מה הבנקים עושים כדי לחדש את עצמם?

הרשות המוניטרית של סינגפור (MAS) דחפה את הבנקים לשדרג את התוכנות שלהם, לעבור לשירותי ענן ולבנות שירותים בסגנון פינטק - במטרה להדוף מתחרות פוטנציאליות

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפליקציית תשלומים
אקונומיסט

ב-2014, כשעליבאבא התכוננה לצאת להנפקה ראשונית לציבור בניו יורק, פיוש גופטה, מנכ"ל DBS, הבנק הגדול בסינגפור, עקב אחרי ההתפתחויות בדאגה. בתיאום עם יו"ר הבנק, פיטר שיו, הוא קבע פגישה עם ג'ק מא, מייסד עליבאבא, וג'וזף טזאי, מי שהיה אז סמנכ"ל הכספים של החברה הסינית. "יצאתי מהפגישה אחוז פחד שהם ישנו את התעשייה שלנו לנצח", מספר גופטה. ואולם גישתו של גופטה היא יוצאת דופן: נראה שבנקאים רבים, בעיקר בארה"ב, משוכנעים כי רגולציות מכבידות יגנו עליהם מפני אתגרים וכי הרגולטורים יפגעו בתחרות בשל החשש לערעור היציבות בתעשייה.

הפגישה הותירה את גופטה נחוש בדעתו "לשבש" את הבנק שלו לפני שאנט פייננשל (זרוע התשלומים המקוונים של עליבאבא), או מתחרה כל אחר, יעשה זאת. הוא שקל לפצל חטיבה לטובת הובלת השינויים, או להעביר חלק ממנה לחברות פינטק - אבל החליט כי DBS מסוגל לבנות את עצמו מחדש. מאז, DBS עידכן את טכנולוגיית המערכת הפנימית שלו והעביר 80% מכוח המחשוב של הבנק לענן. הוא משתף פעולה עם עסקים שמציעים שירותים לאפליקציה שלו - כולל, באחרונה, עם ענקית שיתוף הנסיעות האינדונזית גוג'ק. שליטת DBS בשוק היתה הכרחית לגיבוש הקשרים העסקיים האלה, אומר גופטה.

באזורים אחרים החליט הבנק לנקוט עמדה של "לקוחות חדשים דורשים גישה חדשה". לפני שנתיים, DBS השיק בהודו את דיג'יבנק, בנק סלולרי המיועד לצעירים. ב-2018, דיג'יבנק הושק באינדונזיה. יש לו כבר 2.9 מיליון לקוחות בשתי המדינות. ההעלות לבנק של גיוס לקוח חדש באמצעות פרסום וקידום מקוון (10-8 דולרים) נמוכה בהרבה לעומת הבנקאות המסורתית (70-60 דולר), ובלא סניפים גם עלות של ניהול החשבונות נמוכה מאוד.

DBS אינו לבד. הבנקים בסינגפור מביטים קדימה - ונתמכים על ידי רגולטור ששואף לכך שהבנקים הקיימים ישרדו בתחרות. בסגנון הטכנוקרטי הטיפוסי למדינה, הרשות המוניטרית של סינגפור (MAS) דחפה את הבנקים לשדרג את התוכנות שלהם, לעבור לשירותי ענן ולבנות שירותים בסגנון פינטק - במטרה להדוף מתחרות פוטנציאליות.

ב-2016, הורתה הנהלת MAS לבנקים הגדולים באי לייצר מערכת להעברת כספים בין חשבונות, כדי שכל בעל חשבון בסינגפור יוכל להעביר כסף בחינם לכל מי שירצה בכמה קליקים, ומערכת חדשה הוקמה כדי לאפשר לאנשים להעניק למוסדות פיננסיים גישה לפרופילים שלהם. "אנחנו עובדים עם בנקים כדי לצמצם עלויות ולייצר תחרות הוגנת יותר מול אלה שאינם כפופים לרגולציה", אומר סופננדו מוהנטי, סמנכ"ל הפינטק של MAS.

הגישה הזאת הניבה תוצאות רצויות: חברות פינטק עברו מהענקת שירותים לצרכנים - למתן שירותים דיגיטליים לבנקים. רגולטורים אחרים, במיוחד בבריטניה, נוקטים גישה שונה: עידוד חברות חדשות ואי־התערבות בשוק - שיקבע מי יהיו המנצחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker