ענקיות הטכנולוגיה התחמשו בצבא של לוביסטים לקרב עם הממשל

אפל, גוגל, אמזון ופייסבוק מתכוננות למאבק מול מאמצי הממשל הפדרלי לרסן את כוחן ומגייסות שלל לוביסטים - רובם כיהנו בעבר במשרות בכירות בממשל

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגואים של החברות אפל, גוגל, פייסבוק, אמזון
אפל, גוגל, פייסבוק, אמזוןצילום: REUTERS FILE PHOTO/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ארבע ענקיות הטכנולוגיה מגייסות צבא של לוביסטים כדי להתכונן לחקירות ההגבלים העסקיים ולאפשרות לחקיקה של הקונגרס שתרסן את כוחן.

אפל , אמזון , אלפבית - החברה האם של גוגל, ופייסבוק השקיעו 55 מיליון דולר בפעילות לוביסטים בשנה שעברה, לעומת 27.4 מיליון דולר ב-2016, והן צפויות להגדיל את ההוצאות השנה, לפי Center for Responsive Politics - מכון מחקר העוקב אחר פעילות לוביסטים ותרומות פוליטיות. ענקיות הטכנולוגיה מצטרפות בכך לתעשיות אחרות שמשקיעות סכומי עתק בלוביסטים - ובהן תעשיית הנשק, המכוניות והבנקים.

מארק צוקרברג בשימוע בקונגרס האמריקאי ב-2018
מארק צוקרברג בשימוע בקונגרס האמריקאי ב-2018צילום: Carolyn Kaster/אי־פי

מתוך 238 הלוביסטים הרשומים של ארבע החברות, כ-75% עבדו בעבר בממשל או בקמפיינים פוליטיים. הלוביסטים עוסקים במגוון פעילויות, ובהן שיחות עם חברי קונגרס ומימון מחקרים, כדי למשוך את תשומת לבו של דונלד טראמפ נשיא ארה"ב, שתמיכתו בעמדות כלכליות פופוליסטיות מדאיגה את החברות.

איגוד האינטרנט, קבוצת הלוביסטים המייצגת את ענקיות הטכנולוגיה, העניקה בחודש שעבר את פרס חירות האינטרנט לאיוונקה טראמפ, בתו של הנשיא ואחת היועצות הבכירות בבית הלבן.

דונלד טראמפ ומנכ"ל אפל טים קוק בבית הלבן, במארס
דונלד טראמפ ומנכ"ל אפל טים קוק בבית הלבן, במארסצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

בית הנבחרים האמריקאי מסר ביום שני כי נבדק חשד לכך שענקיות הטכנולוגיה נהגו באופן אנטי־תחרותי. זה עשוי להוביל לרפורמה ראשונה בכללי ההגבלים העסקיים זה עשורים, בניסיון להתאים אותם לתעשייה שלא היתה קיימת כשנכתבו.

תעשיית ההיי-טק תידרש לתשלומים נכבדים לעורכי דין, חברות יח"צ ופעילים פוליטיים שיישכרו כדי להדוף את מתקפת הרגולטורים. לכל החברות היו קשרים למפלגה הדמוקרטית, אך הן גם פועלות לחיזוק הקשרים עם הרפובליקאים.

מנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי מעיד בקונגרס
מנכ"ל גוגל מעיד בקונגרסצילום: בלומברג

פייסבוק עובדת עם שני לוביסטים שעבדו בעבר עבור ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים בקונגרס. פלוסי קיבלה תרומות של כ-43 אלף דולר במסע הבחירות לקונגרס מגוגל, אמזון ופייסבוק. היא הגנה על חברות ההיי-טק, שיש להן נוכחות חזקה במחוז הבית שלה בקליפורניה. ואולם התמיכה שלה בתעשייה התמתנה בחודש האחרון כשטענה כי סירובה של פייסבוק להסיר סרטון המציג אותה כמפגינה שיכורה תורם להפצת דיסאינפורמציה.

גוגל משלמת לשני לוביסטים שעבדו כעורכי דין מטעם הרפובליקאים בוועדת המשפט של הקונגרס. אחד הלוביסטים, שון מקלאוגלין, היה גם סגן התובע הכללי בתקופתו של הנשיא ג'ורג' וו. בוש. בראש המשרד של אמזון בוושינגטון עומד בריאן הוסמן, שהיה בעבר בכיר ברשות הסחר הפדרלית (FTC). בנוסף, לחברה לוביסטים שהיו בעבר חברי קונגרס דמוקרטים – נורם דיקס ממדינת וושינגטון, וויק פזיו מקליפורניה וקנדריק מיק מפלורידה.

ג'ף בזוס
ג'ף בזוס, מנכ" אמזוןצילום: בלומברג

החברות למדו את הלקח ממיקרוסופט, שהתמודדה ללא לוביסטים בשנות ה-90 עם חקירת ההגבלים העסקיים הפדרלית שקראה לפרק את ענקית ההיי-טק. כל החברות טוענות בנפרד כי הן לא מפרות את החוק. גוגל ופייסבוק טוענות כי השירותים שלהן ניתנים חינם ואינם פוגעים במתחרות, וכי הלקוחות יכולים לעזוב את החברות בכל עת. אמזון טוענת כי היא דומיננטית בשוק הקמעונות המקוון, אך חלקה בכלל שוק הקמעונות קטן ביותר. אפל טוענת כי רוב האפליקציות באפל סטור הן חינמיות וכי החברה דוחה אפליקציות שמפרות את מדיניות החברה.

עם זאת, קשה שלא להבחין בנוכחות הגוברת של החברות בוושינגטון. גוגל ופייסבוק מממנות מאות ארגוני סחר וחברות מחקר ביניהם גם לשכת המסחר של ארה"ב. אפל מתכננת לעבור למשרד גדול יותר בוושינגטון. אמזון פתחה משרד גדול ליד גבעת הקפיטול והמטה החדש שלה יהיה מעבר לנהר הפוטומק, שבקרבת וושינגטון, בארלינגטון וירג'יניה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ