לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אוהב להתגאות במצבו של שוק המניות האמריקאי, אולם עם סיום המחצית הראשונה של 2019, מתברר ששוק המניות בעל הביצועים הטובים ביותר בעולם היה של רוסיה.

השילוב בין עליית מחירי המניות לבין התחזקות הרובל הניבה למשקיעים בשוק הרוסי את התשואות הטובות ביותר עד כה השנה. במונחים ריאליים, עלה שוק המניות הרוסי ביותר מ-28% (ואף יותר אם מביאים בחשבון דיווידנדים). מדד S&P 500, לשם השוואה, עלה באותה תקופה ב-17%. 

ישנן כמה סיבות לזינוק בשוק הרוסי, ובראשן ההתאוששות במחירו של הנפט, שמהווה עמוד תווך עבור כלכלת רוסיה. אולם הביצועים הטובים של השוק משקפים גם את הביטחון הגובר של משקיעים בכך שהממשל האמריקאי לא ינקוט סנקציות נוספות שיפגעו בכלכלה הרוסית. "העליות נגרמו בעיקר מתפישת הסיכון הפוליטי", אומר ג'ייסון בוש, אנליסט בכיר בחברת הייעוץ יורייז'ה גרופ. "בשנה שעברה, החשש מסנקציות אמריקאיות על רוסיה היה גדול מאוד". 

בשנה שעברה, אחרי שארה"ב הטילה סנקציות על אנשי עסקים, בכירים וחברות ברוסיה - בין היתר בתגובה על ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016 - המשקיעים ברחו. שוק המניות של רוסיה צנח ביותר מ-15% במונחים ריאליים. גם בשוק האג"ח ירדו המחירים, והרובל נפל בכ-20%. "המשקיעים ראו את רוסיה כמדינה שאי אפשר להשקיע בה", אומר לייל אקנור, אסטרטג שווקים גלובליים ב-BNY.

מאז המצב נרגע. בינואר הסיר משרד האוצר האמריקאי את הסנקציות על חלק מהחברות הרוסיות; משרד החוץ לא יישם סבב שני של סנקציות שאליו התחייב לאחר הרעלתו בבריטניה של איש המודיעין הרוסי לשעבר, סרגיי סקריפל; וחקיקה של הקונגרס האמריקאי שנועדה להעניש את רוסיה מתעכבת בינתיים. 

בעקבות כך המשקיעים חזרו להתמקד בגורמים כלכליים. שוק המניות נראה לפתע זול מאוד, במיוחד לאור העליה של 45% במחיר הנפט בתחילת השנה, והרובל התייצב. בתוך כך, אנליסטים העלו את תחזיותיהם לרווחי החברות הרוסיות, וחלק מהחברות האלה מחלקות דיווידנדים נדיבים למשקיעים. יתרון נוסף הוא כנראה העובדה שרוסיה לא נתפסת כחלק ממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

אף על פי כן למשקיעים עדיין כדאי להיזהר. שוק המניות הרוסי ידוע בתנודתיות שלו, וכדי להרוויח בו כסף צריך עיתוי מושלם. כלכלת רוסיה אמנם תלויה בייצוא סחורות, אך מדיניות החוץ של המדינה אינה עולה בקנה אחד עם שותפות הסחר הגדולות שלה באיחוד האירופי. ממשלות רוסיה אחרי העידן הסובייטי יישמו שוב ושוב מדיניות של החלשת הרובל כדי לעמוד בפני זעזועים כלכליים, מה שפוגע בהשקעות הנקובות בדולר. 

כך, למשל, מדד RTS, אשר מודד מניות רוסיות במונחים ריאליים, עדיין נמוך ב-45% מהשיא שאליו הגיע ב-2008. בנוסף, הכלכלה הרוסית מראה סימני האטה וצמחה ב-0.5% בלבד ברבעון הראשון של 2019, לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. "דבר אחד שאפשר לומר על רוסיה הוא שתמיד יש הפתעות", אומר בוש מיורייז'ה גרופ. "וההפתעות האלה כמעט תמיד שליליות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker