"פאשלה ענקית": טראמפ הטיל 5% מכסים על מקסיקו בגלל משבר המהגרים

הצעד חריג משום שנימוקיו אינם כלכליים והוא מסכן יצרניות אמריקאיות שמייצרות מכוניות במקסיקו, וגם את הסכם הסחר הצפון אמריקאי; סנאטור רפובליקאי: "ניצול לרעה של סמכות הנשיא"

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טראמפ מסייר בחומה בגבול בין מקסיקו לארה"ב, החודש
טראמפ מסייר בחומה בגבול בין ארה"ב למקסיקו, באפרילצילום: AFP

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי יטיל מכסים של 5% על כל היבוא ממקסיקו בגלל הגאות של מהגרים לא מתועדים המגיעים לארה"ב מגבול מקסיקו. בכך נוקט טראמפ צעד חריג ביותר של מדיניות חוץ כלכלית אפילו ביחס לעצמו, ומסכן את הסכם הסחר הצפון אמריקאי החדש שחתמה ארה"ב.

מהלך העונשין הכלכלי כנגד סוגיה של הגירה מכוון ללב בסיס הבוחרים של טראמפ. הוא בחר בו בשל הבטחתו להיות תקיף מול הגירה בלתי חוקית (לבנות חומה בגבול מקסיקו) ולנקוט מדיניות של לאומנות כלכלית (חסמי סחר ובלימת הגלובליזציה). טראמפ מחמם עתה מנועים לקראת בחירות 2020 שבהן ינסה להתמודד על הנשיאות מחדש.

ואולם, ההשלכות של צעדיו על הכלכלה העולמית עשויות להיות חמורות – וכתוצאה מכך לפגוע בכלכלה האמריקאית. במסחר באסיה נרשמת מגמה שלילית בבורסת טוקיו שיורדת ב-1%, וברוב שאר הבורסות עליות קלות. הפסו המקסיקאי צונח בכמעט 2.3% ל-19.56 פסו לדולר. מניות חברות מכוניות יפניות, שרבות מהן מייצרות במקסיקו, נפלו במסחר בטוקיו.

המכסים ייכנסו לתוקף ב-10 ביוני, "ויהיו בתוקף עד שכניסת מהגרים לא חוקיים המגיעים דרך מקסיקו לארצנו תיעצר", אמר טראמפ בציוץ בטוויטר ביום חמישי בלילה. "המכס יילך ויעלה עד שבעיית ההגירה הלא חוקית תתוקן ואז המכס יוסר". בהודעה של הבית הלבן אמר טראמפ כי המכסים יועלו ל-25% ב-1 באוקטובר.

תגובות שליליות  - גם מהצד הרפובליקאי

סגן שר החוץ של מקסיקו אמר כי המהלך של טראמפ הרה אסון וכי מקסיקו תנקוט צעדי גומלין. עם זאת, נשיא מקסיקו אנדרס מנואל לופס אוברדור כתב לטראמפ מכתב שבו אמר כי אין ברצונו להיכנס לעימות עם ארה"ב.

המהלך לא התקבל בשמחה אפילו על ידי עמיתיו הרפובליקאים של טראמפ, שהשתמש בסמכות הנתונה לו מטעם חוק הסמכויות הכלכליות למקרי חירום בינלאומיים. יש ספק אם השימוש חוקי בהקשר זה. הסנאטור צ'אק גראסלי מאייווה יצא נגד המהלך, בהיותו נציג של מדינה חקלאית שעלולה להיפגע מתגובת נגד של מקסיקו שתטיל מכסים על יבוא תוצרת חקלאית מארה"ב. "זה ניצול לרעה של הסמכות הנשיאותית להטלת מכסים ומנוגדת לכוונות הקונגרס", אמר גראסלי. "אני תומך בכל צעדי הנשיא טראמפ בהגירה, אבל זה לא אחד מהם".

גירעון סחר עם מקסיקו

לארה"ב סחר בהיקף של 671 מיליארד דולר בשנה עם מקסיקו (נכון ל-2018). היא ייבאה ממנה סחורות בהיקף 372 מיליארד דולר וייצאה אליה ב-300 מיליארד דולר. גירעון הסחר, לפיכך, היה 72 מיליארד דולר.

מהגרים מנסים לחצות את הגבול בין מקסיקו לבין ארה"ב, בחודש שעבר
מהגרים מנסים לחצות את הגבול בין מקסיקו לבין ארה"בצילום: AFP

לפני זמן קצר הסיר טראמפ מכסים שהטיל על יבוא פלדה ממקסיקו. מקסיקו השיבה בצעדים נגד יבוא מארה"ב, בעיקר סחורות חקלאיות. החקלאים האמריקאים סובלים קשות ממכסי גומלין שהטילה עליהם סין בתגובה למכסים שהטילה ארה"ב על סין, בפרט בשנה שבה שטפונות עזים פקדו את מרכז ארה"ב ופגעו בפרנסתם.

הסיכון – לתאגידים אמריקאים וגלובליים

טראמפ מסכן משמעותית בצעדיו לא רק את הכלכלה המקסיקאית. במקסיקו נמצאים מפעלי יצור של חברות אמריקאיות רבות, והתחרותיות שלהן תיפגע בשל המכס שישולם על יבוא המכוניות לארה"ב. הכרזת המכסים הגיעה באותו יום שבו טראמפ הודיע לקונגרס כי יגיש את הסכם הסחר הצפון אמריקאי המתוקן, שמאפשר סחר ללא מכסים עם מקסיקו וקנדה. הממשל הודיע כי למכסים החדשים אין קשר להסכם נפטא.

למעשה, הטלת מכסים משמעותה שיבואנים אמריקאים שקונים סחורות מחו"ל משלמים יותר – וכך גם הצרכנים בתורם. הכסף אמנם נכנס לקופת ממשלת ארה"ב, אך הוא מייקר את המחייה עבור האמריקאים, שתלויים ביבוא משמעותית. המכסים גם משבשים משמעותית את עסקיהם של תאגידים בעולם, כולל אמריקאים. רופוס ירקסה, נשיא הארגון הגדול ביותר שמייצג יצואנים בארה"ב, קרא למהלך "פאשלה ענקית".

מהגרים חוצים את הגבול לארה"ב סמוך לאל פאסו שבטקסס, בשבוע שעבר
מהגרים חוצים את הגבול לארה"ב סמוך לאל פאסו שבטקססצילום: AFP

מה עורר את זעמו של טראמפ

משבר ההגירה הלך והחמיר מאז טראמפ עלה לשלטון. בפברואר השנה חצו את הגבול 76 אלף מהגרים. ביום רביעי נתפסו 1,036 מהגרים מדרום לאל פאסו – הקבוצה הגדולה ביותר של מהגרים לא מתועדים שנתפסה מעולם. מעברי הגבול בארה"ב קורסים תחת מספרם הרב של אנשים המבקשים מקלט בארה"ב – 50 אלף מהגרים שהו בהם בתנאים קשים בתחילת מארס.

שירות המכסים וההגירה של ארה"ב גם תפס החודש 45 קבוצות של 7,900 אנשים בסך הכל שניסו לחצות את הגבול. המהגרים מגיעים לא רק ממקסיקו עצמה, אלא ממדינות מדרום לה – אל סלבדור, הונדורס וגואטמלה ביניהן - מהן הם נמלטים בשל סכנה לחייהם וקשיים כלכליים.

טראמפ מתוסכל לאחר שהקונגרס לא אישר תקציבים של מיליארדים לבנות חומה לאורך גבול ארה"ב-מקסיקו שהיתה אחת מהבטחות הבחירות שלו. השבוע נקט גם רטוריקה משתלחת במיוחד לאחר שהחוקר המיוחד רוברט מולר שסיים את תפקידו בחקירת מעורבות הרוסים בקמפיין הנשיאותי של טראמפ יצא בהכרזה רשמית לפיה חקירתו לא טיהרה את טראמפ, אם כי לא מצא לנכון להחליט בעצמו אם להאשים את הנשיא, והשאיר זאת לקונגרס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker