הקרב על המזגן מוכרע: עבודה בחדרים קרים פוגעת ביעילות של נשים

מחקר חדש גילה שבעוד הביצועים של הגברים בפתרון בעיות חשבונאיות ומילוליות לא נפגע בחדרים קרים, הציון הממוצע של נשים היה נמוך יותר בתנאים קרים והשתפר ככל שהחדר חומם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש קופא במזגן
איש קופא במזגן

כולם מכירים את זה - ומדברים על זה רבות ברשתות חברתיות - אשה שעובדת במשרד מחפשת תמיד סוודר. מיזוג האוויר במשרד מכוון לעתים קרובות לטמפרטורה שמרגישה קרירה לנשים, והמאבק המתמשך על מיזוג האוויר מכונה "הקרב על המזגן".

מחקר אחד טוען שבגלל שלנשים יש קצב חילוף חומרים נמוך יותר, הנוסחה שבה משתמשים לקביעת הטמפרטורה במקומות עבודה, שפותחה לפני עשורים רבים ומתבססת על הנוחות של הגברים, מפריזה בהערכת ייצור חום הגוף של נשים בעד 35%.

ואולם יש שאלה שלא מעלים הרבה: האם הטמפרטורה משפיעה על הפרודוקטיביות של נשים וגברים באופן שונה. במחקר שפורסם אתמול (ד') בכתב העת פלוס וואן, החוקרים דיווחו על כך שבטמפרטורות נמוכות הגברים רשמו ביצועים טובים יותר במבדקים מילוליים ובחשבון. אבל ככל שחיממו את החדר, הציונים של הנשים עלו באופן משמעותי. הממצאים דורשים את המשך המחקר בתנאים נוספים, אבל הם תורמים לחשיבה המחודשת בעולם המדעי על המשך בחינת החללים שבהם אנחנו עובדים ולומדים, שמתוכננים לעתים קרובות עם חשיבה מוגבלת על הדרישות הפיזיות השונות.

החוקרים ביקשו מיותר מ-500 סטודנטים בקולג'ים להיבחן במשך כמה שעות בחדרים שבהם הטמפרטורה היתה 32-16 מעלות צלסיוס. הנבחנים היו צריכים לפתור כמה שיותר בעיות חשבונאיות פשוטות יחסית (ללא מחשבון), ולסדר כמה שיותר אותיות למלים בזמן מוגבל. הם גם התבקשו לפתור כמה שאלות לוגיות מסובכות.

הטמפרטורה לא השפיעה על התוצאות כשהנבחנים נבדקו כקבוצה. אבל כשהחוקרים פיצלו את הנתונים בין גברים לנשים נראה דפוס ברור. הציונים של פתרון בעיות לוגיות לא השתנו בהתאם לשינויים בטמפרטורה, אבל במדבקי חשבון ובמבדקים מילוליים התגלו פערים.

"אם הטמפרטורות נמוכות, גברים הרבה יותר טובים מנשים", אמרה אגנה קאייקייט, חוקרת כלכלה התנהגותית במרכז WZB לחקר לימודי החברה בברלין שחיברה את המחקר. "קיים פער מגדרי". לדבריה, "כשהטמפרטורות עלו, הפער המגדרי נעלם". במצב כזה, הציונים של נשים וגברים בחשבון היו דומים, ובמבדקי שפה לנשים היו ציונים גבוהים יותר.

"כשהטמפרטורה היתה נמוכה מ-21 מעלות צלסיוס, הנשים פתרו בממוצע 8.31 שאלות בחשבון. כשהטמפרטורה היתה מעל 27 מעלות, נשים פתרו נכון 10.56 שאלות", היא אומרת. "זו עלייה של 27% בביצועי הנשים". ואולם היא אומרת שהחוקרים לא הצליחו למצוא טמפרטורה אידאלית שבה ביצועי הנשים והגברים אופטימליים וכי דרוש עוד מחקר בנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker