טראמפ נגד פייסבוק: "הליברה לא אמין; מי שרוצה ליהפך לבנק צריך רישיון"

בסדרת ציוצים שפירסם הנשיא האמריקאי הוא הביע ספקנות לגבי מטבעות דיגיטליים באופן כללי: "אני לא מת עליהם; הם תנודתיים ומבוססים על אוויר"

לוגו בלומברג
בלומברג
מארק צוקרברג ודונלד טראמפ
מארק צוקרברג ודונלד טראמפצילום: בלומברג ואי-פי
לוגו בלומברג
בלומברג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שלח אזהרה לפייסבוק בנוגע לתוכניתה ליצור מטבע דיגיטלי, מה שעלול להוות מכשול חדש בפני שאיפותיה הגדולות של החברה בתחום המטבעות הדיגיטליים.

"ל'מטבע הווירטואלי' של פייסבוק, ליברה, לא תהיה שום אמינות. אם פייסבוק וחברות אחרות רוצות ליהפך לבנק, הן חייבות לבקש רישיון בנקאי ולהיות כפופות לרגולציות של המגזר הבנקאי, בדיוק כמו בנקים אחרים", כתב טראמפ בסדרה של ציוצים בטוויטר.

טראמפ הביע גם ספקנות לגבי מטבעות דיגיטליים באופן כללי. "אני לא מת על ביטקוין ועל מטבעות קריפטו אחרים, שהם לא כסף, ושהערך שלהם תנודתי מאוד ומבוסס על אוויר", כתב. נכסי קריפטו לא מפוקחים יכולים לעודד התנהגות לא חוקית, כמו סחר בסמים ופעילות לא חוקית אחרת".

לכניסתו של טראמפ לדיון בנוגע לביטקוין ולליברה יכולה להיות השפעה על שוק הקריפטו. הבית הלבן שמר עד עכשיו על שתיקה בנושא, אף שרגולטורים פדרליים כמו רשות ניירות ערך (SEC), נציבות המסחר בסחורות וחוזים עתידיים (CFTC) וחטיבות במשרד האוצר מנסים עדיין להבין איך לפקח על מטבעות וירטואליים.

תגובת השוק לדבריו של טראמפ בינתיים מתונה מאוד. הביטקוין נסחר סביב רמה של 11,400 דולר, כמעט ללא שינוי לעומת רמתו לפני סדרת הציוצים של טראמפ. המטבע זינק יותר מפי שלושה השנה, וזאת לאחר מפולת שרשם ב-2018. הליברה סייע לעורר מחדש עניין בשבועות האחרונים סביב המטבעות הדיגיטליים. פייסבוק סירבה להגיב אתמול (ה') על דבריו של הנשיא.

טראמפ אינו הפוליטיקאי היחיד שמבקר את ליברה עוד לפני שהמטבע הושק. חברי קונגרס מתכננים לחקור את פייסבוק בנוגע למטבע בשני דיונים שנקבעו לשבוע הבא, ובכירים בחברה קיימו באחרונה פגישות עם חברי קונגרס בניסיון להרגיע את החששות מהמטבע החדש. גם נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל, אשר העיד השבוע בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים, אמר כי הליברה "מעלה חששות חמורים בנוגע לפרטיות, הלבנת הון, הגנה על צרכנים ויציבות פיננסית".

פייסבוק כבר אמרה כי בכוונתה לעבוד בשיתוף פעולה עם הרגולטורים בנוגע לליברה. דיוויד מרקוס, בכיר בפייסבוק שעומד בראש הפרויקט, כתב בבלוג של החברה בשבוע שעבר כי הוא רוצה "להבטיח שליברה תסייע לפתור בעיות שונות שעמן המערכת הפיננסית הקיימת מתמודדת, בעיקר סביב הלבנת הון, מימון טרור ועוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker