מכרה היהלומים הגדול בעולם עומד להיסגר - והמחירים צפויים לעלות

מכרה ארגייל באוסטרליה הוא המקור ל-90% מהיהלומים הוורודים היקרים ביותר בעולם, שמחיריהם כבר זינקו פי ארבעה בעשור האחרון

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהלומים ורודים ממכרה ארגייל
יהלומים ורודים ממכרה ארגיילצילום: בלומברג

מכרה היהלומים הגדול בעולם - שנודע ביהלומי ענק ורודים ואדומים שהוא מניב מדי שנה - ייסגר בקרוב לאחר כמעט ארבעה עשורי פעילות.

מכרה ארגייל של חברת ריו טינטו במערב אוסטרליה שינה את פניה של תעשיית הכרייה מאז שהחל לפעול ב-1983. התפוקה בארגייל ,שנמצא כ-2,600 ק"מ צפונית-מזרחית לעיר פרת', צפויה להסתיים עוד לפני סוף השנה הבאה, לדברי ארנו סוארט, ראש חטיבת הנחושת והיהלומים בריו טינטו. "כמות נכבדת של היצע תצא מהשוק", אמר סוארט בראיון לבלומברג ביום שישי.

בנקים וחברות מסחר כמו RBC מרקטס ופנמור גורדון צופים כי סגירתו של המכרה צפויה להביא לעלייה מחודשת במחירי היהלומים, שירדו מאז 2011.

ארגייל ידוע בעיקר בשל היותו המקור ל-90% מהיהלומים הוורודים היקרים בעולם. ואולם אף שהם מושכים תשומת לב רבה, היהלומים הוורודים מהווים פחות מ-0.01% מהתפוקה הכוללת של ארגייל.

המכרה הוא גם יצרן היהלומים הגדול בעולם מבחינת תפוקה. יותר מ-75% מהתפוקה של ארגייל מורכבת מיהלומים חומים בעלי שווי נמוך, והמחיר הממוצע של תפוקת המכרה הוא בין 15 דולר ל-25 דולר לקראט, לפי הערכה של חברת הפיננסים קנקורד גניואיטי מ-2017. זה הרבה פחות ממחיר ממוצע של 171 דולר לקראט של המתחרה דה בירס מהשנה שעברה.

שפע של יהלומים זולים וקטנים שחק את רווחיהן של רוב חברות הכרייה, ומקשה על כל התעשייה להרוויח. בדצמבר, כמה מלקוחותיה של ריו סירבו לקנות אבנים זולות יותר, בעוד שדה בירס נאלצה להוריד חלק מהמחירים ולהציע לקונים הטבות.

מכרה ארגייל במערב אוסטרליהצילום: בלומברג

כעת, התעשייה עומדת להשתנות. תפוקה של כ-21 מיליון קראט בשנה – כולל 14 מיליון בשנה מארגייל – תרד מהשוק עד 2023, כמות שתקוזז רק באופן חלקי בשל פתיחת מכרות חדשים, לפי תחזית של חברת אלרוסה הרוסית, יצרנית היהלומים הגדולה בעולם. החברה צופה כי הפער בין הביקוש השנתי להיצע יהיה בין 11 מיליון ל-35 מיליון קראט עד 2023.

ההשפעה על יהלומים ורודים תהיה גדולה יותר. מחירי היהלומים הוורודים זינקו פי ארבעה בעשור האחרון, ו"הקונים מבינים רק עכשיו את ההשפעה הפוטנציאלית של סגירת ארגייל", שתוביל כנראה לעלייה נוספת במחירים, לדברי פרויקה בולטן-בוסהאמר מקימברלי פיין דיאמונדס, קמעונאית מהעיירה קונונורה, כ-200 ק"מ צפונית למכרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker