תורה של הודו: טראמפ ביטל את הפטור ממכס על 2,000 מוצרים מהמדינה

הודו היתה חלק מתוכנית לעידוד הכלכלה של מדינות מתפתחות, אך הנשיא האמריקאי הודיע שהוא מבטל את מעמדה המיוחד ובכך מטיל למעשה מכס על 2,000 מוצרים מהמדינה

לוגו בלומברג
בלומברג
ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי
ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודיצילום: AFP

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ביטל את מעמדה של הודו כמדינה מתפתחת במסגרת תוכנית הסחר, ולמעשה ביטל את ההחרגה שמאפשרת להודו לייצא לארה"ב כמעט 2,000 מוצרים ללא מכסים.

"קבעתי שהודו לא מבטיחה שהיא תעניק לארה"ב גישה שוויונית והגיונית לשוק שלה", אמר טראמפ באירוע ביום שישי בערב. "בהתאם לכך, ראוי לבטל את מעמדה המועדף של הודו כמדינה מתפתחת החל ב-5 ביוני".

ארה"ב מאיימת על הודו בצעד הזה כבר כמה חודשים, והודיעה על היתכנות ממשית ליישמו במארס, ועתה מתבטל רשמית מעמדה המיוחד של המדינה במסגרת התוכנית שנועדה לתרום לפיתוח הכלכלי של מדינות מתפתחות.

היום (שבת) אמרה הודו כי היא הציעה כמה פתרונות לארה"ב במהלך דיוני הסחר, וכי "מצער מאוד" שהם לא התקבלו. המדינה צפויה להמשיך לפעול לשיפור היחסים מול ארה"ב, אך לפי הודעה של משרד המסחר ההודי, המדינה תקבל בעצמה את ההחלטות הקשורות למדיניות הסחר שלה "בהתאם לציוויים וחששות הקשורים לפיתוחה".

ממשל טראמפ אמר כי חששות הקשורים לגישה לשוק ההודי של מוצרים אמריקאים שיוצאו להודו הובילו לביטול מעמדה המועדף. לפי מרכז המחקר של הקונגרס האמריקאי, מעמדה של הודו איפשר לה לקבל פטור ממכס ב-2017 על מוצרים בשווי של 5.7 מיליארד דולר.

במאי הודיע טראמפ כי הוא מבטל את מעמדה המיוחד של טורקיה. טורקיה היתה המדינה החמישית בגדולה בעולם בתוכנית הפיתוח – וכך יכלו יצואנים טורקים למכור מוצרים בארה"ב ללא מכס בשווי של 1.7 מיליארד דולר. הודו היתה המדינה הגדולה ביותר שמשתתפת בתוכנית.

הודעת הבית הלבן ביום שישי התקבלה יממה אחרי שראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, הושבע לכהונה שנייה בתפקידו אחרי הניצחון הסוחף שלו בבחירות במדינה. לפי התאחדות היצואנים ההודית, הפגיעה בהם מסתכמת ב-260 מיליון דולר.

הבית הלבן מזהיר את הודו כבר כמה חודשים מפני האפשרות לביטול מעמדה, אך עד כה הוא נמנע מלהכריז על הצעד באופן רשמי כדי שלא לפגוע במודי מבחינה פוליטית לפני הבחירות, כך טוענים גורמים בעלי ידע בנושא שביקשו שלא להזדהות כי הדיונים בנושא סודיים.

נציג הסחר של ארה"ב, רוברט לייטיזר, שהביע כמה פעמים את אי שביעות הרצון שלו מחסמי הסחר של הודו, טוען כבר זמן רב שיש לבטל את מעמדה של הודו כמדינה מתפתחת בארגון הסחר העולמי.

דן אנתוני, מנכ"ל קואליציית הלובי לתמיכה בתוכנית לעידוד מדינות מתפתחות, אמר כי ההחלטה "תעלה לעסקים האמריקאים 300 מיליון דולר במכסים נוספים בכל שנה". בהודעה שפירסם מטעמו טען: "אין מנצחים מההכרזה של היום. היבואנים האמריקאים ישלמו יותר, וכמה יצואנים אמריקאים ימשיכו להתמודד עם תנאי וחסמי השוק הקיימים כיום בהודו, בעוד אחרים, ובהם חקלאים, יהיו נתונים ככל הנראה למכסי תגובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker