המתיחות במפרץ הפרסי: אקסון מוביל עשויה לאבד עסקה ב-50 מיליארד דולר בעיראק

ענקית הנפט מנהלת משא ומתן עם ממשלת עיראק על השקעה של 53 מיליארד דולר בשדות הנפט במדינה ■ המשא ומתן נקלע לקשיים בין היתר בעקבות פינוי אנשי החברה מעיראק בשל המתיחות בין ארה"ב לאיראן

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה נפט בעיראק שמתפעלת אקסון מוביל
שדה נפט בעיראק שמתפעלת אקסון מובילצילום: Essam Al Sudani/רויטרס

לפני כמה שבועות אקסון מוביל היתה בטוחה כי היא עומדת לסגור עסקה לפרויקט ב-53 מיליארד דולר בעיראק, כחלק משאיפותיה של ענקית הנפט להרחיב את פעילותה במדינה. ואולם כעת, החברה עשויה לאבד את הפרויקט בעקבות בעיות במשא ומתן על החוזה והמתיחות הביטחונית בין ארה"ב לאיראן.

המשא ומתן על החוזה לפרויקט מתעכב בגלל התנגדויות של הממשל העיראקי, כך אמרו כמה גורמים בממשלת עיראק המעורבים בדיונים. הבעיה המרכזית היא האמצעים שבהם אקסון מוביל מתכננת לכסות את עלויות ההשקעה בפרויקט. החברה מתכננת לחלוק את הנפט שייוצר בשני שדות נפט עם ממשלת עיראק. הממשל העיראקי מתנגד בטענה כי מהלך כזה פוגע בבעלות הממשלתית על כל הנפט בעיראק. סגן שר הנפט העיראקי, פיאד נמה, אמר כי השיחות בין הצדדים נמשכות והוא צופה כי העסקה תיחתם בקרוב.

בנוסף, המשא ומתן התעכב בגלל שני פינויים של עובדי אקסון מוביל מעיראק, זאת בעקבות הוראת ממשלת ארה"ב על רקע המתיחות הביטחונית הגוברת באזור המפרץ הפרסי בין ארה"ב לאיראן.

הפינוי הראשון נעשה במאי לאחר שמאות עובדי שגרירות ארה"ב פונו בגלל איום ביטחוני מאיראן, שתומכת בכמה מיליציות שיעיות בעיראק. הפינוי השני נעשה השבוע לאחר שמשרדי החברה היו ככל הנראה המטרה של טיל שנורה בבגדאד, אשר הרשויות בעיראק טוענות כי מקורו במיליציה שנתמכת על ידי איראן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker