צבא הצללים של גוגל: החברה מעסיקה יותר עובדים זמניים מקבועים

גוגל עובדת עם 121 אלף עובדים זמניים ועובדי קבלן ברחבי העולם - לעומת 102 אלף עובדים במשרה מלאה ■ לפי הערכות, ענקית הטכנולוגיה חוסכת כ-100 אלף דולר בשנה על כל עובד קבלן שמחליף עובד קבוע

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי גוגל מפגינים
עובדי גוגל מפגיניםצילום: Noah Berger/אי־פי

למינדי קרוז היתה אפשרות לעבוד במשרה מלאה בחברת טכנולוגיה גדולה, כשקיבלה ב-2017 הצעה למשרה זמנית כמגייסת בגוגל. המשכורת היתה נמוכה יותר, וההטבות לא מפתות במיוחד - אך עבורה היה זה צעד אחד קרוב יותר ליהפך לעובדת גוגל.

קרוז הצטרפה להמונים שמועסקים על ידי גוגל כעובדים זמניים ועובדי קבלן - כוח עבודה שנמצא בצללים, ועולה בגודלו על מספר העובדים במשרה מלאה בחברה. קרוז מעולם לא עשתה את המעבר למשרה מלאה. היא פוטרה במהירות לאחר שמנהל בחברה, שאותו האשימה בהטרדה במשך חודשים, הורה לסוכנות כוח האדם שהעסיקה אותה לסלק אותה.

חברות היי-טק - וגוגל יותר מכולן - מקדמות כבר שנים את תדמיתן כמקום עבודה שוויוני ואידיאלי, המעניק לעובדיו משכורות גבוהות והטבות נדירות. ואולם ההסתמכות הגוברת של גוגל על עובדים זמניים ועובדי קבלן גורמת לעובדיה לתהות אם ההנהלה חותרת תחת התדמית שעבדה כה קשה לייצר. נכון למארס האחרון, גוגל עבדה עם 121 אלף עובדים זמניים ועובדי קבלן ברחבי העולם - לעומת 102 אלף עובדים במשרה מלאה. כך על פי מסמך פנימי שחשף "ניו יורק טיימס".

משרדים של גוגל בקולורדו
משרדים של גוגל בקולורדוצילום: בלומברג

העובדים הזמניים מועסקים על ידי חברות כוח אדם חיצוניות. הם מרוויחים פחות, לא מקבלים את אותן הטבות ולא מקבלים חופשה בתשלום בארה"ב - כך על פי יותר מעשרה עובדים זמניים ועובדי קבלן בהווה ובעבר בגוגל, שסירבו להזדהות.

תנאים טובים יותר לעובדים האלה היוו אחת מהדרישות שהעלו מארגני מחאת העובדים בגוגל בשנה שעברה, כשיצאו נגד הטיפול של החברה בתלונות על הטרדות מיניות. באפריל חתמו מאות מעובדי החברה על מכתב מחאה נגד פיטורים של כ-80% מ-43 העובדים הזמניים בצוות שעובד על הסייעת מבוססת הבינה המלאכותית של גוגל. בתגובה אמרה גוגל שתשנה את מדיניותה כדי לשפר את התנאים של העובדים הזמניים ועובדי הקבלן.

מערכת של קאסטות

ההסתמכות על עבודה זמנית יצרה מחלוקת חריפה בתוך גוגל יותר מבכל חברת טכנולוגיה אחרת, אך ההתנהלות הזאת נפוצה בכל עמק הסיליקון. עובדים זמניים מהווים 40%-50% מעובדי מרבית החברות האלה, על פי הערכות של אתר OnContracting.

להערכת האתר, חברת טכנולוגיה חוסכת כ-100 אלף דולר בממוצע לשנה באמצעות השימוש בעובד קבלן במקום עובד במשרה מלאה. "זה יוצר מערכת של קאסטות בתוך חברות", אמר פארדיפ צ'אוהן, מנהל האתר.

בהצהרה ל"ניו יורק טיימס" לא התייחסה גוגל לחששות לגבי מערכת מעמדות בחברה, אך אמרה כי אינה מגייסת עובדים זמניים רק בשביל חסוך כסף. לדברי איילין נוטון, סגן נשיא תפעול בגוגל, אם העובד הזמני "חווה חוויות לא נעימות, אנו מספקים דרכים רבות לדווח ולהתלונן. אנו עורכים חקירות, מענישים את האחראים ועובדים כדי לשפר את המצב עבור מי שמושפע".

עובדי הקבלן של גוגל ממלאים מגוון תפקידים, ושכר השעתי נע בין 16 דולר לשעה לתפקיד מתחיל של מנטר תוכן ל-125 דולר לשעה למפתח תוכנות בכיר. גוגל משלמת לחברות כוח האדם, והן אלה שמספקות שכר והטבות לעובדיהן.

עם זאת, לדברי עובדים לשעבר ובהווה, בפועל גוגל היא המעסיקה לכל עניין ודבר. היא מחליטה אילו משרות ימלאו, מורה להם היכן וכמה שעות לעבוד, ולעתים קרובות מחליטה אם לפטרם. עובדים אלה אינם מורשים להגיע לאירועי החברה ולפגישות, ואינם מורשים לחפש עבודה בתוך החברה או להשתתף ביריד עבודה שעורכת גוגל.

בחודש שעבר אמרה גוגל כי תדרוש מסוכנויות כוח האדם לספק לעובדים הזמניים חוזי עבודה עם ביטוח בריאות מקיף, חופשת לידה בתשלום ושכר מינימום שעתי של 15 דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker