"אנחנו יכולים לטוס 3 שעות עם כנף בוערת": הטייסים חוששים גם מהדרימליינר של בואינג

תקלה שנחשפה במערכת כיבוי האש בבואינג 787, מדאיגה את הטייסים בבריטניה והם מתריעים מפני השלכות קטלניות ■ עד כה נמסרו כ-840 מטוסי דרימליינר לחברות תעופה בעולם, ובהן אל על

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל לייצור מטוסי דרימליינר
מפעל לייצור מטוסי דרימליינרצילום: בלומברג

אחרי שתי התאונות הקטלניות של מטוסי בואינג 737 מקס, נחשפו בסוף השבוע טענות של טייסים בנוגע לבעיות בטיחותיות בדגם 787 דרימליינר. לפי דיווח ב"אובזרבר", טייסים דיווחו על כשל במערכות כיבוי האש במטוסים, תקלה שעלולה להוביל לתוצאות קטלניות.

בואינג הודיעה לחברות תעופה שמפעילות את המטוס, כי "במספר קטן" של מטוסים מדגם זה, המתג שמפעיל את מערכת כיבוי האש במקרה שפורצת שריפה במנוע אינו פועל. המתג גם עוצר את האספקה של שמנים הידראוליים ודלק למנוע, שמונעים מהאש להתפשט במקרה שכזה.

מטוסים מודרניים בעלי שני מנועים מסוגלים להמשיך לטוס עם מנוע אחד במקרה שבו פורצת שריפה באחד מהם. מערכות כיבוי האש אמורות לוודא שהסכנה לא תתפשט ושהמטוס יהיה מסוגל להמשיך לטוס עד לנחיתת חירום ולתיקון התקלה.

עד כה נמסרו כ-840 מטוסי דרימליינר לחברות תעופה בעולם, ובהן אל על. לא ידוע על תאונות חמורות שאירעו למטוסים מהדגם זה, אך בשנותיו הראשונות בשירות פורסמו דיווחים על כשלים תפעוליים.

בפברואר פירסמה רשות התעופה הפדרלית בארה"ב (FAA) הנחיות חדשות לתחזוקת מערכת כיבוי האש במנוע בדגמי ה-787 דרימליינר. ואולם הרשות החליטה שלא לקרקע את צי המטוסים הקיים והיא דורשת מחברות התעופה לעדכן את דו"ח תחזוקת מערכת הכיבוי כל 30 ימים, אף שהרשות הודתה כי "קיים סיכון לטסים" במקרה של כשל במערכת.

ב"אובזרבר" פורסמו טענות של טייסים שחוששים מכשל במערכת הכיבוי ומחוסר היכולת שלהם להתמודד עם הכשל. "אם יש שריפה במנוע בטיסה טרנס-אטלנטית ולמטוס יש את אחד מהמתגים התקולים, אז אנחנו נהיה חייבים לטוס עם כנף בוערת שלוש שעות עד שנוכל לנחות בבטחה", אמרו טייסים. טייס אחר אמר כי "קהילת הטייסים גילתה שהכל מסתכם בכך שהלכו בדרך הזולה ולא בדרך הבטוחה".

החששות של הטייסים גדלו אחרי שתי התאונות הקטלניות של מטוסי בואינג 737 באתיופיה ובאינדונזיה, ולאור שורת המחדלים בהתנהלות החברה שהתגלו אחרי התאונות הקטלניות. הסיכון שתפרוץ אש במנוע בזמן טיסה הוא אמנם נמוך, אבל קיים חשש שהחברה מסתירה תקלות חמורות יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker