המתיחות עם איראן: חברות התעופה משנות את מסלולי הטיסה שלהן

חברות תעופה בכל העולם הודיעו כי לא יטוסו מעל המפרץ הפרסי – וזמני הטיסות בין אירופה להודו יתארכו

לוגו בלומברג
בלומברג
מטוסים של חברת KLM
מטוסים של חברת התעופה KLMצילום: Bloomberg

חברות תעופה בכל העולם משנות את נתיבי הטיסה כדי שלא יעברו מעל דרום איראן, ובכך מאריכות את זמן הטיסה. החברות עושות את זה אחרי שרשות התעופה הפדרלית בארה"ב (FAA) פירסמה הוראה שאוסרת על חברות תעופה אמריקאיות לטוס באזור על רקע המתיחות עם המדינה.

לופטהנזה הגרמנית, KLM ההולנדית וקוואנטס האוסטרלית הן בין חברות התעופה שהודיעו על שינוי מסלולי הטיסות שלהן כדי להימנע ממעבר ליד מצר הורמוז שבמפרץ הפרסי. ארה"ב מאשימה את איראן כי היא עומדת מאחורי תקיפות של ספינות והפלתו של מל"ט אמריקאי באזור ביום רביעי. חברת התעופה יונייטד הודיעה על השעיית הטיסות בין נמל התעופה ניוארק בניו ג'רזי למומבאי בגלל שהטיסה עוברת בסמוך לאזור.

"אנחנו עוקבים מקרוב אחרי ההתפתחויות שעשויות להיות קשורות באופן ישיר למרחב האווירי", נמסר מ-KLM, הזרוע ההולנדית של חברת התעופה אייר פרנס-KLM. "התקרית עם המל"ט היא סיבה לא לטוס מעל מצר הורמוז בזמן הזה. זהו צעד מונע".

בהודעה של FAA נכתב כי אסור לטוס בסמוך למפרץ הפרסי ולמפרץ עומאן עד להודעה חדשה "בשל הפעילות הצבאית הערה והמתיחות הפוליטית הגוברת". הנסיבות האלה מציבות איום בפני המטוסים בשל "זיהוי שגוי או חישוב שגוי".

יונייטד מסרה באמצעות הודעת מייל כי היא ערכה "בחינה בטיחותית וביטחונית מקיפה" לגבי הקו שלה להודו לאור ההתפתחויות האחרונות והחליטה להשעות את הטיסות בקו.

לופטהנזה נמנעת מטיסה באזור מצרי הורמוז והמפרץ הפרסי מאז יום חמישי, ואתמול היא הרחיבה את אזור הגבלת התנועה בהתאם להוראות של FAA. דובר החברה, תומס יאכנו, מסר כי כתוצאה מכך "זמן הטיסה בין אירופה להודו עשוי להתארך במקצת". הטיסות לטהרן שמפעילה החברה והחטיפה האוסטרלית שלה לא הושפעו.

גם בריטיש איירווייס, סינגפור אייליינס, מלזיה איירליינס וקוואנטס, שינו את נתיבי הטיסות כדי לא לעבור באזור. החברה האחות של KLM, אייר פרנס, מסרה כי נתיבי הטיסה שלה עוברים גם ככה דרומית לאזור המסוכן.

רשות התעופה האזרחית של נסיכויות המפרץ הורתה היום (שבת) לחברות התעופה להימנע מכניסה למרחב אווירי מסוכן, יממה אחרי שחברות התעופה החליטו זאת על דעת עצמן. אמירייטס מדובאי, המפעילה הגדולה בעולם של נתיבי טיסה ארוכים, הודיעה אתמול כי היא משנה את נתיבי הטיסה שלה. חברת הלואו קוסט פליי-דובאי, אמרה כי תבצע התאמות בהתאם למצב. אתיחד מאבו דאבי אמרה כי בוחנת את הוראות ה-FAA ואת הוראות רשות התעופה של נסיכויות המפרץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker