לראשונה מאז המשבר הכלכלי: עשירי העולם קצת פחות עשירים

לפי דו"ח חדש, ההון הכולל של 18 מיליון מיליונרים בעולם ירד בשנה שעברה ב-3% ■ ואולם, העליות בשווקים מתחילת השנה מרמזות כי זו היתה ירידה זמנית

גרדיאן
ישראל פישר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אנשים בבריכה על גג של מגדל
הירידות בשוקי המניות גרמו לעשירי העולם לאבד 2 טריליון דולר בשנהצילום: בלומברג

מלחמת הסחר שמנהל נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, עם סין והחשש מעליית הריבית שהובילו לירידות בשוקי המניות, גרמו לעשירי העולם לאבד בשנה שעברה 2 טריליון דולר. אחרי שבע שנים של עלייה יציבה, האנשים העשירים בעולם ספגו ירידה של 3% בהונם הכולל, שהגיע ב-2018 ל-68.1 טריליון דולר.

עם זאת, העליות מתחילת השנה בשווקים בעולם עשויות להעיד על עלייה בהון של העשירים גם בשנה הבאה. מדד MSCI העולמי עלה מתחילת השנה ב-16.5% אחרי שירד בשנה שעברה ב-10.4%.

לפי דו"ח העושר השנתי של חברת הייעוץ קאפג'מיני, העשירים בסין הם אלה שספגו את המכה הקשה ביותר בשנה שעברה. עוד עולה מהדו"ח שגם מספרם של העשירים שמוגדרים בדו"ח "יחידים בעלי שווי גבוה" ירד בכ-100 אלף ל-18 מיליון. יחידים בעלי שווי גבוה מוגדרים כמי שיש לו מיליון דולר או יותר בנכסים להשקעה. ההגדרה אינה כוללת את ערך הבית הראשי או נכסים מתכלים כמו מכוניות.

ירידה בהון של עשירי העולם
צילום:

באסיה חלה ירידה של כטריליון דולר מההון הכולל של העשירים ביבשת - עשירי סין לבדם אחראים ליותר מרבע מהירידה הכוללת בהון של עשירי העולם, בגלל הנפילה במניות בסין. ההון של עשירי העולם ירד כמעט בכל האזורים בעולם: בדרום אמריקה נרשמה ירידה של 4% בהון; באירופה ירידה של 3%; בצפון אמריקה ירידה של 1%; ובמזרח התיכון היתה עלייה של 1%. בדו"ח לא סופקו פרטים רבים על ישראל. זו הפעם הראשונה שבה נרשמה ירידה בהונם של עשירי העולם מאז המשבר הכלכלי העולמי.

אמנם נרשמה ירידה בהון של עשירי העולם, אך נתוני הדו"ח ממשיכים לתמוך בטענות לאי שוויון בחלוקת ההון. בממוצע, לכל אחד מ-18 מיליון עשירי העולם יש נכסים בשווי של לפחות 3 מיליון דולר. ההון הכולל שלהם מגיע ל-68.1 טריליון דולר – סכום שמתקרב לכלל התפוקה הכלכלית העולמית בשנה אחת.

מוקדם יותר השנה פורסם דו"ח של אוקספם שמזהיר מפני האי שוויון. לפי אוקספם, 26 מיליארדרים בעולם מחזיקים בהון השווה לזה של 3.8 מיליארד בני האדם העניים ביותר בעולם. לפי דו"ח של ארגון העבודה הבינלאומי שפורסם בשבוע שעבר, כמעט מחצית מכל השכר המשולם בעולם מגיע ל-10% העשירים ביותר של העובדים. 50% מהעובדים בעלי השכר הנמוך ביותר מקבלים רק 6.4% מכלל השכר העולמי המשולם.

סוכנות מכירות של פורשה בסין. דגמים שונים של פורשה ודיילות מכירה סיניות לצידם
סוכנות מכירות של פורשה בסיןצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker