"מהלומה רצינית": ארדואן הדיח במפתיע את נגיד הבנק המרכזי של טורקיה

ההדחה הציתה את חששות המשקיעים לגבי עצמאות הבנק המרכזי, ועשויה לפגוע בעליות שרשמה הלירה הטורקית מאז מאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדואן ביום הבחירות. שיעור האבטלה הרשמי בטורקיה הוא יותר מ–14%.
ארדואן ביום הבחירות. שיעור האבטלה הרשמי בטורקיה הוא יותר מ–14%צילום: KEMAL ASLAN/רויטרס

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הדיח במפתיע את מוראט צ'טינקאיה, נגיד הבנק המרכזי של המדינה. ארדואן מסתכן כעת בתגובת נגד חריפה של השוק, שבועות בלבד לפני שקובעי המדיניות היו צפויים להתחיל בשורת הורדות ריבית.

סגנו של נגיד הבנק, מוראט אויסל, נבחר כמחליף, על פי צו נשיאותי שפורסם היום (שבת) ב"גאזט", העיתון הממלכתי. הכהונה בת ארבע השנים של צ'טינקאיה היתה אמורה להסתיים ב-2020.

שני מקורות בממשלה אמרו לסוכנות רויטרס כי ההבדלים בין הממשלה לנגיד הבנק בנוגע למדיניות המוניטרית החריפו בחודשים האחרונים. "הבדלי הדעות בין הנגיד לשרים שאחראים על הכלכלה העמיקו בתקופה האחרונה" אמר מקור אחד.

"הנשיא ושר האוצר דרשו את התפטרות נגיד הבנק, אך הוא הזכיר להם כי הבנק הוא גוף עצמאי וסרב להתפטר", אמר המקור השני.

בהודעה שפירסם היום, מסר הבנק המרכזי כי ימשיך לפעול בעצמאות וכי הנגיד החדש יתמקד בשימור יציבות המחירים כיעד העיקרי שלו. אויסל, סגן נגיד הבנק המרכזי מאז 9 ביוני 2016, אמר כי ימשיך ליישם את הכלים של המדיניות המוניטרית באופן עצמאי, בהתאם למנדט ולסמכות שניתנו לו. אויסול צפוי לערוך מסיבת עיתונאים בימים הקרובים.

מה יקרה ללירה?

ההדחה המפתיעה הציתה את חששות המשקיעים לגבי עצמאות הבנק המרכזי, ועשויה לפגוע בעליות שרשמה הלירה הטורקית מאז מאי. צ'טינקאיה, שמונה לנגיד הבנק המרכזי באפריל 2016, ספג ביקורת על כך שלא פעל מהר מספיק כדי להקשיח את המדיניות המוניטרית במהלך הידרדרות הלירה באוגוסט 2018. הנגיד הפגין לאחר מכן נחישות לאור הסערה בשוק, העלה את הריבית ב-625 נקודות בספטמבר ולא שינה אותה מאז.

ארדואן ביקר באופן קבוע את הבנק המרכזי על כך ששמר על הריבית ברמה גבוהה. בחודש שעבר, הנשיא התלונן כי בעוד הבנק הפדרלי של ארה"ב עומד להוריד את הריבית, "הריבית במדינה שלי היא 24%. זה בלתי מתקבל על הדעת".

בהכרזה על הדחת נגיד הבנק המרכזי, ארדואן השתמש בכוח שהוענק לו מייד לאחר הבחירות הכלליות בשנה שעברה, שהוציאו לפועל שינויים חוקתיים ששינו את המערכת הפוליטית הפרלמנטרית למערכת נשיאותית. בסדרת הצווים הנשיאותיים הראשונה שהונפקה תחת החוקים החדשים ב-10 ביולי, נכלל שינוי שמאפשר לארדואן למנות נגיד של הבנק המרכזי - מינוי שבעבר נזקק לאישור הקבינט.

ביקורת מיידית

המינוי משך מיד ביקורת מבכירים לשעבר בבנק המרכזי, שאמרו כי החוקים שערבים לעצמאות הרגולטור אינם מאפשרים את הדחתו של הנגיד על ידי הנשיא, אלא אם כן הוא היה מעורב בפעילות אסורה, כגון אחזקת מניות בבנק מסחרי.

"הדחתו של נגיד הבנק המרכזי באופן כזה תהווה מהלומה רצינית למבנה המוסד, היכולת והעצמאות שלו", צייץ בטוויטר איברהים טורהאן, לשעבר סגן נגיד הבנק המרכזי.

אף שזכה לתשבוחות על כך שדחה את ההקלה המוניטרית, צ'טינקאיה גם ספג ביקורת על היעדר שקיפות לגבי התנודתיות שחלה באחרונה בעתודות הבנק, מה שהעלה חששות כי הרשות שאחראית למדיניות המוניטרית משתמשת בנכסים שלה כדי לגרום לעליות בלירה לפני הבחירות המקומיות שנערכו במאי.

אסון כלכלי

טורקיה שקעה לתוך אסון כלכלי תחת שלטונו של השליט האוטוריטרי ארדואן. במהלך כהונתו בת 16 השנים כשליט העליון, ארדואן הבטיח שוב ושוב צמיחה כלכלית חזקה. ואולם, הוא עורר את הצמיחה באמצעות הסתמכות כבדה על חוב. הוא שיחרר אשראי למקורבים בתעשיות הנדל"ן והבנייה, שמילאו את המדינה בפרויקטי תשתית עצומים.

בשנתיים האחרונות מזהירים אנשי פיננסים מפני נטל החוב האדיר שלקחו על עצמן כמה מהחברות הגדולות בטורקיה, ועולים חששות וספקות בנוגע ליכולתן לפרוע את החובות במלואם. משקיעים משכו את כספם מהמדינה, והובילו את הלירה הטורקית לצלילה של יותר מ–40% מול הדולר בתוך שנתיים.

התוצאה היא אינפלציה שמגיעה לקצב שנתי של 19%. חקלאים נאלצים לשלם מחירים גבוהים בהרבה על דשן מיובא ועל דלק לטרקטורים שלהם. משפחות משלמות יותר על ירקות וביצים, ומפעלים הגדילו את ההוצאות על רכיבים מיובאים של אלקטרוניקה וחלפים. שיעור האבטלה הרשמי הוא יותר מ–14%.

ארדואן ביקר באופן שגרתי את הבנק המרכזי של טורקיה, משום שלדבריו, הריביות שקבע הבנק סייעו לעליית מחירי המניות, טיעון שסותר תאוריות מקובלות בכלכלה. צ'טינקאיה אמר בעבר כי העלאת עלויות האשראי תסייע לייצב את המטבע הטורקי, דעה מקובלת בכלכלה.

דונאלד טראמפ ורג'יפ טייפ ארדואן
דונלד טראמפ ורג'פ טייפ ארדואן. נשיא טורקיה אינו המנהיג היחיד שמאיים על עצמאות בנק מרכזיצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

ארדואן מצדו סבור שצריך לשמור על ריבית נמוכה - משום שלשיטתו ריבית גבוהה מובילה לאינפלציה שמשרתת את העשירים. לפני הבחירות האחרונות לנשיאות איים ארדואן להוריד בכוח את הריבית במדינה - ובעצם להפר את העצמאות של הבנק המרכזי.

"כשאנשים ייכנסו לקשיים כלכליים בגלל המדיניות המוניטרית, את מי הם יאשימו?", אמר ארדואן בראיון שהעניק במאי 2018 - כחודש לפני הבחירות בטורקיה. "הם יאשימו את הנשיא. מכיוון שהם ישאלו את הנשיא על המדיניות המוניטרית, עלינו ליצור את הרושם שהנשיא משפיע על המדיניות של הבנק המרכזי".

ארדואן הוסיף כי הורדת הריבית תוריד את האינפלציה במדינה, בגלל הירידה בעלויות האשראי. "ברור שהבנק המרכזי הוא עצמאי", אמר ארדואן. "אך הבנק המרכזי לא יכול לנצל את העצמאות הזאת ולהתעלם מדברי הנשיא, שהוא העומד בראש המדינה. הבנק צריך לבצע את הערכותיו בהתאם להנחה זאת, ולפעול בהתאם. אני מאמין כי זה יוביל לצעדים יעילים בעתיד", הוא אמר.

מגמה עולמית

ארדואן אינו המנהיג היחיד שפעולותיו ואמירותיו מאיימות על עצמאות הבנק המרכזי של מדינתו.

עצמאות הבנקים המרכזיים נמצאת באחרונה תחת איום שמורכב מתמהיל של פופוליזם, לאומנות וכוחות כלכליים שמחזירים שוב את הפוליטיקה למדיניות המוניטרית. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, דרש ששיעור הריבית ייחתך, שקל לפטר את נגיד הבנק הפדרלי ואמר כי ימנה את סטיבן מור והרמן קיין, שני מקורבים חסרי כישורים מתאימים, לדירקטוריון הבנק. תומכי יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט) מזלזלים ביכולת ובמניעים של בנק אוף אינגלנד. ממשלת הודו החליפה נגיד בנק מוכשר בעובד צייתן שחתך את הריבית לקראת הבחירות הכלליות במדינה.

הפוליטיזציה של הבנקים המרכזיים היא מסוכנת מאוד. האתגר שעמו מתמודדים הטכנוקרטים הוא קשה. העולם העשיר כמעט שאינו יכול להוריד עוד את הריביות שקרובות לאפס ממילא, כך שיידרש שוב תמריץ לא קונבנציונלי כמו רכישת אג"ח. מינויים פוליטיים של אנשים שאינם מוכשרים לתפקיד או של צפון אירופאים נוקשים יקשו על יישום הצעדים ועלולים להרעיל את הדיון הציבורי.

הבנקים המרכזיים צריכים להיות נתונים לביקורת דמוקרטית ולשאת באחריות בפני המחוקקים. במקום זאת, כל זמן שהזרקור מופנה לבנקים המרכזיים, תהליך קבלת ההחלטות במוסדות אלה יהיה נתון ללחצים חיצוניים או לרצונות של אנשים חסרי יכולת שהוצנחו לדירקטוריונים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker