ביטול המכסים על מקסיקו: חדשות טובות - ונדירות - לכלכלה הגלובלית

נגידי בנקים מרכזיים מיהרו לברך על החלטת טראמפ לחזור בו מהתוכנית להטיל מכס בסך 5% על יבוא מקסיקאי: זריקת הרגעה לחברות ולמשקיעים

לוגו בלומברג
בלומברג
הכניסה לטקסס אחרי מעבר גבול בין מקסיקו לארה"ב
הכניסה לטקסס אחרי מעבר גבול בין מקסיקו לארה"בצילום: NYT

החלטתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לחזור בו מהתוכנית להטיל מכסים חדשים על מקסיקו היא חדשות טובות ונדירות לכלכלה העולמית, שסובלת מההחרפה בסכסוך הסחר בין ארה"ב לסין.

נגידי בנקים מרכזיים, שנמצאים כעת בפוקואוקה ביפן במסגרת פגישות של המדינות החברות ב-G-20, מיהרו לברך על החלטת טראמפ - ואמרו כי אחת הדאגות הגדולות ביותר של חברות ומשקיעים קיבלה זריקת הרגעה. "טוב הדבר שלא יוטלו מכסים בסך 5%, וזה טוב לא רק לארה"ב ולמקסיקו כי אם לכל הכלכלה הגלובלית", אמר יו"ר הבנק המרכזי של יפן, הארוהיקו קורודה.

זרימת הסחר בין מקסיקו לארה"ב מהווה 0.6% מהתמ"ג הגלובלי, ו-15.5% מהתמ"ג המקסיקאי התלוי בסחר עם ארה"ב, על פי בלומברג אקונומיקס. מכס על יבוא ממקסיקו היה מחריף את ההאטה בכלכלה הגלובלית, שכבר מורגשת בשל המכסים שסין וארה"ב הטילו זו על זו במסגרת העימות המעמיק ביניהן.

שר האוצר האינדונזי, סרי מוליאני אינדרוואטי, תיאר את החדשות כ"פלוס פלוס" ואמר כי הן מהוות איתות לכך שארה"ב וסין יכולות גם הן להגיע להסכם במסגרת סכסוך הסחר ביניהן. "אנו מקווים שההבנה הזאת תייצר כיוון הגיוני יותר למדיניות", הוא אמר.

חששות נרחבים יותר לגבי התחזקות הפרוטקציוניזם ומלחמת הסחר בין סין לארה"ב שולטים כעת בשיחות ביפן, כשגורמים רשמיים מזהירים כי המלחמה הזאת ממשיכה לפגוע בצמיחה.

ארה"ב פתוחה להמשך המו"מ עם סין

שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, אמר כי ארה"ב עדיין פתוחה להמשך המשא ומתן עם סין. לדבריו, הוא ייפגש בסוף השבוע עם נגיד הבנק המרכזי של סין, יי גאנג, בפגישה שהיתה יכולה להיות ההזדמנות הראשונה להפשרת הקיפאון בשיחות שהחל במאי. אולם לדברי מנוצ'ין, "זאת אינה פגישת משא ומתן".

"אם הם רוצים לחזור לשולחן נוכל לגבש הסכם אמיתי שעליו ננהל משא ומתן. אם לא, נמשיך עם התוכניות שלנו להטיל עוד מכסים", אמר מנוצ'ין לכתבים. לגבי ההחלטה לבטל את התוכנית להטלת מכס על יבוא מקסיקאי, אמר שר האוצר כי הוא לא יכול היה "להיות יותר מרוצה מההסכם שהתקבל".

הבנק העולמי חתך את התחזית שלו לצמיחה הגלובלית ב-2019, בשל ההאטה בצמיחה בסחר לקצב האטי ביותר מאז המשבר הפיננסי לפני עשור, ובשל ירידה בהשקעות גלובליות. הבנק צופה כי הכלכלה העולמית תתרחב ב-2.6% השנה, לעומת תחזית קודמת מינואר של צמיחה בקצב של 2.9%.

"אין ספק שמתיחות הסחר המחריפה מכבידה על התחזית לצמיחה הגלובלית", אמר שר האוצר האוסטרלי, ג'וש פריידנברג, לבלומברג. שר האוצר הסיני, ליו קון, אמר היום בפאנל כי הכלכלה העולמית חלשה.

בנוסף, קובעי המדיניות שהשתתפו בפגישות בסוף השבוע קראו להמשיך במהלך להגבלת תופעת העלמות המס בעולם: "שיתוף פעולה מדגים כיצד הדדיות יכולה להיות יעילה ומשפיעה בהתמודדות עם האתגרים כיום", אמר שר האוצר ההודי, נירמלה סיתאראמן.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker