מחיר התאונות: בואינג מאבדת את תואר יצרנית המטוסים הגדולה בעולם

בואינג דיווחה על צניחה חדה במסירות של מטוסים חדשים אחרי ההתרסקויות הקטלניות של מטוסים מדגם 737 מקס - בעוד שאיירבוס המתחרה ממשיכה בשגרה ומצליחה לעקוף את בואינג לראשונה מ-2012

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטוסי 737 חונים במפעל בואינג
מטוסי 737 חונים במפעל בואינג צילום: Lindsey Wasson/רויטרס

מסירות המטוסים של בואינג ברבעון השני צנחו ב-54% לעומת התקופה המקבילה ב-2018, והסתכמו ב-90 מטוסים בלבד. הנתונים שפירסמה החברה משקפים את המחיר הכבד שהיא משלמת אחרי קרקוע מטוסי בואינג 737 מקס בעקבות שתי התרסקויות קטלניות.

החברה לא מסרה אף מטוס מקס – מקור ההכנסות הגדול ביותר שלה – מאז שהרשויות בעולם הודיעו במארס כי הן אוסרות על טיסות מסחריות של הדגם כמה ימים אחרי שמטוס מדגם זה התרסק באתיופיה כמה דקות אחרי ההמראה. בואינג מסרה 24 מטוסים מהדגם הקודם של 737 במהלך הרבעון הקודם וכן 42 מטוסי 787 דרימליינר.

במחצית הראשונה של השנה מסרה בואינג 239 מטוסים לעומת 378 מטוסים במחצית הראשונה של 2018. איירבוס דיווחה על מסירת 389 מטוסים חדשים מתחילת השנה – עלייה של 28% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. זו הפעם הראשונה שבה עוקפת איירבוס את בואינג בנתוני מסירות חצי שנתיים מאז 2012.

מטוס איירבוס A320
מטוס איירבוס A320 צילום: בלומברג

מכירות המטוסים המסחריים של בואינג האטו גם הן, על רקע מתיחות הסחר בין סין לארה"ב וחוסר הוודאות הכלכלי. בנוסף, הזמנות של 180 מטוסים מדגם המקס בסכנת ביטול והחברה מחנה 150 מטוסים שלא נמסרו מדגם זה במגרשי החנייה בשטח מפעליה.

איירבוס, המתחרה הגדולה של בואינג, חתמה ביוני על הסכמים למכירת 145 מטוסים, וייתכן שההזמנות של איירבוס במחצית הראשונה של השנה יהיו גבוהות יותר ב-88 מטוסים משל בואינג, אחרי שבשנים האחרונות ביטולי ההזמנות היו גבוהים יותר ממכירות של מטוסים חדשים.

נתוני המסירות חשובים מאוד לאנליסטים ומשקיעים שמנסים להעריך את מידת הנזק הכלכלי שגורם משבר המקס לבואינג לקראת פרסום הדו"חות הכספיים של החברה ב-24 ביולי. אמנם לא התקבלו הזמנות חדשות מלקוחות, אך החברה ממשיכה לייצר מטוסים מדגם 737 בקצב של 42 מטוסים בחודש, כדי שתוכל למלא את צבר ההזמנות ולמסור את המטוסים שהוזמנו אחרי שיאושרו לטוס. אנליסטים מעריכים כי פעילות ערה של החטיבה הביטחונית של בואינג והצלחת דגם ה-787 ירככו את המכה עבור החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker