טראמפ חגג את נצחונו על מקסיקו - אבל "שכח" לספר משהו קטן

נשיא ארה"ב ניסה להציג את ההסכם עם מקסיקו כחדשני, אך "ניו יורק טיימס" חשף שעל הסעיפים המרכזיים הסכימו שתי המדינות כבר לפני חודשים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב דונלד טראמפצילום: בלומברג

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חגג ביום שבת את ההסכם שאליו הגיעה ארה"ב עם מקסיקו כמה ימים לאחר שאיים להטיל מכסים על השכנה מדרום. ואולם היום מתברר כי ההסכם מכיל שורה של צעדים שמקסיקו הסכימה לבצע כבר לפני כמה חודשים.

במרכז ההסכם נמצא סעיף להרחבת התוכנית שמאפשרת למבקשי מקלט להישאר במקסיקו עד שהממשל האמריקאי יברר את בקשתם. התוכנית כבר מיושמת בשלושה מעברי גבול, מהעמוסים ביותר, ומקסיקו הסכימה להרחיב אותה ליתר מעברי הגבול עם ארה"ב.

בנוסף, בהצהרה המשותפת שפירסמו ארה"ב ומקסיקו ביום שישי נאמר כי מקסיקו תפרוש את כוחות המשמר הלאומי במדינה, ובייחוד לאורך הגבול עם ארה"ב, כדי לעצור את זרימת המהגרים. ואולם, ממשלת מקסיקו כבר הסכימה לעשות זאת במארס. מקסיקו דחתה את בקשתה של ארה"ב, שהיתה יכולה לחולל שינוי משמעותי, לפיה ארה"ב תוכל לדחות מבקשי מקלט שלא ביקשו מקלט קודם לכן במקסיקו.

ההסכם עשוי לזרז את יישומם של ההבטחות הקודמות של ממשלת מקסיקו, בהתחשב בכך שגורמי ממשל בארה"ב החלו לאבד את סבלנותם. אך, מדובר רק בהרחבת קודמות שעליהן כבר הסכימו שתי המדינות. זה לא מנע מטראמפ לחגוג את ההסכם ביום שבת. "כולם נרגשים מאד מההסכם עם מקסיקו!", כתב טראמפ בטוויטר.

לא ברור האם טראמפ באמת מאמין שההסכם מייצג הסכמות חדשות בגבול ארה"ב-מקסיקו, או שהנשיא מבין את המגבלות של ההסכם והחליט לקבל אותו כדי להימנע מהתמודדות עם ההשלכות הפוליטיות והכלכליות של הטלת מכסים על מקסיקו.

המחוקקים הדמוקרטים דאגו להבהיר כי אינם מרוצים מהתנהלות הנשיא. ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים אמרה כי "התקף זעם הוא לא דרך לניהול משא ומתן במדיניות חוץ". פלוסי הוסיפה כי היא מאוכזבת מכך שממשל טראמפ מרחיב את המדיניות הכושלת של המתנת מבקשי מקלט במקסיקו, שמפרה את זכויות האדם של אנשים אלו תחת החוק האמריקאי ולא מטפלת בשורש הבעיה בהגירה ממרכז אמריקה.

טראמפ תקף בחזרה ואמר כי פלוסי ושאר הדמוקרטים לא עושים כלום ואולי כדאי שיאשרו את הסכם הסחר החופשי החדש בצפון אמריקה (USMCA), שמחליף את ההסכם הקודם - הסכם הסחר הגרוע ביותר בתולדות ארה"ב, לדברי טראמפ.

צ'אק שומר, מנהיג הדמוקרטים בקונגרס, אמר ביום שבת כי "טראמפ הודיע הלילה על הסכם שיצמצם משמעותית או יחסל לחלוטין את בעיית ההגירה הבלתי חוקית ממקסיקו לארה"ב. עכשיו שהבעיה הזו נפתרה, אני בטוח שלא נשמע עליה יותר בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker