גרים בדירה מבטון? אתם אחראים לאחד הזיהומים הסביבתיים החמורים בעולם

תהליך ייצור המלט פולט יותר פחמן דו חמצני מכל המשאיות בעולם ■ יצרניות המלט מפתחות בטון ירוק, אך הלקוחות לא ששים לשלם יותר עבור שמירה על איכות הסביבה

לוגו בלומברג
בלומברג
מערבל בטון באתר בנייה בברלין
מערבל בטון באתר בנייה בברליןצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

הדבר המדהים ביותר במלט הוא כמה החומר הזה מזהם. תהליך הייצור של חומר הבנייה אחראי ל-7% מפליטות הפחמן הדו חמצני בעולם – יותר מכל המשאיות בתבל. בהתחשב בכך, מפתיע שיצרניות המלט המובילות, החל מלאפרג'הולסים בשווייץ ועד ווטורנטים סמנטוס בברזיל, מגלות שהלקוחות אינם ממהרים לאמץ אלטרנטיבות ירוקות יותר.

המקרה של יצרניות המלט ממחיש עד כמה קשה להוציא את גזי החממה מחוץ לבניינים, כבישים וגשרים. מקבלי ההחלטות בעולם החליטו להרחיב את המלחמה בזיהום הסביבה, שהחלה בתקנות במגזר האנרגיה, למגזרים אחרים כמו חומרי בניין. החברות מפתחות פתרונות ידידותיים יותר לסביבה, אך הלקוחות לא מעוניינים לשלם יותר כסף.

"אין ממש ביקוש לחומרי בנייה ירוקים", אמר ינס דיאבולד, ראש אגף קיימות בלאפרג'הולסים. "הייתי שמח לראות יותר ביקוש מצד הלקוחות, אך יש גבול לרגישות לנושא פליטות מזהמים בענף הבנייה". אדריכלים ויזמים מתרכזים בחיסכון באנרגיה בבניינים שהם מתכננים, אך למעשה החומרים שמהם עשוי הבניין הם הגורם המזהם העיקרי – בייחוד המלט שמיוצר בתהליך כימי.

כשני שלישים מהגזים המזהמים שנפלטים בתהליך ייצור המלט מגיעים משריפת אבן גיר. בתוך הכבשנים שמחוממים ל-1,400 מעלות צלזיוס אבן הגיר פולטת פחמן שמתערבב עם חמצן ויוצר פחמן דו חמצני.

מפעל בטון בקנדה
מפעל בטון בקנדהצילום: בלומברג

טונה של מלט יוצרת לפחות חצי טונה פחמן דו חמצני, לפי איגוד המלט של אירופה. מערבל בטון יכול לשאת 13 טונה של מלט, ובבניין משרדים יש מאות ולעיתים אלפי טונה של בטון. היקף הבעיה משך את תשומת ליבם של ארגונים כמו סוכנות האנרגיה הבינלאומית ו-C40, שמייצג את הערים הגדולות בעולם. סוכנות האנרגיה הבינלאומית מעריכה כי ייצור המלט יעלה ב-12%-23% עד 2050 - אולם ייתכן שיהיה ניתן לצמצם את פליטות המזהמים.

"זה מאוד קשה", אומרת שירלי רודריגז, סגנית ראש העיר לונדון וחברת מועצה בארגון C40. "אנחנו יכולים להתחיל בשליחת מסר. יש לנו דרישות חדשות מיזמים להציג כיצד הם יקטינו וימחזרו חומרי בניין".

מלט ירוק עולה פי שלושה מבטון מסורתי

יצרניות המלט מדווחות כי הלקוחות עדיין מהססים להשתמש בחומרים חדשים. לאפרג'הולסים, יצרנית המלט השנייה בגודלה בעולם מבחינת קיבולת ייצור, השיקה מוצר חדש ללא פחמן. המוצר יקר יותר ותהליך הייצור מסובך יותר. המחיר הפריע ללקוחות והם לא הראו התעניינות, אמר דיאבולד.

"יש מוצרים ידידותיים יותר לסביבה, אך הם יקרים יותר. יש סוגים רבים של מטרות קפדניות במגזר הייצור האירופי, אך לפעמים זה הרבה מאוד דיבורים ומעט מאוד עשייה", אמר לנארט הנריץ, יו"ר תת הוועדה לאיכות הסביבה בפדרציית תעשיית הבנייה האירופית.

מלט ירוק יכול לעלות פי שלושה מבטון מסורתי. מחקר שנערך באוניברסיטת צפון קרוליינה ב-2015 מצא כי מטר של בטון גאופולימרי יכול לעלות 161 דולר לעומת מטר בטון רגיל שעולה 51 דולר.

המוצר היוצא מהכבשנים הוא קלינקר – המרכיב החיוני ביותר במלט. את הקלינקר מערבבים עם מים וגבס יחד עם חצץ כדי להקשות את החומר. חברות רבות מנסות להקטין את כמות הקלינקר בבטון, מה שמצריך ניסויים רבים. חברות אחרות מחפשות חומרים תחליפיים כמו אפר פחם – שמגיע משריפת פחם, או סיג – פסולת הנוצרת בהכנת פלדה. החומרים האלה יוצרים תגובה כימית - וחומר הידוע בשם דבק גיאופולימרי.

בנייה בבטון ביפן
בנייה בבטון ביפןצילום: בלומברג

לבטון הגיאופולימרי יש עמידות גבוהה לעומת הבטון המסורתי, כך לדברי קמרון קולמן, מנכ"ל וונגרס הולדינג באוסטרליה. וונגרס השתמשה בבטון הגיאופולימרי בבניית טרמינל בשדה התעופה בעיר בריזביין באוסטרליה. עם זאת, החברה מסרה כי היא זקוקה לאישורים נוספים של רגולטורים לשימוש בבטון הירוק למטרות שונות. כמו כן, במדינות רבות אפר פחם וסיג הם אינם חומרים זמינים.

קולמן מסר כי הבטון הגאופולימרי מפחית את פליטות הפחמן הדו חמצני ב-80%-90%. "אנחנו עובדים עם חברות בדרום-מזרח אסיה, בניו זינלד, בהודו, באירופה ובמזה"ת שמעוניינות לאמץ את הטכנולוגיה הזו", הוא אמר.

ברזיל היא אחת המדינות המתקדמות בתחום זה בזכות זמינות של חומרים פוצולנים - מינרלים המתקשים בתגובה עם סיד בסביבה מימית. למוצר הסופי מחומרים אלו יש תוכנות דומות לבטון מסורתי. ברזיל משתמשת ברמה הנמוכה ביותר בעולם בקלינקר בבטון – מתחת ל-70% מכלל הבטון, לעומת 75% באירופה. ברזיל מתכננת להוריד את היחס הזה ל-50% עד 2050, כך לפי אלוורו לורנץ, מנהל קיימות גלובלית בווטורנטים סמנטוס – אחת מיצרניות המלט הגדולות ביותר בדרום אמריקה.

האסטרטגיה הזו לא תעבוד בארה"ב ובאירופה שם התחליף המרכזי לקלינקר הוא אפר פחם – שהמקור שלו הוא במפעלי פחם, שרבים מהם נסגרים. כך באירופה ובארה"ב מתמקדים באנרגיה ירוקה להנעת הכבשנים כדי להוריד את רמות הזיהום. איגוד המלט האירופי מסר כי 44% מהאנרגיה לכבשנים מגיעה כיום ממקורות אנרגיה ירוקים. המטרה היא להעלות את היחס הזה ל-60% עד 2050.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker