מיתון קרוב בארה"ב? לא אם שואלים את גוגל

מספר החיפושים אחר מלים כמו "קופונים", "אבטלה" ו"טלוויזיה" נמוך מאוד, מה שמעיד כי האמריקאים לא צופים מיתון

לוגו בלומברג
בלומברג
"דברים מוזרים". אחד משיאי הקיץ הנוכחי
"דברים מוזרים". אחד משיאי הקיץ הנוכחיצילום: Netflix

לא מעט כלכלנים ואנליסטים אמרו באחרונה כי הם צופים שהכלכלה האמריקאית תיכנס למיתון. ואולם מלות החיפוש בגוגל – שהיו אחד המדדים שהצליחו לנבא את המשבר הכלכלי הגדול –  לא מאותתות כי רצף הצמיחה המתמשך בכלכלה האמריקאית עומד להיקטע בזמן הקרוב.

מדד מלות החיפוש בגוגל של חברת המחקר דאטה-טרק, עוקב אחר חיפושים הקשורים לקופונים, אבטלה וטלוויזיה. חיפושים אחר קופונים הם מדד שמעיד כי הצרכנים בארה"ב מחפשים מוצרים בהנחה בשל עלייה באי-ודאות הכלכלית. החיפוש בגוגל בדרך כלל קודם לצעדים ממשיים לצמצום הצריכה, המגיעים רק כשהאבטלה עולה, לפי דברים שכתבו ניקולס קולאס וג'סיקה רייב, מייסד דאטה-טרק, במכתב ללקוחות.

אנשים מחפשים תשובות בגוגל לגבי אבטלה "כשהם חוששים שהפיטורים שלהם בלתי נמנעים, מה שמאפשר לגוגל טרנדס להיות מדד יעיל", כתבו קולאס ורייב. הם אמרו כי מספר תביעות האבטלה השבועיות ודו"ח התעסוקה החודשי בארה"ב משקפים את המגמות בשוק התעסוקה רק אחרי שהפיטורים כבר החלו. חיפושים בנושא טלוויזיה, יוטיוב ונטפליקס, נוטים להיות קשורים לקיצוצים בשעות נוספות אשר משאירות לעובדים יותר זמן לצרוך מדיה, לפי קולאס ורייב.

"שלושת המדדים האלה מראים שאין לנו סיבה לדאגה בינתיים", כתבו השניים. "אם הבנק הפדרלי היה מסתכל על גוגל טרנדס, הוא לא היה נחוש כל כך בדעתו להוריד ריבית בשבוע הבא".

לפי גוגל טרנדס, מספר החיפושים אחר המלה "קופון" בארה"ב השנה הוא סביב הרמה הנמוכה ביותר מאז 2010, ובאופן כללי נמוך יותר בשנים האחרונות לאחר תנודות רבות בין 2007 ל-2011. מספר החיפושים אחר המלה "אבטלה", שעלו מאז תחילת 2007, קרוב לרמה הנמוכה ביותר שאי פעם נרשמה. החיפושים אחר "טלוויזיה", ששברו שיא ב-2009, נמצאים אף הם ברמת שפל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker