"למרות כל מה שעשיתי - אין קרדיט": טראמפ זועם על היחס שקיבל ההסכם עם מקסיקו

אחרי שנשיא ארה"ב התגאה בהסכם ההגירה שלו עם מקסיקו, דווח בסוף השבוע כי הוא כולל בעיקר סעיפים שמקסיקו כבר התחייבה להם לפני כמה חודשים ■ טראמפ תקף את התקשורת וצייץ: "אם אובמה היה עושה עסקות דומות - היו מכריזים על יום חג לאומי"

גרדיאן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: áìåîáøâ

ממשל טראמפ נאלץ להגן על ההסכם עם מקסיקו, אחרי שפורסמו דיווחים שלפיהם חלקים מרכזיים בהסכם, שנועד למנוע את העלאת המכסים, הם למעשה התחייבויות ישנות של מקסיקו שהושגו כבר לפני כמה חודשים.

בהסכם, שעליו הכריז נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ביום שישי, הסכימה מקסיקו לפרוש את חיילי המשמר הלאומי בגבול עם ארה"ב ולהרחיב את התוכנית שמאפשרת למבקשי מקלט להישאר במקסיקו עד שהממשל האמריקאי יברר את בקשתם. בתמורה, טראמפ חזר בו מהאיום להטיל מכסים של 5% על כל היבוא ממקסיקו. ואולם בשבת דווח ב"ניו יורק טיימס" כי מקסיקו כבר הסכימה לסעיפים האלה במהלך המשא ומתן המתמשך בנושא שנערך בששת החודשים האחרונים.

אתמול פירסם הנשיא האמריקאי שורה של ציוצים זועמים בנושא. "עוד דיווח שקרי ב'ניו יורק טיימס' הכושל", הוא כתב. "אם הנשיא אובמה היה עושה את העסקות שאני עשיתי, גם בגבול וגם בכלכלה, התקשורת המושחתת היה משבחת אותו כמדהים והיו מכריזים מיד על חג לאומי. איתי, למרות הרקורד של הכלכלה וכל מה שעשית, אין קרדיט!"

בדיווח בשבת נטען כי נכשל הניסיון של הממשל להגיע להסכם עם "מדינה שלישית בטוחה", שיאפשר לארה"ב לדחות בקשות מקלט של פליטים שלא ביקשו קודם מקלט במקסיקו. בציוצים שפירסם ביום ראשון רמז טראמפ על הסכמות שאליהן הגיעו המדינות. "עכשיו הולך להיות שיתוף פעולה נהדר בין מקסיקו לארה"ב משהו שלא קיים כבר עשורים", כתב טראמפ.

בהמשך כתב טראמפ: "הדיווח של 'ניו יורק טיימס' הכושל על מקסיקו וההגירה הלא חוקית בגבול הדרומי שלנו הוכח עכשיו כשקר מדהים וכלא נכון, דיווח רע, והעיתון נבוך בגללו. הבעיה היחידה היא שהם ידעו שזה פייק ניוז לפני הפרסום. תקשורת מושחתת!"

נשיא מקסיקו, אנדרס מנואל לופס אוברדור, אמר בעצרת שנערכה בשבת בטיחואנה כי ממשלתו "חוגגת את ההסכם החשוב, שכן המכסים היו מכניסים אותנו לעמדה קשה מאוד - היינו צריכים להטיל צעדים דומים על מוצרים אמריקאים". אוברדור הוסיף כי מבחינתו הצעד הבא הוא "לכבד את ההתחייבויות שלנו: לשמור על הגבול, ליישם את החוק ולכבד זכויות אדם של מהגרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker