הרובוטים יאספו אשפה, המדרכות ימיסו שלג – אבל בטורונטו חוששים מ"עיר המחר" של גוגל

אתמול חשפה Sidewalk Labs של גוגל תוכנית מפורטת לשכונה חכמה שהיא מתכננת להקים בטורונטו ■ מבקרי התוכנית טוענים כי העירייה ויתרה על הדמוקרטיה ומסרה את השליטה בעיר לתאגיד

טורונטו, קנדה
טורונטו, קנדהצילום: Getty Images IL
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

טורונטו זכתה אתמול לראות לראשונה את התוכנית המפורטת לשכונה החכמה שמתכננים להקים בתחומה, על רקע התנגדות וחששות מפגיעה בפרטיות התושבים.

התוכנית של Sidewalk Labs, השייכת לחברה האם של גוגל, אלפבית, מתבססת על איסוף מידע, וכוללת בין היתר חיישנים שיעקבו אחר דברים כמו המהירות שבה אנשים חוצים את הכביש והיקף השימוש בספסלים בפארקים. בנוסף, יהיו בה רובוטים שימסרו חבילות ויאספו אשפה.  

שכונה חכמה מתוכננת של גוגל בטורונטו, קנדה
שכונה חכמה מתוכננת של גוגל בטורונטו, קנדהצילום: Sidewalk Labs

השכונה העתידנית, "קווייסייד" (Quayside), תשתרע על שטח של 3.2 קמ"ר, רובו נמל לשעבר, מזרחית לאזור הדאונטאון. החברה הציעה לפתח רק את שני השלבים הראשונים של הפרויקט. היא מעריכה את העלות ב-3.9 מיליארד דולר קנדי (2.96 מיליארד דולר), ואומרת כי בכוונתה להשקיע 900 מיליון דולר קנדי. עם זאת, אמרה Sidewalk כי הטכנולוגיה שלה תוכל לשמש גם יזמים אחרים שיעבדו על השלבים הבאים של הפרויקט.

השכונה החכמה תיבנה כולה מעץ, במפעל שמממנת Sidewalk. כדי להתגבר על השפעות מזג האוויר, סככות אוטומטיות יגנו על הולכי הרגל מפני גשם או שמש. בחורף, המדרכות גם ימיסו את השלג באופן אוטומטי. בשלב מאוחר יותר הרמזורים יתאימו את עצמם לקצב המכוניות, הולכי הרגל ורוכבי האופניים.

עוד לפני שהתוכנית פורסמה, ארגונים אזרחיים ופעילים למען הפרטיות מתחו ביקורת על כך שעיריית טורונטו מאפשרת לחברת טכנולוגיה שליטה רבה כל כך בעיר. אתמול החריף הוויכוח. ביאנקה ויילי, עמיתה בכירה במכון לחדשנות בינלאומית בממשל ואחת המתנגדות הראשונות לפרויקט, אמרה כי התוכנית – שמפורטת על גבי 1,300 עמודים ולכן, לדברי ויילי, ארוכה מכדי שתושבי העיר יקראו אותה - "לוקחת את המדיניות הרחק מהדמוקרטיה ומכניסה אותה לידיו של תאגיד".  

דניאל דוקטורוף, העומד בראש Sidewalk, תיאר את התוכנית כמניפסט לעיר המחר. "זה ספר הדרכה לגישה חדשה לגמרי לאורבניזם", אמר ל"ניו יורק טיימס" ביום שני.

יש אמנם כמה סימנים לכך שהתוכנית הביאה בחשבון חלק מהביקורת הציבורית שכבר נמתחה עליה: היא שמה דגש כעת על דיור בר השגה ושימוש בחברות טכנולוגיה קנדיות כשותפות. ואולם Waterfront Toronto, הסוכנות שהוקמה כדי לפקח על פיתוח העיר, אמרה כי עדיין לא ברור אם התוכניות של Sidewalk לאיסוף מידע ושימוש בו תואמות את החוק הקנדי ואת הסטנדרטים שלה.

תומכי התוכנית רואים את ההבטחה הטמונה בה בכל הנוגע לתכנון עירוני, וכן עבור קהילת ההיי-טק הקנדית. אך בתקופה שבה גובר חוסר האמון הציבורי בחברות הטכנולוגיה, מבקריה של Sidewalk אומרים כי היא תאפשר לגוגל להרחיב את יכולת המעקב שלה אחר חייהם של אנשים - שעד עכשיו התקיים רק ברשת - אל העולם הפיזי.

"מאוד התלהבתי מהפרויקט, ואני עדיין מאמין בחזון של קהילה טכנולוגית", אמר מילאן גוקלה, עובד בחברת טכנולוגיה ומארגן BlockSidewalk#, אחת מכמה יוזמות המתנגדות לתוכנית. "אנחנו פשוט לא צריכים את גוגל כדי לעשות את זה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker