נשק להשמדה כלכלית המונית: השיטה ההרסנית של טראמפ להחזיר את אמריקה לגדולתה

ארה"ב היא המנהיגה הכלכלית של העולם ומשתמשת ברשת הכלכלית העצומה שהיא מנהלת כדי להשיג את יעדיו של הנשיא טראמפ – אבל מי שמנצל את כוחו לרעה עלול לאבד אותו בסופו של דבר

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ במסיבת עיתונאים בלונדון, אתמול. אמר כי "תמיד יש סיכוי" למהלך צבאי נגד איראן
טראמפ במסיבת עיתונאים בלונדון, אתמול. אמר כי "תמיד יש סיכוי" למהלך צבאי נגד איראןצילום: AFP

כשדונלד טראמפ נכנס לחדר הסגלגל הוא הבטיח להחזיר לגדולתה את העוצמה האמריקאית. אבל התברר שהשיטה שלו לעשות זאת כוללת שימוש סיטוני בכלי נשק כלכליים. העולם יכול לראות עכשיו את כוחה המצמית של מעצמה שאינה מוגבלת לחוקים או מחויבת לבעלות ברית.

ב-30 במאי איים הנשיא להטיל מכסים על מקסיקו בגלל מחלוקת בנושאי הגירה. השווקים סערו ומשלחת מקסיקאית מיהרה להגיע לוושינגטון כדי להביא שלום. יום למחרת בוטל מעמדה המועדף של הודו בנושא סחר. ממשלתה, שנוהגת בדרך כלל במאצ'ואיזם, לא השיבה מלחמה והבטיחה לשמור על "יחסים קרובים". סין מתמודדת עם העלאת מכסים ועל ענקית הטכנולוגיה שלה, וואווי, נאסר לספק רכיבים לחברות אמריקאיות. מנהיגי המדינה האוטוקרטית זעמו, אבל ב-2 ביוני הם התעקשו שהם ינסו לחתור ל"דיאלוג והתייעצות". האירופאים התנגדו להחרפת הסנקציות על איראן, שחונקות עכשיו את הכלכלה שלה.

כנראה שהנשיא טראמפ מסתכל על כל זאת בסיפוק. אף אחד לא מתייחס יותר לארה"ב כאל מובנת מאליה. אויבים וידידים יודעים שהיא עשויה להשתמש בארסנל הנשק הכלכלי שלה כדי להגן על האינטרסים הלאומיים שלה. ארה"ב מדגימה טקטיקה חדשה – ללכת על הקצה עם פרצוף פוקר – כלי נשק חדשים שמנצלים את תפקידה כמרכז העצבים של הכלכלה העולמית, ושבאמצעותם ניתן לחסום את הסחר העולמי בסחורות ומעבר חופשי של מידע, רעיונות וכסף בין הגבולות. יכול להיות שהחזון הזה של מעצמת על ששולטת במאה ה-21 יכול לפתות כמה אנשים, אבל הוא עשוי להצית משבר ולשחוק את הנכס הכי חשוב של ארה"ב – הלגיטימיות שלה.

שער אקונומיסט
שער אקונומיסטצילום: אקונומיסט

אתם יכולים לחשוב שכושר ההרתעה של ארה"ב נובע מ-11 נושאות המטוסים שברשותה, מ-6,500 ראשי נפץ גרעיניים שבהם היא מחזיקה או מתפקידה החשוב בקרן המטבע הבינלאומית (IMF). אבל היא גם חוליה משמעותית ברשת שמניעה את הגלובליזציה. תערובת של חברות, רעיונות וסטנדרטים ממחישים ומעצימים את התעוזה האמריקאית. השרשרת כוללת גם סחר עולמי בסחורות, אבל רוב כוחה של ארה"ב לא נתפס. ארה"ב שולטת או משמשת אכסנייה ליותר מ-50% מתעבורת רוחב הפס בעולם, הון סיכון, מערכות הפעלה לטלפונים, האוניברסיטאות הטובות בעולם ונכסים שבניהול קרנות. כ-88% מהסחר העולמי במט"ח מתבצע בדולרים. בכל העולם רגילים להשתמש בכרטיסים של ויזה, לסחור בירוקים, לישון כשלצדך מונח שבב של קוואלקום, לצפות בנטפליקס ולעבוד בחברה שבלאקרוק משקיעה בה.

בכל העולם מוכנים לקבל את זה, כי בשורה התחתונה זה משתלם. אולי לא כולם יכולים לקבוע את חוקי המשחק, אבל הם מקבלים גישה לשווקים האמריקאיים ויחס הוגן מחברות אמריקאיות. הגלובליזציה והטכנולוגיה חיזקו את הרשת העולמית, אף שחלקה של ארה"ב מכלל התמ"ג העולמי ירד מ-38% ב-1964 ל-24% כיום. סין עדיין לא יכולה להתחרות איתה, אף שהכלכלה שלה מתקרבת לזו של ארה"ב.

למרות זאת, טראמפ ויועציו משוכנעים שהסדר העולמי פועל נגד ארה"ב, ומצביעים על חגורת החלודה במדינה ועל גירעון הסחר שלה כדוגמאות. ובמקום לחקות את ההתנהלות המרוסנת היחסית במלחמת הסחר הקודמת שניהלה, מול יפן בשנות ה-80, הם מגדירים מחדש את שיטות הפעולה של הלאומנות הכלכלית.

קודם כל, במקום להשתמש במכסים כמכשיר ספציפי שנועד להשיג ויתורים כלכליים מסוימים, הם משתמשים בהם שוב ושוב באופן נרחב כדי ליצור אווירה של אי יציבות בקרב שותפות הסחר של ארה"ב. המטרה של המכסים על מקסיקו – פחות מהגרים שיחצו את נהר הריו גראנדה – לא קשורים למטרות כלכליות. הם גם מפרים את הסכם הסחר החדש של צפון אמריקה, USMCA, שנחתם רק לפני שישה חודשים ומחליף את נפט"א (הקונגרס עוד צריך לאשרר את ההסכם החדש). לצד הקרבות הגדולים, ניתן לחזות באופן מתמיד בקרבות קטנוניים. גורמים רשמיים מתווכחים על יבוא מכונות כביסה ועץ מקנדה.

חנות של מכשירי וואווי
חנות של מכשירי וואוויצילום: AFP

היקף הפעילות האמריקאית במלחמה חורג מעבר לסחורות פיזיות כשארה"ב מחמשת את כל רשת הסחר שלה. אויבים מרגיזים כמו איראן וונצואלה צריכים להתמודד עם סנקציות חמורות יותר – בשנה שעברה נוספו לרשימות הסנקציות מספר שיא של 1,500 אנשים, חברות וכלי שיט. בשאר העולם מתמודדים עם משטר חדש בתחום הטכנולוגיה והפיננסים. נחתם צו נשיאותי שאוסר על עסקות עם יצרניות שבבים ותוכנות שפותחו על ידי מתחרות זרות, ובשנה שעברה עבר חוק שידוע בכינויו "פירמה" הקשור להשקעות זרות בעמק הסיליקון. אם חברה הוכנסה לרשימה שחורה, רוב הבנקים יסרבו לסחור איתה ויוציאו אותה ממערכת התשלומים בדולרים. וזה יכול לשתק – כפי שגילו זאת באחרונה שתי חברות: ZTE ורוסאל.

צעדים כאלה נשמרו בדרך כלל לעתות מלחמה: השיטות המשפטיות שבהן השתמשו לצורכי מעקב אחרי תשלומים נועדו לרדוף אחרי אל-קאעידה. כיום הכריזו על "מצב חירום לאומי" בתחום הטכנולוגיה. לגורמים רשמיים יש את שיקול הדעת להכריע מה נחשב לאיום. אף שברוב המקרים הם מסמנים חברות ספציפיות, כמו וואווי, אחרות רצות בבהלה. אם אתה מנהל חברה עולמית, איך אתה יכול להיות בטוח שלא יכניסו את הלקוחות הסינים שלך לרשימה השחורה?

עד כה נראה כאילו הנזק לכלכה האמריקאית קטן – אבל זה חיזיון מטעה. המכסים מכאיבים למרכזי יצוא כמו בצפון מקסיקו, אבל אפילו אם טראמפ יטיל את מלוא המכסים שבהם הוא איים - המס על היבוא יהיה שווה ערך רק ל-1% מהתמ"ג האמריקאי. שיעורי התמיכה בו עלו בארה"ב, אך ירדו מחוץ לה. הגורמים הרשמיים בממשל שלו מאמינים שניסוי החימוש של הרשת הכלכלית האמריקאית רק החל.

יואן סיני
יואן סיניצילום: REUTERS

אבל למעשה, החשבונות מתחילים להצטבר. ארה"ב יכולה היתה לכונן קואליציה בינלאומית שהיתה לוחצת על סין לערוך רפורמות בכלכלה שלה, אבל נראה שעכשיו היא ביזבזה את הרצון הטוב שלה וכושר השכנוע. בעלות הברית של ארה"ב, ובהן גם בריטניה של אחרי הברקזיט, ממתינות להסכם סחר חדש עמה - אך הן עשויות לחשוש מציוץ נשיאותי שיבטל אותו אחרי שהן יחתמו עליו. בינתיים החלה תגובה מהצד השני. סין החלה להכניס חברות זרות לרשימה שחורה משלה. קיים גם סיכוי של טעות רשלנית שעשויה להביא לפאניקה פיננסית. דמיינו מה יקרה אם ארה"ב תאסור על מסחר בניו יורק במניות סיניות בשווי של טריליון דולר, או שהיא תנתק בנקים זרים.

בטווח הארוך, הרשת הכלכלית העולמית שמובילה ארה"ב מאוימת. קיימים סימנים למרד בקרב 35 בעלות בריתה הצבאיות של ארה"ב באירופה ובאסיה – מתוכן רק שלוש מדינות הסכימו להחרים את וואווי. המאמצים להקים תשתית עולמית מתחרה יאיצו. סין מקימה מערכת משפטית עצמאית כדי לדון בסכסוכי סחר עם גופים זרים. אירופה עורכת ניסויים בהקמת מערכת תשלומים חדשה כדי שתוכל לעקוף את הסנקציות על איראן, ושניתן יהיה להשתמש בה גם במקומות אחרים בבוא הזמן. סין, ובסופו של דבר גם הודו, להוטות להפחית את התלות שלהן בשבבים מעמק הסיליקון. טראמפ צודק, הרשת הכלכלית האמריקאית מעניקה לה כוח עצום. יידרשו עשורים והרבה מאוד כסף כדי להחליף אותה. אבל אם אתה מנצל את הכוח שלה לרעה – בסופו של דבר תאבד אותה.

לקריאת הכתבה במלואה ב"אקונומיסט"

נשיא סין שי ג'ינגפינג עם הגעתו למנילה בירת הפיליפינים, בשבוע שעבר
נשיא סין שי ג'ינגפינג עם הגעתו למנילה בירת הפיליפינים, בשבוע שעברצילום: Erik de Castro/רויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker