הממשל הפדרלי אישר - אך מדינת ניו יורק חוסמת את המיזוג בין ספרינט לטי-מובייל

המדינות בארה"ב החליטו לממש את כוחן ולנסות לעצור מיזוג חברות הסלולר, שיוביל לירידה בתחרותיות בשוק המובייל ■ כלכלנים צופים כי המיזוג יעלה ללקוחות 4.5 מיליארד דולר בשנה

ניו יורק טיימס
טים וו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מסיושי סאן ודונלד טראמפ
מסיושי סאן ודונלד טראמפצילום: Andrew Harnik/אי־פי

מסיושי סאן, המיליארדר בעל חברת ההשקעות סופטבנק ובעל חברת התקשורת האמריקאית ספרינט, ביקר במגדל טראמפ בדצמבר 2016 ונפגש עם הנשיא הנבחר דונלד טראמפ.

לאחר הפגישה, השניים הודיעו כי סאן החליט להשקיע 50 מיליארד דולר בארה"ב וליצור 50 אלף משרות. נראה שהיתה הבנה הדדית כי סאן יקבל תמורה עבור ההשקעה: אישור מצד ממשל טראמפ למיזוג שממשל אובמה סירב לאשר: מיזוג טי-מובייל וספרינט, שלמעשה מותיר רק שלוש ספקיות אינטרנט גדולות בארה"ב.

"מיזוג טי-מובייל וספרינט נסגר", נכתב בטור ב-PC magazine לאחר הפגישה בין השניים, ומניית ספרינט זינקה. משרד המשפטים ורשות התקשורת הפדרלית (FCC), שבהם יושבים אנשים שמינה טראמפ, אישרו את המיזוג באפריל 2018. מנכ"לי שתי החברות הבטיחו כי המיזוג יוביל ל-3 מיליון משרות חדשות בארה"ב. ואולם טראמפ וסאן שכחו גורם אחד – המדינות בארה"ב.

השבוע הגישו תשע מדינות ומחוז קולומביה, מקום מושבה של הבירה וושינגטון, בהובלת מדינת ניו יורק, תביעה בבית משפט פדרלי בבקשה לחסום את המיזוג. אם המדינות יזכו בתביעה, המהלך, שעדיין לא אושר סופית על ידי הממשל הפדרלי, לא ייצא לפועל.

הבלאגן התאגידי בארה"ב יצר, שלא במתכוון, תפקיד חשוב למדינות בארה"ב במהלכי מיזוג: גורם המפקח על רשלנות של הממשל הפדרלי. העובדה שהחברות פיספסו את כוחן של המדינות היא טעות חמורה מצדן, אך מובנת. המדינות בארה"ב לא ניצלו את כוחן בשנים האחרונות להתערבות במיזוגים. עם זאת, המדינות קיבלו מהקונגרס את הכוח לאכוף חוקים פדרליים ולעצור מיזוגים שעשויים לפגוע משמעותית בתחרותיות.

הטעות של ספרינט וטי-מובייל נולדה מההנחה שעם הלוביסטים הנכונים ניתן להתעלם מהחוק. זה עבד עד שלב מסוים, אך האופי האנטי-תחרותי של המיזוג הפך אותו למטרה עבור בו באפייר, ראש רשות הגבלים עסקיים במדינת ניו יורק, שהוא התובע הראשי בתביעה. באפייר אף אמר זאת בכנס לשכת עורכי הדין האמריקאית ב-2017. הוא הבהיר כי בכוונתו לעורר את הכוח של המדינות בפיקוח על מיזוגים.

מה שגרם לבאפייר לצאת נגד המיזוג הוא שהשילוב של שתי החברות הוא כמעט לא חוקי. המצב הקיים של ארבע שחקניות בשוק ספקיות השירותים למובייל עובד מעולה. שתי החברות הורידו מחירים ויצאו בתוכניות תחרותיות כמו חשבון ללא עמלות של טי- מובייל. כך ניתן להניח כי מיזוג יגרום לירידה משמעותית בתחרותיות.

טי-מובייל וספרינט טוענות כי המיזוג יוביל לעלייה בתחרותיות ולעלייה משמעותית בהשקעות ברשת 5G – וכך הם יביסו את התמחרות הסיניות בשוק זה. ואולם הטענות האלה לא משכנעות.

חברות נוטות לפעול מתוך אינטרס עצמי, וכאשר יש פחות תחרותיות הן אינן צריכות להשקיע כסף כדי לשמור על הלקוחות. מסמכים פנימיים של החברות שמופיעים בתביעה מוכיחים כי הן רואות במיזוג הזדמנות להעלאת מחירים ולא הזדמנות למאבק באיום הסיני. הכלכלנים של החברות צופים כי המיזוג יעלה ללקוחות 4.5 מיליארד דולר בשנה.

עם זאת גם מי שמסכים עם הטענה שהמיזוג לא תחרותי עשוי לראות בהתערבות של המדינות פגיעה בסדר הקיים במדיניות הכלכלית של ארה"ב ואולם, טיעון זה משקף אי הבנה של תפקידן של המדינות באכיפת החוק.

ממשל טראמפ רומז כי מי שיהיה ידידותי לנשיא יזכה ליד מקלה בכל הקשור לאכיפת החוק. ראוי לזכור כי המדינות הן חלק מהמערכת שנועדה למנוע ניצול לרעה של כוח, ובמקרה הזה הן ממלאות את הייעוד שקבע להן הקונגרס בחוק – להתערב במקום שבו נכשלו הרשויות הפדרליות.

במלים אחרות: התביעה שולחת מסר כי פגישה עם הנשיא והבטחה להשקעה של מיליארדי דולרים לא מקנה לך את האפשרות לעבור על חוקי ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker