ממשלת ניו זילנד הודיעה על פריצה למסמכי התקציב - אבל המשטרה אומרת: הם הועלו לרשת בטעות

התקציב הניו זילנדי השנוי במחלוקת ל-2019, שהתפרסם הלילה, מתמקד בצמצום העוני בקרב ילדים ובבריאות הנפש ■ משרד האוצר חשש מהאקרים, אך לפי המשטרה שמדובר רק ב"שימוש לא נכון בכלי החיפוש"

סוכנויות הידיעות
ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן
ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרןצילום: Jason Oxenham/אי־פי

משטרת ניו זילנד התבקשה השבוע לפתוח בחקירה לאחר שמשרד האוצר חשף כי המערכות שלו נפרצו בניסיון להגיע למסמכים של התקציב החדש. עם זאת, אמש (ה') הודיע משרד האוצר כי מסמכי התקציב עלו לאתר בטעות, וכי לא היתה זאת פריצה מכוונת.

התקציב, שמכונה "תקציב הרווחה" (“wellbeing budget”) הראשון מסוגו בעולם, מציב את הרווחה והבריאות של אזרחי ניו זילנד בראש סדר העדיפויות מבחינת הוצאות המדינה.

ביום שלישי הודיע משרד האוצר כי אסף מספיק ראיות לכך שהמערכת שלו "נפרצה במכוון", עם יותר מ-2,000 ניסיונות שתועדו במהלך 48 השעות מאז יום ראשון. ואולם שר האוצר, גבריאל מחלוף, הודיע לאחר מכן כי המשטרה לא הצליחה למצוא ראיות לפעילות לא חוקית. "נראה כי אדם לא מזוהה או כמה אנשים, השתמשו לא נכון בכלי החיפוש באתר. אך אין עבירה על החוק", הוא אמר והוסיף כי משרד האוצר בנה אתר "משובט" לקראת פרסום התקציב אתמול.

מנהיג המפלגה הלאומית, סיימון ברידג'ס, הכחיש כי למפלגתו היה קשר להדלפת המסמך והאשים את ראש הממשלה, ג'סינדה ארדרן, בניהול ציד מכשפות. 

הציוץ על מסמך התקציב בכיכובה של הדוגמנית ויקי פרימןקרדיט: טוויטר

לא כולם מרוצים

התקציב השנוי במחלוקת ל-2019, שהתפרסם הלילה, מקצה תוספת קצבה שבועית של 17 דולר ניו זילנדי ליותר מ-300 אלף זכאים עד 2023. דרגות הזכאות השונות צמודות כעת לאינפלציה, אך שרת הפיתוח החברתי, כרמל ספולוני, הודיעה כי החל מאפריל 2020, הן יהיו צמודות לשכר הממוצע – דבר שיתקבל בברכה בקרב 339 אלף בודדים ומשפחות. המדיניות צפויה להסתכם בעלות של 320.2 דולר מיליון דולר במהלך ארבע שנים.

התקציב הוא חלק מתוכנית נרחבת לצמצם את העוני בקרב ילדים, סוגיה מרכזית עבור ארדרן. המדינה הציבה לעצמה יעד לצמצם את העוני בקרב ילדים ב-50% במהלך העשור הקרוב, ושר הפיננסים, גרנט רוברטסון, אמר כי הממשלה נמצאת בדרכה לעמוד ביעד. בסך הכל הוקצבו 535 מיליון דולר ליישום שינויים במערכת הרווחה במדינה. על פי הערכות, כ-250 אלף ילדים חיים בעוני בניו זילנד.

בעוד התקציב התקבל בברכה על ידי ארגוני הרווחה, יש גם כאלה שאינם מרוצים. ריצ'רד מננדז, מתאם הארגון Auckland Action Against Poverty, אמר כי הגדלת תשלומי הרווחה לא תשפיע אלא בעוד כמה שנים. לדבריו, היה על הממשלה להעלות אותם עוד יותר ומהר יותר. מננדז ציין גם את מחירי הדיור הגבוהים. "אנו מרגישים שאנשים בעלי הכנסה נמוכה או אנשים שמצתינים לסיוע בדיור נזנחו בתקציב הזה", אמר.

מתנגדת לא צפויה אחרת היא הדוגמנית שמתנוססת על עלון התקציב המדובר, שעזבה את ניו זילנד בשל יוקר המחיה הגבוה. ויקי פרימן, שחקנית ודוגמנית שנבחרה להופיע על שער מסמך התקציב כשהיא מחייכת ונושאת את בתה על ידיה, אמרה ל"ניו זילנד הרלד" כי לא היתה מודעת לעובדה שהתמונה שלה נבחרה מתוך מאגר תמונות לעטר את התקציב, וכי הבחירה בה היתה אירונית בשל העובדה שהיא ובתה בת ה-9 עזבו לאוסטרליה כי לא הצליחו לעמוד ביוקר המחיה בעיר הגדולה בניו זילנד, אוקלנד.

"עברנו לאוקלנד כדי שאוכל עבוד בטלוויזיה, אך לא הצלחתי לשלם שכר דירה. לעתים מצאתי את עצמי משלמת לבייסיטר יותר ממה שהרווחתי. הרגשתי מטופשת לשלם לילדה בת 15 יותר ממה שאני מרוויחה. זה היה מטורף", אמרה פרימן לעיתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker