לוגו בלומברג
בלומברג

חברת וירג'ין גלקטיק של המיליארדר ריצ'רד ברנסון תהיה חברת תיירות החלל הציבורית הראשונה בעולם שתמוזג עם חברת השקעות שכבר רשומה למסחר בניו יורק. סושיאל קפיטל הדוסופיה תחזיק ב-49% מהחברה הממוזגת, כך לפי הודעת וירג'ין גלקטיק שפורסמה היום. וירג'ין גלקטיק תוכל לגייס 800 מיליון דולר, בעודה מתקרבת לטיסה מסחרית ראשונה, כך אמר דובר חברת החלל.

על ידי מיזוג עם חברה הרשומה למסחר, וירגי'ן תעקוף את הצורך בהנפקה ראשונה לציבור, ותחסוך את הרואד שואו היקר למשקיעים. בנוסף החברה לא תצטרך להתמודד עם מכירת מניותיה למשקיעים לאחר שהיא נאלצה לדחות את תוכניות ההנפקה שלה בעקבות התרסקות מטוס החלל שלה ב-2014.

ברנסון מסר כי וירג'ין גלקטיק התקדמה מאד בטיסות הניסוי וכי היא בדרך להתחיל שירותי טיסות חלל מסחריות, מה שיאפשר כניסה של משקיעים חדשים והיווצרותם של אלפי אסטרונאוטים חדשים. לחברת סושיאל קפיטל הדוסופיה יש מצבור מזומנים שגייסה ב-2017 ועליה להשתמש בו עד ספטמבר 2017 או להחזיר אותו למשקיעים. מייסד החברה, ג'מאט פליהפיטיאה, יתרום 100 מיליון דולר ליוזמה המשותפת ויכהן כיו"ר החברה.

המניות שיימכרו בהנפקה יסייעו לממן את וירג'ין גלקטיק עד שהחברה תתחיל לייצר רווחים. החברה גייסה יותר ממיליארד דולר מאז הוקמה ב-2004, בתחילה מברנסון ולאחר מכן מחברת השקעות מאבו דאבי ב-2010. החברה השעתה את השיחות לגיוס מיליארד דולר מסעודיה באוקטובר האחרון לאחר רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י.

ברנסון הוא אחד מכמה מיליארדרים, ביניהם ג'ף בזוס, מייסד אמזון, ואילון מאסק, מייסד טסלה, שמתחרים במרוץ להפעלת טיסות מסחריות לחלל. לווירג'ין גלקטיק יש כבר 700 לקוחות שמוכנים לשלם 250 אלף דולר לטיסה של 90 דקות בשולי החלל, בחוסר משקל ולראות את צורת כדור הארץ. ברנסון אמר בדצמבר כי הוא מצפה לטוס לחלל ב-2019 קצת לאחר הטיסה המסחרית הראשונה של החברה.

ברנסון, מייסד חברת התעופה וירג'ין אטלנטיק, אמר במאי כי תוכנית טיסות הניסוי של וירג'ין גלקטיק התקדמה בצורה מספקת כדי שהחברה תעבור ממרכז הניסויים בקליפורניה לבסיס המסחרי שלה בניו מקסיקו. בניית המתחם כמעט הושלמה והוא כולל האנגר, משרדים, אזור תדלוק, מחסנים ועוד. מטוס תובלה ומטוס החלל VSS Unity יעברו לבסיס בקיץ לטיסת ניסוי אחרונה לפני תחילת טיסות מסחריות וטיסות מחקר.   

בדרך לחלל
בדרך לחללצילום: REUTERS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker