "מלכת המזומנים" בא שש שנים לאחר שהופעל על אפל בראשונה לחץ מצד המשקיע האקטיביסט קרל אייקאן, שדרש כי תחזיר למשקיעים חלק מהכסף שנצבר בקופתה.

בניגוד לאפל, שגם החזיקה בעבר בתואר החברה בעלת השווי שוק הגדול בעולם, הרי שאלפבית מעולם לא כבשה את התואר הזה. באוגוסט 2018 הפכה אפל לחברה הבורסאית הראשונה שמגיעה לשווי שוק של יותר מטריליון דולר, אולם מאז עקפו אותה בשווי החברות אמזון ומיקרוסופט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker