ברני סנדרס מציע: למחוק את חובות הסטודנטים - על חשבון וול סטריט

המועמד לנשיאות הציג היום הצעה שבמסגרתה ימחק הממשל חובות על שכר לימוד בשווי 1.6 טריליון דולר, ויממן זאת באמצעות מס על עסקות פיננסיות ■ שכר הלימוד באוניברסיטאות והמכללות הציבוריות - יבוטל

לוגו בלומברג
בלומברג
סטודנטים בטקס סיום
סטודנטים בטקס סיוםצילום: Seth Wenig/אי־פי

ברני סנדרס, הסנאטור מוורמונט שמתמודד על המועמדות הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2020, מציע למחוק את חובות הסטודנטים בארה"ב - בסכום כולל של 1.6 טריליון דולר - כאשר על העלות של הצעד הזה לממשל יפצה מס שיוטל על עסקות בוול סטריט.

סנדרס אמר היום כי התוכנית שלו תמחק את חובותיהם של 45 מיליון אמריקאים שלקחו הלוואות כדי לממן את שכר הלימוד לאוניברסיטאות. כדי לעשות זאת, יוטל מס של 0.5% על עסקות של מניות, 0.1% על עסקות אג"ח ומס של 0.005% על עסקות נגזרים.

ההצעה של סנדרס, שהוצגה היום לקראת העימותים של מועמדי המפלגה הדמוקרטית, גם תספק למדינות בארה"ב 48 מיליארד דולר בשנה כדי לבטל את שכר הלימוד באוניברסיטאות ובמכללות הציבוריות, הבטחת קמפיין ישנה של סנדרס.

סנדרס אמר כי ההצעה שלו היא יוזמה מהפכנית שתצמצם את חובות הסטודנטים ותעודד את הכלכלה, בכך שתשחרר צרכנים שעד כה היו שקועים בחובות ותאפשר להם להוציא את כספם על מוצרים ושירותים. "ההצעה הזאת מבטלת לחלוטין את חובות הסטודנטים במדינה הזאת, ושמה קץ לאבסורדיות בכך שדור שלם, דור בני המילניום, נידון לחיים שלמים של חובות רק בגלל שעשה את הדבר הנכון", אמר סנדרס.

ברני סנדרס
ברני סנדרסצילום: AFP

זהו ניסיון נוסף של הדמוקרטים בקונגרס לטפל בבעיית חובות שכר הלימוד, אשר כלכלנים ובנקאים מזהירים כי מאיימת על צמיחת הכלכלה האמריקאית. בעקבות עליית שכר הלימוד וקיצוצים בתקציב הממשל שולשו החובות על שכר לימוד מאז 2007, והם כיום המקור השני בגודלו לחובות משקי הבית בארה"ב, אחרי משכנתאות.

התוכנית של סנדרס נשענת על מס שנדחה שוב ושוב על ידי וול סטריט ו-וושינגטון בשל טענות כי יפגע בצמיחה. מיסוי עסקות פיננסיות "הוא בעצם מס קנייה שמוטל על משקיעים", אמר קנת' אי. בנטסן ג'וניור, מנכ"ל התאחדות תעשיית ניירות הערך ושוקי ההון בארה"ב, בדברים שפירסם החודש באתר ההתאחדות. "מס כזה אף פעם לא יגייס סכום קרוב להכנסות המובטחות, ויעשה שמות במשקיעים ובשווקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום