חזית חדשה במלחמת הסחר של טראמפ? צרפת הטילה מס על ענקיות האינטרנט

הסנאט הצרפתי אישר מס של 3% על הכנסותיהן של חברות דיגיטל כמו פייסבוק וגוגל, על אף אזהרותיה של ארה"ב ■ נציג הסחר האמריקאי: "המס מכוון באופן לא הוגן כלפי חברות אמריקאיות"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ (מימין) ונשיא צרפת, עמנואל מקרון
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא צרפת עמנואל מקרון נכנס אתמול (ה') למה שמסתמן כמאבק חדש מול הבית הלבן, לאחר שהסנאט הצרפתי הצביע בעד אישורו של מס חדש על פייסבוק, גוגל וענקיות טכנולוגיה אמריקאיות נוספות. המס, אשר הממשל האמריקאי טוען כי מהווה מדיניות סחר לא הוגנת, צפוי להיות מאושר סופית בחתימתו של מקרון בשבועיים הקרובים.

שר האוצר של צרפת, ברונו לה מר, אמר לסנאט הצרפתי לפני ההצבעה כי מקבילו האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, ונציג הסחר של ארה"ב, רוברט לייטהייזר, התקשרו אליו ביום רביעי כדי להודיע לו שארה"ב פותחת בחקירה לגבי המס. אם תמצא החקירה כי זו התנהלות סחר לא הוגנת, היא עלולה לגרור מכסי תגובה מצד ארה"ב, ובכך להחריף את מלחמת הסחר העולמית.

זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של יחסי צרפת-ארה"ב שבה ארה"ב נוקטת צעד כזה, אמר לה מר. "אני מאמין שכבעלות ברית, אנחנו יכולים וחייבים לפתור את חילוקי הדעות בינינו בדרכים אחרות מאשר איומים", אמר. "צרפת היא מדינה ריבונית שמחליטה לגבי חוקי המס שלה. וכך זה ימשיך להיות", הוסיף.

לה מר אמר כי ההצבעה היתה רגע מכונן שבו ממשלת צרפת הראתה שהיא עומדת מול הענקיות הדיגיטליות, שלדבריו הפכו כבר כמו מדינות ריבוניות. "אנחנו מתמודדים עם עלייתן של ענקיות כלכליות מונופוליסטיות שלא רק רוצות לשלוט בכמות מקסימלית של מידע, אלא גם לחמוק מתשלום הוגן של מסים", אמר. "זו שאלה של צדק".

מחאה בישראל בקריאה להטיל מס על גוגלצילום: עופר וקנין

צרפת מבקשת להטיל מס של 3% על ההכנסות שאותן חברות משיגות ממתן שירותים דיגיטליים למשתמשים בצרפת. המס יהיה תקף לחברות דיגיטל עם הכנסות עולמיות שנתיות של יותר מ-750 מיליון יורו (845 מיליון דולר) והכנסות של 25 מיליון יורו בצרפת. ההגדרה הזאת תקפה ליותר מ-20 חברות, רבות מהן אמריקאיות, כמו פייסבוק, גוגל ואמזון. ממשלת צרפת צופה כי המס, אשר כבר אושר בשבוע שעבר באסיפה הלאומית, יכניס לה סביב 500 מיליון יורו (563 מיליון דולר).

בהודעה שפירסם ביום רביעי אמר לייטהייזר כי ארה"ב "חוששת מאוד כי המס על שירותים דיגיטליים, שצפוי להיות מאושר בסנאט הצרפתי, מכוון באופן לא הוגן כלפי חברות אמריקאיות". הוא הוסיף: "הנשיא הורה לנו לחקור את ההשפעות של החקיקה הזאת ולהחליט אם היא מפלה או מגבילה את הסחר של ארה"ב".

הנציבות האירופית הציעה בשנה שעברה לשנות את חוקי המס בכל רחבי האיחוד האירופי כדי לעמוד בקצב ההתפתחות של הכלכלה הדיגיטלית, אך המדינות החברות באיחוד לא הצליחו להגיע להסכם. גם הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) מנסה לגבש כללים למיסוי חברות דיגיטליות, אך המגעים בעניין מתקדמים בקצב אטי מדי.

ממשלות באירופה חוששות כי בסיס המס שלהן יישחק ככל שיותר ויותר שירותים ומסחר עוברים לאינטרנט. הנציבות האירופית מעריכה כי חברות דיגיטל משלמות שיעור מס אפקטיבי ממוצע של 9.5%, לעומת 23% שמשלמות חברות מסורתיות. "זה לא הוגן ולא אפקטיבי", אמר לה מר. "איך נממן את צרכינו בתחום איכות הסביבה, את בתי הספר, מעונות היום, בתי החולים והאוניברסיטאות שלנו אם לא נמסה את החברות האלה באותה רמה"?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker