טראמפ ביטל את המכסים על מקסיקו לאחר שהבטיחה לעצור מהגרים לארה"ב

מקסיקו הסכימה לארח בתחומה את מבקשי המקלט לארה"ב ולהציב יותר חיילים מהמשמר הלאומי שלה בגבולה - כדי לעצור מהגרים ממרכז אמריקה ■ לאחר שטראמפ הכריז על המכסים לפני יותר משבוע, ספג המהלך ביקורת עזה משלל גורמים

דפנה מאור
דפנה מאור
טראמפ בגבול עם מקסיקו, באפריל
טראמפ בגבול עם מקסיקו, באפרילצילום: Kevin Lamarque/רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביטל תוכניות להטיל מכסים של 5% על כל היבוא ממקסיקו. המכסים היו אמורים להיכנס לתוקף השבוע. ההכרזה נעשתה בעקבות משא ומתן שנמשך כמה ימים ובו הבטיחה מקסיקו לנקוט צעדים כדי לעצור את המהגרים הלא מתועדים העוברים משטחה לארה"ב – הסיבה לכך שטראמפ הטיל את המכסים מלכתחילה.

בציוץ בטוויטר ביום שישי כתב טראמפ: "אני שמח להודיעכם כי ארצות הברית של אמריקה הגיעה להסכם חתום עם מקסיקו. המכסים שנועדו להתחיל ביום שני נגד מקסיקו מושעים בזאת עד הודעה חדשה". הציוץ הועלה כמה שעות לאחר שטראמפ חזר מביקורו באירופה.

לאחר שטראמפ הכריז על המכסים לפני יותר משבוע, ספג המהלך ביקורת עזה משלל גורמים, כולל סנאטורים ממפלגתו של טראמפ עצמו. חברות אמריקאיות רבות מייצרות במפעלים במקסיקו ומייבאות משם לארה"ב – בעיקר יצרניות מכוניות - והמהלך היה פוגע קשות בעסקיהן. כמו כן המכסים היו מייקרים סחורות רבות לאזרחי ארה"ב, ביניהן פירות וירקות. ביקורת עזה נמתחה על המהלך גם משום שמקסיקו היא בעלת ברית של ארה"ב, החברה בהסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה – אותו הגיש טראמפ עצמו לאישור הקונגרס במקביל להכרזת המכסים. המכסים היו אמורים לעלות מ-5% ל-25% עד אוקטובר.

סנאטורים מהמפלגה הרפובליקאית איימו להגיש חקיקה שתמנע את הטלת המכסים ודרשו פגישות פנים אל פנים עם טראמפ. בכירי אנשי העסקים במקסיקו, בהם המיליארדרים קרלוס סלים ואלברטו ביילרס הודיעו על תמיכתם בנשיא מקסיקו אנדרס מנואל לופס אוברדור לאחר הענישה שהטיל טראמפ. 

בשבוע שעבר שלח לופס אוברדור נציגים שלו לפגישות עם כמה שרים בממשלת ארה"ב כדי לדון באפשרות להטלת מכסים, אמר הנשיא, והוסיף כי ממשלתו תמיד תגן על מהגרים.

נשיא מקסיקו אוברדור במקסיקו סיטי, בחודש שעבר
נשיא מקסיקו אוברדורצילום: HENRY ROMERO/רויטרס

ארה"ב נסוגה מדרישה שמקסיקו תיתן מקלט

לפי תנאי ההסכם, מקסיקו תפרוס יותר חיילים מהמשמר הלאומי ברחבי המדינה, עם דגש על עצירת מהגרים לא מתועדים בגבולה הצפוני. מבקשי מקלט שייכנסו לארה"ב יוחזרו למקסיקו, ושם ימתינו עד שבקשת המקלט שלהם תטופל. ארה"ב הסכימה להחיש את הטיפול במקרים אלה. על ההסכם הודיע משרד החוץ האמריקאי.

ארה"ב דרשה תחילה כי המהגרים ממרכז אמריקה יבקשו מקלט במקסיקו במקום בארה"ב, אך נסוגה מהדרישה.

מהגרים מנסים לחצות את הגבול בין מקסיקו לבין ארה"ב, בחודש שעבר
מהגרים מנסים לחצות את הגבול בין מקסיקו לבין ארה"בצילום: AFP

ההחלטה התקבלה בברכה על ידי נציגים רפובליקאים מהקונגרס. "מקסיקו עשתה מה שצריך", אמר הסנאטור צ'אק גראסלי.

מהצד הדמוקרטי הגיעה תגובה פחות אוהדת. צ'אק שומר, דמוקרט מניו יורק, צייץ: "עכשיו, משהבעיה נפתרה, אני בטוח שלא נשמע עליה בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker