"הביאו את העיתונות המקומית לסף הכחדה": ארה"ב חוקרת את ענקיות הטכנולוגיה

אתמול נערך השימוע הראשון בקונגרס האמריקאי על כוחן הגדל של חברות הטכנולוגיה - ועל הנזק שהן גורמות לתעשיית החדשות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
דונלד טראמפ קורא את ניו יורק טיימס
דונלד טראמפ קורא את "ניו יורק טיימס"צילום: Ty Wright/Bloomberg
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ועדת החקירה של הקונגרס האמריקאי בנושא כוחן של חברות הטכנולוגיה הגדולות ערכה אתמול (ג') את השימוע הראשון. הוועדה פועלת על רקע חששות שהשמיעו מחוקקים משתי המפלגות בקונגרס בדבר היעדר הפיקוח על התעשייה, שגורמת ליותר נזק מתועלת.

בשימוע, שעסק בכוחן של גוגל, פייסבוק, אמזון ואפל, התמקדו המחוקקים בדעיכת תעשיית החדשות. הם אמרו כי הם מודאגים ששוק הפרסום המקוון, שבו שולטות גוגל ופייסבוק, שואב יותר מדי מההכנסות של גופי החדשות. "הריכוזיות בשוק הפרסום הדיגיטלי הביאה את העיתונות המקומית לסף הכחדה", אמר חבר בית הנבחרים דיוויד סיסליני, דמוקרטי מרוד איילנד.

במהלך השימוע שטחו המו"לים את טענותיהם לאחר שנים שבהן התלוננו על פלטפורמות הטכנולוגיה הגדולות. ברית גופי החדשות (The News Media Alliance), גוף המייצג 2,000 מוציאים לאור וארגוני חדשות, כולל "ניו יורק טיימס", טוען זמן רב כי פייסבוק וגוגל נהפכו לחברות הפרסום המקוון הגדולות ביותר על חשבון המו"לים, שמסתמכים כיום על הפלטפורמות שלהן כדי להגיע לקהל הרחב.

"שוק מקולקל"

ראשי הוועדה מקדמים חוק שיאפשר לגופי החדשות לפעול בשיתוף פעולה בניהול משא ומתן לקבלת תשלומים גבוהים יותר מהפלטפורמות הטכנולוגיות שדרכן מופצות החדשות. מחוקקים משתי המפלגות סיפרו איך העיתונים המקומיים במקום מגוריהם נעלמו בשנים האחרונות.

"גופי חדשות קטנים יחסית לא מקבלים יחס שווה במשא ומתן כשהם מנסים לסגור עסקות עם הפלטפורמות הענקיות", אמר חבר בית הנבחרים דאג קולינס, רפובליקאי מג'ורג'יה שחתום על ההצעה ביחד עם סיסליני. "הענקיות האלה הן כמו צוואר בקבוק – בעיית הגבלים עסקיים קלאסית – בין הצרכנים ליצרני התוכן החדשותי".

בית דפוס, מכונה להדפסת עיתונים
בית דפוסצילום: בלומברג

דיוויד פיטופסקי, היועץ המשפטי של ניוז קורפ, שמחזיקה ב"וול סטריט ג'ורנל", אמר כי "השוק היום מקולקל". לדבריו, הפלטפורמות המקוונות "תופסות טרמפ" באמצעות מכירת מודעות שקשורות לתוכן של ניוז קורפ מבלי שהן משלמות על יצירתו. הרווחים מהמודעות נוצרים על חשבון האתרים של המו"לים, טען, כיוון שהמפרסמים מעדיפים שירותים שמספקים אגרגציה של חדשות.

ניוז קורפ תומכת בהצעת החוק לשימור העיתונות והתחרות, שיזמו סיסליני וקולינס. החוק יחריג את גופי החדשות מחוקי ההגבלים העסקיים למשך ארבע שנים ויגן עליהם מענישה אם יתאמו מחירים.

מאט שרוארס, סגן נשיא באיגוד תעשיית המחשבים והתקשורת, שייצג את תעשיית הטכנולוגיה, אמר בשימוע כי הוא רוצה שהתעשייה תעודד עיתונות טובה. עם זאת, הוא טען כי החרגת המו"לים מחוקי ההגבלים העסקיים היא מסוכנת ועשויה בסופו של דבר לפגוע בצרכנים ובכלכלה.

גוגל אמרה בהודעה מטעמה כי "עבדנו במשך שנים רבות כדי להיות טכנולוגיה תומכת ושותפה לפרסום עבור תעשיית החדשות, עת היא מסתגלת לכלכלה החדשה של האינטרנט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker