הדילמה של פוטין היא הזעזוע הבא בשוק האנרגיה העולמי

האם נשיא רוסיה יוציא אותה מההסכם עם אופ"ק? העלייה במחיר הנפט אמנם הגדילה את ההכנסות של המדינה, אבל המגבלות על ייצורו פוגעות בכלכלתה

לוגו בלומברג
בלומברג
פוטין בביקור במתקן הפקת נפט בים הכספי
פוטין בביקור במתקן הפקת נפט בים הכספי
לוגו בלומברג
בלומברג

מה שצריך לדעת

  • צמיחת הכלכלה הרוסית נפגעה בעקבות ההסכם עם אופ"ק לקיצוץ תפוקת הנפט
  • עם זאת, הכנסות המדינה עלו בעקבות עליית מחירי הנפט
  • כעת לא ברור אם רוסיה תסכים להאריך את ההסכם עם אופ"ק
  • התמ"ג הרוסי צמח ב-0.5% בלבד ברבעון הראשון של השנה

הסיפור

ההסכם של רוסיה עם קרטל הנפט אופ"ק, שנקרא אופ"ק פלוס, פוגע בכלכלה הרוסית, ולכן ייתכן שהנשיא ולדימיר פוטין לא יסכים להאריכו. מחירי הנפט הגולמי אמנם גבוהים יותר ומספקים לקרמלין יותר הכנסות, אבל הקיצוץ בייצור הנפט מכביד על אחת התעשיות הגדולות במדינה. כאשר פוטין ישקול אם להמשיך את ההסכם לחציו השני, מצד אחד תעמוד צמיחה כלכלית מהירה יותר, ומצד שני – היתרונות של שיתוף הפעולה עם סעודיה.

מחיר חבית נפט גולמי מסוג טקסס מתוק שנסחר בניו יורק יורד כעת ב-1%.

"הסכם אופ"ק פלוס היה אחד הגורמים מאחורי ההאטה בצמיחה הכלכלית ברוסיה ברבעון הראשון של השנה", אומר קיריל טרמאסוב, לשעבר עובד במשרד האוצר וכיום אנליסט בלוקו אינווסט במוסקבה. "בהתחשב בכך שמחיר הנפט כיום מתאים לתקציב המדינה, ולכך שיצרניות הנפט מוכנות לשאוב יותר, ייתכן שרוסיה לא תרצה להאריך את ההסכם".

התמ"ג הרוסי צמח ב-0.5% ברבעון הראשון של השנה, מתחת לכל 14 הערכות המשתתפים בסקר של בלומברג. ברבעון האחרון של 2018, לשם השוואה, צמחה הכלכלה ב-2.7% - שיא של שש שנים, לאחר שתפוקת הנפט הגיעה לשיא של 11.45 מיליון חביות ביום בדצמבר, לפי נתוני הממשלה ובעקבות הקלות בהסכם אופ"ק פלוס.

חאליד אל פאליח, שר האנרגיה של סעודיה, בוועידת אופ"ק בווינה
חאליד אל פאליח, שר האנרגיה של סעודיה, בוועידת אופ"ק בווינהצילום: בלומברג

בהסכם שלה עם אופ"ק, מוסקבה התחייבה להקטין את ייצור הנפט במדינה ב-228 אלף חביות ביום. רוב המדינות החברות באופ"ק, כולל סעודיה שעומדת בראש הארגון, אומרות כי הן מעוניינות להאריך את ההסכם – שתוקפו עומד לפוג בחודש הבא – רוסיה רוצה להקטין את הקיצוץ הקיים.

שר הכלכלה הרוסי חזר ואמר כי ההסכם הנוכחי הוא "גורם מעכב" למגזר ייצור הפחמימן והכרייה. נתונים שאמורים להתפרסם היום (ד') או מחר צפויים להראות כי הצמיחה במגזר התעשייתי היתה 2% באפריל (ההערכות נעות בין 0.8% ל-3.9%, לפי סקר בלומברג בקרב 15 כלכלנים).

פוטין, שקודם לכן טען כי רוסיה תמשיך את שיתוף הפעולה עם אופ"ק פלוס, משאיר את כל האופציות על השולחן. "יש תוכניות לחברות שלנו לייצר מלאי חדש, ואנחנו קשובים לכך. אנחנו מבינים שאסור שהייצור ייפסק והשקעות יגיעו למגזר, אחרת ייווצרו בעיות – לנו ולשוק האנרגיה העולמי", הוא אמר בחודש שעבר. "ולכן יתקבלו החלטות מאוזנות".

הענקית הרוסית רוזנפט, ששואבת כמעט מחצית מתפוקת הנפט היומית של רוסיה, התריעה כי תהיה דחייה בכמה פרויקטים בכמה חודשים לפחות, בגלל האי-ודאות לגבי אופ"ק פלוס.

עם זאת, לדברי סטניסלב מוראשוב, כלכלן ברייפיסבנק במוסקבה, "אף שכל ירידה בתפוקת הנפט היא שלילית לכלכלה הרוסית, כל האטה מתקזזת בקלות עם העלייה בהכנסות, שנגרמת כתוצאה ממחירי נפט גבוהים יותר בעקבות ההסכם עם אופ"ק". "בגלל האי-ודאות הגלובלית ומלחמות הסחר, הממשלה הרוסית כנראה תעדיף יותר הכנסות, שיגדילו את כרית הביטחון שלה".

הסכם אופ"ק פלוס הגדיל את התקציב הפדרלי בעקבות עלייה במחירי האנרגיה – שאחראית על כמחצית מהתקציב. תוספת ההכנסות לתקציב היתה בערך 6 טריליון רובל (93 מיליארד דולר) בשנתיים האחרונות, לפי הערכות שר האנרגיה, שלפיהן ההסכם הביא לעלייה של 10 דולרים במחיר של חבית נפט.

לפי חוק התקציב ברוסיה, כל הכנסה נוספת שמתקבלת כאשר מחיר הנפט הוא מעל 40 דולר לחבית עוברת לקרן ליום גשום, שכעת יש בה 59 מיליארד דולר – 3.6% מהתמ"ג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker