מתכננים חופשת קיץ בארה"ב? תתכוננו לגיהנום בשדות התעופה

קרקוע מטוסי 737 מקס יוביל לביטול אלפי טיסות דווקא בשיא הביקוש, והעברת מאות בודקים ביטחוניים משדות התעופה לגבול מקסיקו תיצור תורים ארוכים

לוגו בלומברג
בלומברג
עובדת ביטחון בנמל תעופה בארה"ב
עובדת ביטחון בנמל תעופה בארה"בצילום: בלומברג

לפי המלחין ג'ורג' גרשווין, החיים בקיץ צריכים להיות קלים, אבל מיליוני נוסעים יגלו בשיא עונת התיירות השנה שיכול להיות שזה לא בדיוק נכון, בשל שורה של צירוף של אירועים השנה שמטרידים את חברות התעופה ואת הנהלות שדות התעופה בארה"ב.

איגוד הסחר של חברות התעופה בארה"ב, איירליינס פור אמריקה, מעריך שמספר שיא של 257.4 מיליון נוסעים יטוסו השנה בחברות התעופה האמריקאיות בין 1 ביוני לסוף אוגוסט, וזו תהיה השנה העשירית ברציפות שבה נרשמת עלייה בתנועת הנוסעים בקיץ. בממוצע יטוסו 2.8 מיליון אנשים ביום, והם יתמודדו עם שני אתגרים מרכזיים: האפשרות שמאות אנשי ביטחון בשדות התעופה יועברו לעבוד בגבול עם מקסיקו ועם הקרקוע העולמי של מטוסי 737 מקס.

חברות התעופה צפויות להיות רווחיות מאוד במהלך הקיץ, תקופה שבה הביקוש הגבוה מאפשר להעלות את התעריפים, והמטוסים מלאים יותר ביחס לעונות אחרות בשנה. אולם השנה נוספו מרכיבים נוספים למשוואה, שצפויים להעיב על החגיגה.

שדה התעופה ניוארק בניו ג'רזי
שדה התעופה ניוארק בניו ג'רזיצילום: Mark Lennihan/אי־פי

הרגולטורים עדיין חוקרים את הבטיחות של מטוסי 737 מקס אחרי שבתוך חמישה חודשים התרסקו שני מטוסים מדגם זה, מה שהביא למותם של 346 בני אדם. שלוש מתוך ארבע חברות התעופה הגדולות בארה"ב צריכות למצוא פתרונות לעשרות מטוסים מהדגם הזה שברשותן ואינם יכולים לטוס, ולמלא את לוח הטיסות המתוכנן. המחסור של מטוסי 737 מקס, שרוב חברות התעופה רכשו כדי שיהיה סוס העבודה השמימי שלהן, מוסיף ללחץ על חברות התעופה ועל הלקוחות דווקא בזמן שבו התעבורה האווירית פועלת בכל הכוח.

אמריקן איירליינס, סאות'ווסט איירליינס ויונייטד נאלצו להוריד את מטוסי המקס מלוח הטיסות שלהן עד אוגוסט, והן יצטרכו למצוא פתרונות לביקוש של אלפי נוסעים בתקופה שבה אין כמעט אף מושב ריק (וגם לשתי חברות התעופה הגדולות בקנדה יש 37 מטוסי מקס).

יונייטד הודיעה ביום שישי שהיא תבטל 2,410 טיסות מתוכננות ביוני וביולי בגלל שהקרקוע של מטוסי המקס צפוי להימשך לפחות עד 3 באוגוסט. סאות'ווסט, מפעילת מטוסי המקס הגדולה בארה"ב שברשותה 34 מטוסים מהדגם, סימנה את 5 באוגוסט כתאריך היעד להפעלה מחודשת של המטוסים. אמריקן איירליינס סימנה את 19 באוגוסט כתאריך היעד, וזהו גם התאריך שנחשב באופן לא רשמי לסוף עונת השיא. אמריקן איירליינס אמרה שקרקוע המקס גורם לביטול של 115 טיסות בכל יום. סאות'ווסט עורכת 4,000 טיסות בכל יום, אבל היא לא אמרה כמה מהן יבוטלו בקיץ בגלל הקרקוע של המקס.

ואולם, אי אפשר להיות בטוחים לחלוטין בנוגע לתאריך אישור המטוס לטיסה שוב. ברשות התעופה הפדרלית (FAA) הודיעו בשבוע שעבר כי מוקדם עדיין להעריך מתי המטוס ישוב לפעילות.

במקביל, במשרד לביטחון המולדת אמרו כי המשרד צפוי להעביר עשרות מרשלי אוויר (סוכנים במינהל אבטחת התעבורה - TSA) וכ-400 בודקים ביטחוניים בשדות התעופה יועברו לסייע בשמירה בגבול מקסיקו. בנוסף, מתוכננת העברה תקציבית של 230 מיליון דולר מהפעילות של TSAבשדות התעופה לפעילות בגבול מקסיקו. חברות התעופה, איגודי עובדים והנהלות שדות התעופה חוששים מהנזק שהמהלך יגרום להם והביעו תמיהה גם בנוגע למדיניות ההגירה של הנשיא דונלד טראמפ.

מטוס בואינג מדגם 737 מקס-8 של סאות-ווסט איירליינס בוושינגטון, אתמול
מטוס בואינג מדגם 737 מקס-8 של סאות-ווסט איירליינס בוושינגטון, אתמולצילום: AFP

"דווקא כשעונת הקיץ העמוסה מתחילה, לא יכול להיות זמן גרוע יותר לפגוע בפעילות הביטחון החשובה ולסכן את בטיחות, ביטחון ונוחות ציבור המטיילים", אמרה שרה נלסון, נשיאת איגוד הדיילים, בשבוע שעבר. איגוד התיירות בארה"ב השמיע דאגות מפני כאוס בשדות התעופה בארה"ב בגלל שהרבה עובדים ב-TSA יועברו לגבול מקסיקו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker