סאונה, גולף ומזוודות מזומנים: כרטיס הכניסה של סימנס לעסקים בסין

תחקיר של "ניו יורק טיימס" חושף עד כמה מושחתת נהפכה מערכת הבריאות בסין, שמייבאת מכשור רפואי ביותר מ-20 מיליארד דולר בשנה ■ את עלות השחיתות משלמים המטופלים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית חולים בסין
בית חולים בסיןצילום: Yuyang Liu for The New York Times

ביקורים בסאונה, חברות במועדוני גולף, שעוני יוקרה ומזוודות מלאות בשטרות. השוחד ממלא את כיסיהם של פקידים בתחום הבריאות ברחבי סין. מטרת השוחד: לגרום לבתי חולים ציבוריים לרכוש ציוד רפואי מתקדם של חברות זרות כמו ג'נרל אלקטריק, סימנס, פיליפס וטושיבה, במיליוני דולרים.

בדיקה של עשרות תיקים המתנהלים בבתי המשפט בסין ומסמכים פנימיים של תאגידים, כמו גם ראיונות עם עובדים בחברות מראים כיצד חברות זרות נהפכו מעורבות באופן עמוק בשחיתות המתפשטת במערכת הבריאות הסינית.

"ניו יורק טיימס" בחן יותר מעשרות מקרים שבהם עובדים של ג'נרל אלקטריק, פיליפס וסימנס העידו על שוחד של גורמים בבתי חולים ציבוריים המרוויחים שכר זעום. במקרים רבים אחרים, חברות מערביות חתמו על חוזים עם חברות קבלן ששילמו את השוחד בעצמן. בחלק מהמקרים, החברות המערביות המשיכו לחתום על חוזים אף לאחר שחברות הקבלן הודו בשוחד בבית משפט.

באחד המקרים שבגינו הוגשה תביעה ב-2016, לאיש מנהלה בשם וו דגונג שעבד בבית חולים הציעו שני נציגי מכירות של ג'נרל אלקטריק יותר ממיליון דולר כדי להבטיח את מכירתו של מכשיר CT ב-4 מיליון דולר לבית החולים. וו גם קיבל שוחד - מזוודה עם שטרות בשווי 220 אלף דולר - מנציג חברת הקבלן של ג'נרל אלקטריק, שליווה אותו למכונית והשאיר את המזוודה בתא המטען שלו. וו נשלח ל-15 שנות מאסר.

סימנס, ג'נרל אלקטריק, פיליפס וחברות אחרות אומרות כי בתי החולים לעתים קרובות מאלצים אותן למכור באמצעות שורה של מתווכים, ובאופן זה מתרחש השוחד פעמים רבות. הן אומרות כי הן מצייתות לחוק הסיני והבינלאומי ומפטרות עובדים ועובדי קבלן שנמצא כי פעלו באופן ישיר לא כשורה.

"אנחנו מחויבים ליושרה ועמידה בחוק בכל מדינה בה אנחנו עושים עסקים", מסרה דוברת מטעם ג'נרל אלקטריק.

מחירים מנופחים

מי שבסופו של דבר נושא תבנטל השחיתות היא אוכלוסיית סין המונה 1.4 מיליארד איש. אנשי מכירות מנפחים את המחירים של הציוד כדי לממן את השוחד - כך מראים מסמכים של בתי משפט בסין. הם גם מסרבים להוריד את המחירים לעומת המתחרים, לפי המסמכים, והמחירים המוצעים לבתי החולים גבוהים ב-50% או אפילו יותר.

ככל שסין נעשתה עשירה יותר, תושביה התחילו להשתוקק לסמארטפונים מתוחכמים יותר, אוכל טרי יותר וטיפול רפואי טוב יותר - מה שיצר הרבה מאוד הזדמנויות עסקיות לחברות מערביות. אבל הצמיחה המהירה של סין גם פגעה פעמים רבות ביכולתה לזהות שחיתות או ביכולתה לאכוף את חוקיה. בחלק מהמגזרים, כמו בריאות, התוצאה היתה תרבות של שוחד ושחיתות.

סין עוסקת בהרחבתה של רשת הביטחון הסוציאלי שהיא מציעה לתושביה, ומתמודדת עם אוכלוסייה מזדקנת החשופה יותר ויותר למחלות כרוניות. עד 2020 היא צפויה להוציא טריליון דולר בשנה על תחום הבריאות, לפי דו"ח של מקינזי.

חברות זרות כמו ג'נרל אלקטריק וסימנס שולטות בשוק של מכשירי CT, MRI וציוד נוסף שבאמצעותו ניתן לגלות סרטן ומחלות כרוניות אחרות - אף שחברות מקומיות מתחילות לסגור עמן פערים. בשנה שעברה סין ייבאה מכשירים רפואיים בסך 22 מיליארד דולר.

"השחיתות מאפיינת את מגזר הבריאות בסין", אומר יאנזונג הואנג, עמית בכיר לבריאות גלובלית במועצה ליחסי חוץ. לדבריו, אחד הגורמים הוא משכורות נמוכות של רופאים ומינהלנים בתחום הבריאות בהשוואה למגזר הפרטי. "התוצאה הישירה היא שהמטופלים ישלמו יותר", הוא אומר.

במקרים שחקר "ניו יורק טיימס", החברות המערביות לא הואשמו, והתובעים התמקדו בשחיתות של נציגי הממשל הסינים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker