עשירי ארה"ב מבקשים מהמועמדים לנשיאות: "הטילו עלינו יותר מסים"

מיליארדרים כמו ג'ורג' סורוס, אביגייל דיסני וכריס יוז חתמו על מכתב שקורא למועמדים לנשיאות לתמוך במס עושר: "ההכנסות החדשות ממסים צריכות להגיע מהעשירים ביותר - לא ממעמד הביניים"

ג'ורג' סורוסצילום: Francois Mori/אי־פי

כמה מהאנשים העשירים ביותר בארה"ב רוצים לשלם יותר מס. הפיננסייר ג'ורג' סורוס, היורשות רייגן פריצקר ואביגייל דיסני וכריס יוז, שהיה שותף להקמת פייסבוק, הם רק כמה מהשמות שחתמו על מכתב הקורא להטיל מס עושר כדי לצמצם את האי שוויון ולספק מימון למאבק בשינויי האקלים ובסוגיות של בריאות הציבור.

"אנחנו קוראים לכל המועמדים לנשיאות, בין אם הם רפובליקאים או דמוקרטים, לתמוך במס עושר מתון על הונם של אמריקאים שמשתייכים לאלפיון העליון - עלינו", כך נכתב במכתב, שעליו חתמו 19 עשירים, אחד מהם בעילום שם - ואשר פורסם היום. "הדולר הבא בהכנסות החדשות ממסים צריך להגיע מהעשירים ביותר, ולא מאמריקאים בני מעמד הביניים או המעמד הנמוך".

עם החותמים על המכתב נמנה גם היזם ומשקיע ההון סיכון ניק הנאואר, שקרא בשנים האחרונות לא פעם לצמצום האי שוויון בארה"ב. "אם לא נפעל להקטנת האי שוויון, ארה"ב תמשיך ליהפך לחברה פיאודלית במקום להיות חברה קפיטליסטית, כתב הנאואר במאמר באתר פוליטיקו לפני חמש שנים.

ג'ורג' סורוס
ניק הנאואר

מועמדים דמוקרטים לנשיאות כמו אליזבת וורן, פיט בוטיג'ג' ובטו אורורק תומכים ברעיון, לפי המכתב. לוורן יש תוכנית משלה למס של 2% על נכסים של 50 מיליון דולר או יותר, ו-1% נוסף על נכסים של יותר ממיליארד דולר. לפי הערכות, מס כזה ייצר הכנסות של כמעט 3 טריליון דולר לממשל לאורך עשר שנים.

לא כל הדמוקרטים תומכים במס עושר, משום שרבים סבורים שיהיה קשה למדוד באופן אובייקטיבי את ערכם של נכסים כמו יצירות אמנות ותכשיטים. בנוסף, יש החוששים כי מס כזה מנוגד לחוקה, משום שאסור לממשל הפדרלי למסות רכוש, אלא רק הכנסה.

ניתוח של דו"חות הבנק הפדרלי שנערך לאחרונה מצא כי בשלושת העשורים האחרונים, נהנה המאיון העליון של האמריקאים מגידול של 21 טריליון דולר בהונו הכולל, בזמן שהונם של מי שנמצאים ב-50% התחתונים ירד ב-900 מיליארד דולר באותה תקופה. סקרים שפורסמו בתקשורת האמריקאית לאחרונה הראו כי שבעה מכל עשרה אמריקאים תומכים בהעלאת המיסוי על העשירים ביותר.
תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker