בית הנבחרים אישר: שכר המינימום בארה"ב יעלה ב-107% - אז למה זה כנראה לא יקרה?

לפי החוק שאושר, תועלה רצפת השכר בהדרגה ל-15 דולר לשעה עד שנת 2025, לעומת 7.25 דולר לשעה כיום ■ עם זאת, אין כמעט סיכוי שהחוק יאושר על ידי הסנאט, הנשלט על ידי המפלגה הרפובליקאית

לוגו בלומברג
בלומברג
יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, אמש
יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסיצילום: AFP
לוגו בלומברג
בלומברג

בית הנבחרים האמריקאי, שבו מחזיקה המפלגה הדמוקרטית ברוב, העביר חוק שיקפיץ ב-107% את שכר המינימום הפדרלי בארה"ב.

החוק, שאושר ברוב של 231 מחוקקים שהצביעו בעד מול 199 מתנגדים, יעלה את שכר המינימום בארה"ב מרמתו הנוכחית של 7.25 דולר לשעה לרמה של 15 דולר לשעה עד שנת 2025. עם זאת, אין סיכוי רב שהחוק יאושר על ידי הסנאט, שבו יש למפלגה הרפובליקאית רוב. יתר על כן, גם אם היה מאושר על ידי הסנאט, נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ככל הנראה היה מטיל וטו על החוק.

"עלינו לעולם לא להפסיק להיאבק למען פרנסה בכבוד", אמרה יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, לפני ההצבעה. "לעובדים האמריקאים מגיעה העלאת שכר. איש לא יכול להתפרנס בכבוד עם שכר של 7.25 דולר לשעה".

הפעם האחרונה שבה הועלה שכר המינימום בארה"ב, לרמתו הנוכחית, היתה ב-2009, וב-29 מדינות בארה"ב ובבירה וושינגטון קיימים כיום חוקים שקובעים רצפת שכר גבוהה יותר משכר המינימום הפדרלי. כמה מדינות, בהן קונטיקט, ניו ג'רסי ואילינוי, אישרו השנה חוקים חדשים שהעלו את שכר המינימום במדינות ל-15 דולר לשעה.

רפובליקאים המתנגדים לחקיקה טוענים כי העלאת שכר המינימום הפדרלי תפגע בעסקים קטנים ועלולה לגרום למעסיקים רבים לפטר עובדים כדי לקזז את הגידול בעלויות השכר. עובדים צעירים עלולים להיפגע בצורה הקשה בותר, הזהירו.

חברות גדולות בארה"ב העלו בתקופה האחרונה ביוזמתן את רצפת השכר של עובדיהן בתגובה ללחצים פוליטיים גוברים, ובהן אמזון, וול-מארט וטרגט. בשלהי 2018 העלתה אמזון את שכר המינימום של עובדיה ל-15 דולר לשעה, ואילו וול-מארט העלתה ביוני את שכר המינימום בה ל-11 דולר לשעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker