אחד הבנקים הגדולים בעולם מפטר 18 אלף עובדים וסוגר פעילויות: כל מה שצריך לדעת על המשבר בדויטשה בנק

הזדמנות אחרונה לפני קריסה: עובדי דויטשה בנק חששו מתוכנית הבראה ובילו את התקופה האחרונה בשתיית בירה ובעיון במודעות דרושים ■ העובדים בלונדון כונסו הבוקר, קיבלו הודעת פיטורים - ונדרשו לעזוב מיד את המשרד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובד דויטשה בנק עוזבצילום: AFP

בוול סטריט 60, שם נמצא המטה האמריקאי של דויטשה בנק, הסימנים לצרות נראו בכל מקום, עוד לפני שאושרה תוכנית הארגון מחדש בבנק.

בקומה ה–46, שמשקיפה על האיסט ריבר, נערמו קופסאות חומות במשרדים של המנהל הבכיר ביותר באמריקה. יותר מ–40 קומות מתחתיה, בקומת המסחר, המושבים ריקים, מסכי המחשבים שחורים והעובדים הבודדים שנותרו מחפשים בגלוי משרות בבנקים מתחרים. הבוסים שלהם יודעים ולא אכפת להם.

לא מזמן הבחין אחד המנהלים בסוחרים זוטרים שנהנו מבירה בפאב פול שילינג הסמוך, אחרי 13:00 בצהריים. סוחרים מבוגרים יותר נמצאו בצ'יפריאני בוול סטריט, שבה מוגשים קוקטיילים בחדרים מחופי עץ או במרפסת. זה מה שקורה בימים אלה בדויטשה בנק בניו יורק, שבו כולם — מהמנהלים הבכירים ועד לעובדים הזוטרים ביותר — חשים כי בקרוב יגיעו עוד חדשות רעות מפרנקפורט.

הפעילות בוול סטריט היתה בעבר סמל לשאיפה של הבנק הגרמני להתחרות ישירות בחברות אמריקאיות בחצר האחורית שלהן. בשנים האחרונות, העסק נהפך למקור של כאב ראש רגולטורי ופוליטי ואיבד כישרונות ועסקים למתחרות.

עובד דויטשה בנק עוזבצילום: בלומברג

מנכ"ל דויטשה בנק, כריסטיאן זווינג, חשף ביום ראשון את תוכנית הארגון מחדש הקיצונית שלו, שבמסגרתה תפסיק פעילות הסחר הבינלאומית של הבנק במניות ובאג"ח, אחרי שהפסיד 2.8 מיליון יורו ברבעון הראשון. העובדים קיבלו את הבשורה שממנה חששו יותר מכל — קיצוץ של 18 אלף משרות, חמישית מכוח האדם בבנק, בניסיון לעצור את הירידה ברווחיות.

עוד נקבע בתוכנית כי הבנק לא יחלק דיווידנד השנה ובשנה הבאה, וכי תוכנית הארגון מחדש תעלה לבנק 7.4 מיליארד יורו עד 2022. "היום הודענו על השינוי היסודי המשמעותי ביותר של דויטשה בנק בעשורים האחרונים", נכתב בהודעה מטעמו של זווינג שפורסמה ביום ראשון. "אנחנו מטפלים בדברים ההכרחיים, כדי שנוכל לממש את הפוטנציאל האמיתי שלנו".

מנהלים בניו יורק עבדו במשך יותר משנה תחת אי ודאות לגבי היקף הפעילות בארה"ב. מאבקים פנימיים טיפוסיים החריפו, בעוד כל חטיבה נבחנה תחת מיקרוסקופ. לפי דיווחים שפורסמו עוד לפני ההודעה על תוכנית הארגון מחדש, פיטר זלמן, שחזר מפרישה ב–2017 כדי לאושש את עסקי המניות ועומד כעת בראש חטיבת המסחר העולמית במניות, לא הצליח בשנה שעברה לשדל את מנהל הכספים, דיקסיט ג'ושי, להעביר את העלויות בסך 300 מיליון יורו של החטיבה הכושלת שלו לעסקי הנכסים הקבועים.

המנהלים עוזבים ומתלוננים

עובדי דויטשה בנק עוזביםצילום: בלומברג

זווינג מצדו אמר כל העת כי הוא מחויב לבנק ההשקעות האמריקאי מאז שקיבל את התפקיד בשנה שעברה. אך המנכ"ל החדש התקשה לחדש את האמון בקרב המשקיעים והרגולטורים על רקע הרווחיות הדועכת של הבנק. לאחר ניסיון כושל להתמזג עם קומרצבנק, שקיבל את תמיכת שר האוצר הגרמני, בעלי המניות דחפו לתוכנית הארגון מחדש.

היקף התוכנית ממחיש את כישלונו של זווינג ושל קודמיו בתפקיד לפתור את הבעיות הבסיסיות של הבנק: הוצאות גבוהות מדי והכנסות נמוכות מדי. זווינג היה חייב למצוא דרכים חדשות להשיב את אמון השוק אחרי קריסת המיזוג.

על־פי התוכנית, הבנק יקים יחידה לפירוק הנכסים הלא רצויים בשווי של 74 מיליארד דולר ויפחית גם את יחס הלימות ההון. הבנק לא יכול היה למכור מניות חדשות לצורך גיוס הון — בעקבות הירידה העקבית במחיר המניה בשנתיים האחרונות. זו גם תהיה הפעם הראשונה שהבנק לא מחלק דיווידנד מאז 1993.

מנהלים רבים לא חיכו לאישור התוכנית - ועזבו לפני שפורסמו פרטיה.

זלמן הוא כעת בין עשרות עובדים שנמצאים בדרכם החוצה. זיה הוק, מנכ"לית חטיבת ניירות הערך של הבנק בארה"ב, לא הגיעה לעבודה כבר שבועות — עוד לפני אישור התוכנית. טופ פטריק, ראש הפעילות באזור יבשת אמריקה, שהצטרף לבנק לפני עשור ומפקח על היחסים עם הבנק הפדרלי, נראה אורז את משרדו, וכעת בדויטשה בנק מחפשים לו מחליף.

יעזבו את הבנק גם מנהל חטיבת ההשקעות, גארת ריצ'י, ששכרו היה 8.6 מיליון דולר ב–2018; מנהל החטיבה הקמעונאית, פרנק שטראוס ומנהלת הרגולציה, סילבי מתהארט. האחרונים הם גם חברי דירקטוריון.

בניו יורק נותרה רק אשלי וילסון, מנהלת משותפת של מסחר במניות באמריקות, שאחראית על הארגון מחדש של החטיבה.

סוחרים ותיקים כמו בראד קורצמן, קרייג בנץ' ופול פרייזר עזבו גם הם את הבנק, ובעקבותיהם עשרות מנהלים מדרגי הביניים — מרביתם עדיין לא הצליחו למצוא עבודה. כמה מנהלים בארה"ב אמרו שבמשך שנים ייעצו לקצץ פיסות קטנות מעסקי המסחר כדי לשפר את הרווחיות. בעודם עוזבים, הם מתלוננים שהמנהלים הבכירים לא הקשיבו לעצותיהם וכי כעת יש צורך בגרזן כבד עוד יותר.

מפגין גרמני נגד התנהלות דויטשה בנקצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

צרות חוצות גבולות

בדיווח של "פייננשל טיימס" נטען שכל העובדים של דויטשה בנק בטוקיו זומנו לאסיפה שבה נאמר להם שכל פעילות המסחר באסיה תיפסק. אחד העובדים בסניף בסינגפור, שלא נפגע מהקיצוצים, תיאר את האווירה במקום: "מצב הרוח תמיד ירוד בדויטשה. אנשים יודעים שהבנק לא במצב טוב. אין כאן חגיגה". ברויטרס פורסם כי צוותים שלמים של עובדים במשרדי הבנק בהונג קונג ובסידני פוטרו.

גם בסניף בלונדון קיבלו אתמול העובדים הודעה על קיצוצים. אחד העובדים אמר ל"גרדיאן": "הבנק לא במצב טוב, אז הם היו חייבים לעשות משהו כדי שהוא ימשיך לפעול".

עובד אחר בסניף בלונדון תיאר שהוא התבקש להגיע הבוקר לחדר הישיבות, שבו קיבל הודעה על פיטוריו והתבקש לעזוב מיידית את הבנק. "זה קצת מוזר כי הצוות שלי ואני משפיעים עדיין על תיק ההשקעות אז אני לא יודע מה הם יעשו עם זה".

דגל דויטשה בנק במטה החברהצילום: Mark Lennihan/אי־פי

בסוף יוני, העסקים האמריקאיים קיבלו זריקת עידוד הודות לידיעות שלפיהן הבנק עבר את מבחן הלחץ השנתי של הבנק הפדרלי. זווינג שלח הודעה לצוות וכינה את ההישג "צעד נהדר קדימה". תחושת הניצחון התפוגגה במהירות, והתחלפה בתוך שעות בדיווחים על קיצוצים עמוקים בארה"ב.

"אנחנו נותרים מחויבים לרשת העולמית שלנו, נעזור לחברות לצמוח ונספק ללקוחות הפרטיים והמוסדיים שלנו את הפתרונות והעצות הטובים ביותר ביחס לצרכים שלהם — בגרמניה, באירופה ובכל העולם", אמר זווינג ביום ראשון.

הבנק הגרמני כבר הודיע כי בתוך שנתיים יתחיל לעזוב את המגדל בוול סטריט 60 שהיה ביתו מאז תחילת המילניום. בעוד העובדים של הבנק עוזבים בשעת הצהריים, השאלה האמיתית היא כמה מהם יעזבו את וול סטריט כליל.

מנכ"ל דויטשה בנק, כריסטיאן זווינגצילום: Kai Pfaffenbach/רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker